Sauvignon

Pouze třikrát za sedm let existence klubu ostravských vínobuditelů bylo titulem šampiona K.A.H.A.N.u honorováno víno pocházející odjinud než z Čech a Moravy. Jedním z vyvolených byl v listopadu 2002 teprve „půlroční“ novozélandský Sauvignon 2002 (Saint Clair Estate). Medailisté domácích výstav z přelomu století, uložení do archivů důvěřivými amatéry vína, stáli tehdy na prahu klinické smrti…

Repríza hodnocení v lednu 2008 přinesla více námětů k zamyšlení než jen obligátní otázku: Sauvignon, do roka a do dne? Roli potenciálních šampionů přisoudila 20 soutěžním vzorkům shromážděným v Malém erbovním sále Zámku Zábřeh svobodná volba 14 amatérských hodnotitelů anebo úspěch v nominačním večeru ostravských kardiologů. Hodnotilo se anonymně stobodovým systémem OIV ve dvou soutěžních kategoriích: do 12 g/l zbytkového cukru a nad 12 g/l zbytkového cukru. Deklarován byl pouze ročník, nikoliv jakostní zatřídění (ne všechny vzorky pocházely z ČR). Konečné pořadí vyplynulo z mediánu udělených bodů, sekundárním kritériem byl celkový bodový součet.

„Nultý“, tj. společně hodnocený, nejmladší vzorek, Sauvignon 2008 (Nové Vinařství, Drnholec), oplýval explozivní vůní všelikého tropického ovoce, avšak i dosti pikantní kyselinkou, a mnozí jej v duchu lokalizovali na sever jižního ostrova Nového Zélandu (83 b.). Každým porotcem samostatně v tichosti posuzovaný Sauvignon 2007 p. s. (Hana Mádlová, Velké Bílovice) upoutal, jak vyplynulo z následné diskuse, jemnou angreštově-medovou vůní, zklamal však dochutí jádřince (79 b.). Smolná kontaminace Sauvignonu 2007 p. s. (Habánské sklepy) trichloranisolem „nakaženého“ přírodního korku znemožnila amatérské jury postoupit dále než k čirosti, barvě a čistotě vůně (ex, tzn. vyřazeno). Takové štěstí neměla čirá láhev (etiketa varuje: Uchovávejte bez přístupu světla!) obsahující Sauvignon 2007 p. s. (ZD Sedlec), naoxidovaný produkt v důsledku nevhodného skladování, s ocelovou kyselinou a bohužel i dlouhou dochutí (65 b.). Sauvignonu 2007 p. s. (Vinařství Kovacs), zařazenému mezi Top77 vín České republiky, vyznačujícímu se okouzlujícím aroma kvetoucího bezu a limetkovou svěžestí, zhatily medailové ambice plastové tóny ve vůni a medicinální v chuti (plastová zátka byla porotcům utajena, stejně údajný potenciál k archivaci do roku 2013… – 80,5 b.). Pánové pozor, ani zlato z Paříže a Poysdorfu, ba ani stříbro VinoFemu, nezaručuje 100% účinnost „thighs-openeru“ (protinožci oblíbené synonymum sauvignonů) v případě málo aromatického, kořenitého (a navzdory plastové zátce podle etikety vhodného k uložení po dobu 8 let…) Sauvignonu 2007 p. s. (Miroslava Balounová, Velké Pavlovice; 78 b.).

Šestý vzorek ročníku 2007 konečně uspokojil po všech stránkách náročné vínobuditele: Sauvignon 2007 p. s. (Vinařství Mikrosvín) s vůní kvetoucí hluchavky, dotekem medu, plností a dochuti marcipánu byl v závěrečném účtování bronzový (83,5 b.). Na opačný pól tabulky propadl unavený, polosuchý Sauvignon 2007 p. s. (Vinařství Lahofer), vonící přezrálými pomeranči, ovšem s nahořkle máslovou dochutí (73,5 b.). Čest znojemské podoblasti uhájil Sauvignon 2007 p. s. (Znovín Znojmo), oceněný bronzovou medailí a prezentující se delikátní kopřivovou vůní, spolu s čistotou chuti „broskvové slupky“ (83,5 b.). To dokonale madeirizovaný Sauvignon 2006 p. s. (Vinařství Barabáš) byl nejníže hodnoceným vzorkem vůbec (61,5 b.). Mimochodem, dvě nejhorší vína byla rozlévána z láhví z čirého skla – je to jen shoda okolností? Nejlepší rok(y) za sebou měl Sauvignon 2006 p. s. (Milan Sůkal, Nový Poddvorov), nenápadné ovocitě-biskvitové víno (zrálo v keramických nádobách) s hořčinkou v závěru (74,5 b.). Stříbrnou medaili a 3. místo absolutního pořadí získal vyzrálý (doporučená lahvová zralost 1–3 roky!) šťavnatý slovenský Sauvignon 2006 v. z h. (Vino Mrva & Stanko) s ukázkovým aroma angreštového kompotu (84 b.). Španělský maskulinní a výrazně petrolejový Mantel Blanco Sauvignon 2006 (Alvarez y Diez, Rueda D.O.) měl jedinou, zato podstatnou chybu: Ocitl se v Ostravě na hodnocení sauvignonů…(83,5 b.). Volnému pádu o mnoho štíhlejšího Sauvignonu 2005 kab. (Vinselekt Michlovský) výsledkovou listinou nemohlo zabránit (zvláště při absenci deklarace přívlastků) ani aroma kandovaných citrusů ve spolupráci s vše přeživší kyselinkou (76,5 b.). Těsně za vrcholem (etiketa slibovala 6 až 8 let) byla očividně láhev Sauvignonu 2005 v. z h. (Tomáš Krist, Milotice), ověnčeného medailemi z Prušánek, Pezinku i Litoměřic, na jehož svůdné angreštové aroma navazovala briskně odeznívající chuť s nepřehlédnutelným zbytkovým cukrem (79,5 b.).

Jediné zlato obdržel (pro mnohé nečekaně) nejstarší posuzovaný vzorek! K nelibosti patriotů jím byl novozélandský Vicar’s Choice Sauvignon blanc 2004 (Saint Clair Family Estate, Marlborough) se šroubovacím uzávěrem (90 b.). A co o staronovém šampionovi K.A.H.A.N.u prozradila etiketa? „This Sauvignon blanc is fruit driven and easy drinking style which represents excellent value for money. A wine which is light and crisp with clean flavours of gooseberry, passionfruit and citrus. Best enjoyed now or withing 2 years of vintage date.“ První dvě věty přesně definují přání většinového publika hledajícího aromatické, svěží a pitelné víno za dobrou cenu. Věta poslední snad překlad nepotřebuje… Zbývající kvartet vzorků reprezentoval polosladké a sladké moky. Primárně prakticky nearomatický, avšak příjemně svěží a harmonický Sauvignon 2006 v. z h. (Víno Hort), nezískal medaili jen díky restrikci celkového počtu ocenění (82,5 b.). Šampion Valtických vinných trhů 2007, delikátně kopřivový, plný a na patře medový Sauvignon 2006 v. z h. (Vinařství Čebav) vybojoval v Ostravě stříbro (84 b.). Nezáviděníhodnou pozici v průměrný výsledek proměnil veskrze sladký Sauvignon 2006 v. z h. (Miroslav Moravčík, Horní Věstonice; 76,5 b.). Nositel zlaté medaile Concours Mondial de Bruxelles, Sauvignon 2005 v. z b. (Sonberk), opulentní nektar s vůní sušených meruněk, se stal vice-šampionem K.A.H.A.N.u (84 b.). Slovy originální popisky: „Víno s výrazným stínováním odrůdové kresby. Dynamický duktus zakončený kopřivovými serify, charakteristická broskvová klenba s medově oblými tahy a lipovými akcenty. Renesanční, dobře čitelné víno.“ Co dodat?

Finále enogastronomického večera v Malém erbovním sále Zámku Zábřeh zahrnovalo neoficiální vyhlášení výsledků, odtajnění anonymně hodnocených vín a jejich snoubení s grilovanými novozélandskými slávkami, sypanými čerstvou petrželkou, zakápnutými olivovým olejem, dekorovanými lístky salátu a himálajskou solí, medailonky z vepřové panenky podávanými s mačkanými brambory doplněnými o smetanovou omáčku s hříbky a liškami, bylinkovou sýrovou roládou z moravských sýrů, pražské šunky a zeleniny, a také černým pivem zadělávaným zámeckým chlebem.

 


Šampion & zlatá medaile

Vicar’s Choice Sauvignon blanc 2004 (Saint Clair Family Estate, Nový Zéland)

Stříbrná medaile

Sauvignon 2005 v. z b. (Sonberk)
Sauvignon 2006 v. z h. (Vino Mrva & Stanko, Slovensko)
Sauvignon 2006 v. z h. (Vinařství Čebav)

Bronzová medaile

Sauvignon 2007 p. s. (Znovín Znojmo)
Mantel Blanco Sauvignon 2006 (Alvarez y Diez, Španělsko)
Flower Line Sauvignon 2007 p. s. (Vinařství Mikrosvín)
Cépage Sauvignon 2008 (Nové Vinařství)

 

Hodnocení ve formátu Excel