Frankovka

Karmazín, Starosvětské, Šeřina či Černý Muškatel, to vše jsou někdejší názvy Frankovky, dle řady autorů nejušlechtilejší modré odrůdy Střední Evropy. Kultivar číslo jedna masivních výsadeb vinic před vstupem České republiky do EU sehrál hlavní úlohu při podzimním setkání K.A.H.A.N.u v Rudolfově salonku hotelu Atom. Nebylo to poprvé, ale zatímco v roce 2004 (více) udělili ostravští vínobuditelé vedle titulu šampióna Frankovce 2000 v.z h. (Wine Gallery, Dolní Kounice) pouhé dva páry stříbrných a bronzových medailí, letos byli nuceni přistoupit k restrikci celkového počtu ocenění…

Volba 13 amatérských hodnotitelů a úspěch v nominačním večeru ostravských kardiologů přisoudily roli potenciálních šampiónů rekordním 24 soutěžním vzorkům. Hodnocení probíhalo dle standartního stobodového systému OIV, deklarován byl ročník a jakostní zatřídění (všechny vzorky pocházely z České a Slovenské republiky). Konečné pořadí vyplynulo z mediánu udělených bodů, sekundárním kritériem byl bodový průměr, případným terciárním počet nejvyšších umístění u jednotlivých porotců.

Společně hodnocený „nultý“ vzorek, rubínová, heřmánková a poněkud štiplavá Frankovka 2007 (Vinařství Jaroslav Beneš, Hrušky), nenaznačila nic o nadcházejících medailových žních (76 b.). Prvním „varováním“ měla být mladá a šťavnatá Frankovka 2007 p.s. (Moravské vinařské závody Bzenec) temnějšího roucha a jemných kouřových tónů (87 b.). Jak se ve finále ukázalo, ani to na medaili nestačilo… Vzestupný trend nepotvrdila Frankovka 2007 v.z h. (Vinařství Stanislav Popela, Perná) doplativší na deklaraci přívlastku a dochuť jablečných křížal (80 b.). Kontroverzní doznívání, tentokrát  z říše  živočišné, stálo  lepší  umístění i  granátově zbarvenou jakostní  Frankovku 2006 (Vinařství Trpělka & Oulehla, Nové Bránice) s vůní ostružin (81 b.). Bez potlesku se obešla premiéra Oldřicha Michlovského na scéně ostravských vínobuditelů, když jeho Frankovka 2006 p.s. (Víno Rakvice) cihlové barvy neobstála pro těkavé aroma višňové bowle (74 b.). Ještě o něco hůře dopadla odrůdově netypická „pinotová“ Frankovka 2006 p.s. (Víno Škrobák, Čejkovice) prezentující se (dle slov jiného producenta prý konzumenty žádaným) „sherry tónem“ (70 b.). Ambice vyššího přívlastku z dobrého ročníku nebyly naplněny ani napotřetí, jelikož globálně chuťově dobře vyvážená Frankovka 2006 p.s. (Vinařství Lahofer, Dobšice) evokovala ve vůni spíše žaludeční čaj (79 b.). A nyní už jen samá pozitiva a potenciální medaile…

Višňovým parfémem navoněná, zlehka purpurová a líbivá Frankovka 2006 p.s. (Vinařství Jaromír Hnidák, Hodonín) ještě o prsa diplom nezískala (83 b.). Zlatá medaile Frankovky 2006 p.s. (Patria Kobylí), vzorku ze Salonu vín ČR 2008, harmonického vína temně rubínové barvy s jemnou vůní malin a třešní, možná byla překvapením pro mnohé (88 b.). Překvapením pro jiné mohlo naopak být neudělení medaile Frankovce 2006 p.s. (Vinařství Vladimír Tetur, Velké Bílovice), harmonickému vínu o poznání méně hluboké rubínové barvy, jehož ovocitost doplňovaly tóny čerstvě pomleté kávy (82 b.). Do třetice překvapením (a patrně pro všechny) bylo „jen“ stříbro zlaté medailistky Valtických vinných trhů 2007 a nositelky diplomu londýnské International Wine Challange 2007, plné a šťavnaté, znovu temně rubínové a opět delikátně „empyreumatické“ Frankovky 2006 p.s. (Vinařství Baloun, Velké Pavlovice) (87 b.). Stříbrná byla konečně i vysoce aromatická, ovocitá, „ústa vyplňující“ Frankovka 2006 p.s. (Vinařství Petr Skoupil, Velké Bílovice) (87 b.). Nicméně zlatým hřebem impozantní série pozdních sběrů byla aristokraticky bariková, granátově zbarvená „vysokooktanová“ Frankovka 2006 p.s. (Spielberg CZ, Archlebov) (89 b.).

Trojice výběrů z hroznů sklizně 2006 získala tři zlaté a bonus v podobě titulu šampióna. Jemná a extraktivní Frankovka 2006 v.z h. (Vinařství Krist, Milotice) s tóny drobného zahradního ovoce naznačila, že u plodu půl století staré vinice nepůjde jenom o alkohol (11,5 % obj.), překonala stříbro z Vinařských Litoměřic 2007 a potvrdila oprávněnost loňské přítomnosti v Salonu vín ČR (89 b.). Champion K.A.H.A.N.u, černočervená velkopavlovická Frankovka 2006 v.z h. (Vinařství U Kapličky, Zaječí) z kolekce Víno Dalibor, oslnila amatérskou jury vymazlenou vůní mléčného borůvkového koktejlu a obdivuhodně (14 % obj.) vyváženou chutí s nečekanými minerálními dozvuky (90 b.). Opulentní, nejen ovocem (viz o řádek výše) saturovaná Frankovka 2006 v.z h. (LIVI Dubňany), uspěla v loňském Makro vínu roku a vybojovala zlato v Prušánkách (nominační soutěž Slovácké podoblasti), letos byla zařazena do Salonu vín ČR a získala zlato v Ostravě (88 b.).

Kolekci o rok starších vzorků zahájila malokarpatská, příjemně pitelná, kořenitá (skořicová?) Frankovka 2005 (Handzuš & Handzuš), další to oběť restrikce počtu medailí, oceněná alespoň titulem útěchy Nejlépe hodnocené jakostní víno (87 b.). Podobně úspěšná (bohužel šlo o víno s přívlastkem) byla svěží a kokosově voňavá Frankovka 2005 p.s. (Vinařství František Mádl, Velké Bílovice) (84 b.).

V případě barvou i plností oplývající Frankovky 2005 p.s. (Vinařství Trpělka & Oulehla, Nové Bránice) nahradila  etiketou  avizovanou  „zázněj  spáleného  dřeva“  v poznámkách  porotců  „horká  topinka s džemem“, přesto byl „up-grade“ stříbrné medaile z mezinárodní soutěže Frankovek Rača 2007 ve zlato K.A.H.A.N.u dokonán (89 b.). Méně nápadná, rubínová, středně plná a svěží Frankovka 2005 p.s. (Šlechtitelská stanice vinařská, Velké Pavlovice) vystoupala bez ztráty X třinácti stupni (alespoň) ke stříbru (87 b.). O bod méně už ale na medaili nestačilo mohutnější a živočišnější Frankovce 2005 p.s. (Víno Botur, Strážnice) s bohatými „sladkými taniny“ (86 b.). V nebývale vyrovnané konkurenci brala stříbrnou medaili i granátová, „nabouchaná“, čokoládově-vanilková Frankovka 2005 p.s. (Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice) (87 b.). Ani vůně šeříku a fakt, že porota neznala obsah zbytkového cukru, nepomohly polosuché, decentně animální Frankovce 2005 v.z h. (Réva Rakvice) k více  než jen  potenciálnímu ocenění (85  b.).  Archivní, harmonická, k dalšímu doušku lákající Frankovka 1999 (Habánské sklepy), Salon vín ČR 2002/2003, ačkoliv aktuálně bez medaile, potvrdila příhodnost této odrůdy k lahvovému zrání v optimálních podmínkách… (85 b.).

Dalšími  body  enogastronomického večera  v Rudolfově  salonku  hotelu  Atom  byly  10ti  minutová přestávka k brisknímu zpracování neoficiálních výsledků, jejich vyhlášení za současného odtajnění hodnocených  vín,  a  konečně  zasloužené  snoubení  méně  či  více  úspěšných  vzorků  např.  se zvěřinovou paštikou s houbami a brusinkovou omáčkou, tatarským biftekem na smaženém krutonku, jablečným závinem s ořechy a rozinkami, sypaném skořicí, a paletou sýrů, z větší části s modrou plísní.

 


 

Hodnocení ve formátu Excel