Modrý Portugal

V dobrém slova smyslu ideální džbánkové či svačinové víno, optimální, jak říká prof. Kraus, „kravský hlt po návratu z celodenní dřiny ve vinohradu“, bylo hlavní náplní jarního setkání ostravských vínobuditelů.

Roli potenciálních šampionů přisoudila 19 soutěžním vzorkům shromážděným v ostravském Koras restaurantu nominace 11 amatérských hodnotitelů anebo úspěch v nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Hodnotilo se anonymně stobodovým systémem OIV a bez deklarace odrůdy, vzhledem k tomu, že klání bylo otevřené pro novošlechtění i cuvées s dominancí Modrého Portugalu. Porotcům byl ovšem znám ročník i jakostní zatřídění každého posuzovaného vzorku. Konečné pořadí vyplynulo z mediánu udělených bodů, sekundárním kritériem byl celkový bodový součet.

Jako „nultý“ byl hodnocen zemský Modrý Portugal 2007 (Hrdina & dcera, Velké Bílovice), vzorek s odrůdově typickou světle rubínovou barvou a květinovou vůní, který jen nižší harmonie připravila o medaili (80 b.). Další zemské víno v pořadí, tentokrát z Prušánek, Modrý Portugal 2007 (Rodinné vinařství Košut), už tolik úspěšné nebylo: barva příliš nízká, travnaté i fermežové tóny, vyšší kyselinka (72 b.). Plnější a příjemně svěží jakostní Modrý Portugal 2007 (Hana Mádlová, Velké Bílovice) s purpurovými odlesky byl, až na ne zcela čistou dochuť, dalším kandidátem na medaili (80 b.). Přítomnost zbytkového cukru (polosuché červené víno) neodpustili ostravští vínobuditelé ovocitému a tělnatému Modrému Portugalu 2007 (Vladimír Tetur, Velké Bílovice; 75 b.), podobně jako náznak oxidázy ve vůni vysokooktanovému (14 obj. % alk.) Modrému Portugalu 2007 (Víno Rakvice s. r. o.), stříbrnému medailistovi GP Austerlitz 2008, přestože lépe chutnal, než voněl (76 b.). První bronzovou medaili večera získal třešněmi vonící, rubínový a středně plný, bořetický Modrý Portugal 2007 p. s. (Rodinné vinařství Jedlička & Novák; 82 b.). Úspěšný byl i temněji zbarvený Modrý Portugal 2007 p. s. (Tomáš Krist, Milotice) s vůní upomínající portská Ruby (83 b.) a atypicky černočervený borůvkově-marmeládový pavlovský Modrý Portugal 2007 p. s. (Vinofol s. r. o.; 82 b.).

Bronzovou sérii přerušil teprve zlatý medailista Promenády červených vín 2008, překvapivě kořenitý, až peprmintový a rychle odeznívající Modrý Portugal 2007 p. s. (Leoš Horák, Vrbice; 72 b.). Nadmíra tříslovin a nečistá vůně (květináč s převislými muškáty?) potopila jinak svěží a barvou typický Modrý Portugal 2006 (Tomáš Tetur, Velké Bílovice), oceněný zlatem Vinum Juvenale 2006 a zařazený do Salonu vín ČR 2008 (77 b.). Osamocená reprezentantka německého novošlechtění (Modrý Portugal x Pinot noir), Domina 2006 (Víno Matyšák, Pezinok), získala bronz i přes možná kontroverzní aroma vesnického dvorku (84 b.). Bohužel již za zenitem bylo jediné víno z Čech, Modrý Portugal 2006 p. s. (Vinice sv. Klára, Praha-Troja), které se zprvu prezentovalo delikátními živočišnými a čajovými tóny (74 b.). Plnějšímu, více ovocitému a déle doznívajícímu valtickému Modrému Portugalu 2006 p. s. (Moravíno s. r. o.) unikla medaile o vlásek (80 b.). Ovšem temně rubínový, vyzrálý a harmonický, slovácký Modrý Portugal 2006 p. s. (Vinařství Čebav) s vůní kávy a dochutí čokolády obdržel přesvědčivé stříbro a titul vícešampiona (86 b.). Čokoládové tóny zazněly i ve vůni Modrého Portugalu 2006 p. s. (Miroslava Balounová, Velké Pavlovice), oceněného diplomem International Wine Challenge 2007 v Londýně, jenže na pozdní sběr průměrná plnost a na ideální džbánkové víno pikantní kyselinka medailové ambice zhatily (77 b.). Bez medaile zůstal i málokdy vídaný Modrý Portugal 2005 v. z h. (Stanislav Popela, Perná), plný a voňavý, ale již méně harmonický s dominující tříslovinkou (79 b.). Titul šampiona K.A.H.A.N.u a pomyslnou zlatou medaili vybojovalo mladistvě působící cuvée Modrý Portugal 2003 (Milan Sůkal, Nový Poddvorov), vyrobené s podílem hroznů poslední sklizně dnes již bohužel vyklučených keřů (možná posledních na Moravě) jihotyrolské odrůdy Trolínské: světle granátová barva, aroma josty, ostružin, třešní i pepře, takřka dokonalá harmonie a dochuť čokolády (88 b.).

Škoda, že následující vzorek, jímž byl zlatý medailista Valtických vinných trhů 2005, dolnokounický Modrý Portugal 2003 p. s. (Vinařství Musilovi) vyřadila kontaminace TCA z vadného přírodního korku. Mýtus o nevhodnosti daného kultivaru k archivaci nepotvrdil poslední posuzovaný, dokonale vyvážený a odrůdově typický Modrý Portugal 2002 (Vladimír Tetur, Velké Bílovice), ve vzácné shodě hodnocený jako třetí nejlepší víno dne (84 b.).

Závěrečné snoubení oceněných i neoceněných vín a doporučeného menu Koras restaurantu nabídlo ostravským vínobuditelům k posouzení např. kombinace vítězného cuvée Milana Sůkala a uzeného lososa s křenovým mousse a pestrými listy salátu, archivního vzorku ze sklepa Vladimíra Tetura a kachní paštiky s hruškou marinovanou v Modrém Portugalu, nebo velkobílovického jakostního Mádlova Portugalu a kuřete na vesnický způsob s cibulovým koláčem.

 


Šampion & zlatá medaile

Modrý Portugal / Trolínské 2003 (Milan Sůkal, Nový Poddvorov)

Stříbrná medaile

Modrý Portugal 2006 p. s. (Vinařství Čebav)

Bronzová medaile

Modrý Portugal 2002 (Vladimír Tetur, Velké Bílovice)
Domina 2006 (Víno Matyšák, Pezinok)
Modrý Portugal 2007 p. s. (Tomáš Krist, Milotice)
Modrý Portugal 2007 p. s. (Vinofol s. r. o.)
Modrý Portugal 2007 p. s. (Rodinné vinařství Jedlička & Novák)

 

Hodnocení ve formátu Excel