Cuvée 2020 Ostrava

Osmnáctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 11. května a 17. září Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem. Akce proběhla za podpory Vinařského fondu. Iniciátorem a duchovním otcem jediné soutěžní přehlídky vín v Moravskoslezském kraji byl guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus.

Vinaři z Čech a Moravy spolu s dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku Cuvée Ostrava v šesti soutěžních kategoriích 120 soutěžních vzorků: 25 bílých vín suchých (kategorie A1), 31 bílých vín polosuchých a polosladkých (A2), 39 vín červených (B), 11 vín růžových (C), 12 vín šumivých (D) a 2 vína likérová a sladká (E). Celkem byla do soutěže přihlášena vína šesti zemí: Česká republika (101 vín), Slovensko (8), Polsko (4), Dánsko (4), Španělsko (2) a Bulharsko (1). Vína, která splnila statut soutěže, byla dne 11. května 2020 hodnocena pod odbornou garancí Národního vinařského centra ve Valticích. Hodnotilo se stobodovou stupnicí v souladu s kritérii definovanými Národními standardy certifikovaných soutěží vín v České republice. Vzhledem k epidemiologické situaci (COVID-19) bylo nutno mj. omezit počet komisí a degustátorů, upustit se od tradičního hodnocení u „kulatých“ stolů či společného občerstvení porotců. Vína se ziskem 90 bodů a více byla oceněna Velkou zlatou medailí, vína mezi 86 a 89,99 body Zlatou medailí a vína mezi 83 až 85,99 body Stříbrnou medailí. Organizátoři se zavázali neudělovat Bronzové medaile.

Trojice odborných komisí pod vedením Libora Nazarčuka, Ing. Vladimíry Mrázové Ph.D. a Radomila Balouna udělila 6 velkých zlatých, 32 zlatých a 38 stříbrných medailí. Tuzemská vína byla honorována 5 velkými zlatými, 25 zlatými a 29 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína ze Slovenska (5 zlatých, 3 stříbrné), následovalo vinařsky exotické Dánsko (1 velká zlatá, 1 zlatá, 2 stříbrné), Španělsko (1 zlatá, 1 stříbrná), Polsko (2 stříbrné) a Bulharsko (1 stříbrná).

Titul šampióna suchých bílých vín získala moravská kupáž Pinotu gris, Sauvignonu a Chardonnay Element Terra 2018 pozdní sběr (Vinař Jiří Uherek, Dolní Bojanovice) ze Slovácké vinařské oblasti. Šampiónem červených vín se stalo podlužácké Cuvée 2015 moravské zemské víno (Vinařství Glosovi, Moravská Nová Ves) z Cabernetu Moravia, Cabernetu Sauvignon a Merlotu. Vítězem sdružené kategorie polosuchých, polosladkých bílých, sladkých a likérových vín bylo Family Collection Cuvée Nikol 2018 pozdní sběr (Víno Hruška s.r.o., Blatnička) na bázi Děvínu a Ryzlinku rýnského. Vítězem kategorie růžových vín se stala kupáž Cabernetu Moravia, Zweigeltrebe a Frankovky Rosé Cuvée 2019 kabinetní víno (Vinařství Doležal, Hrušky). Vítězem kategorie šumivých vín byl Matthias Brut Sekt 2016 pěstitelský sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice), asambláž Pinotu blanc a Chardonnay. Moravský vinař Jiří Uherek z Dolních Bojanovic získal ocenění pro Nejlepší kolekci vín.

Paralelně se soutěží Cuvée Ostrava byla letos počtrnácté udělena speciální cena Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV PRIX CZ. Porotci, kteří jsou členy FIJEV, na tuto cenu nominují ty soutěžní vzorky Cuvée Ostrava, které je zaujmou pro mimořádně příznivý poměr ceny a kvality, jako výjimečný vinařský počin či jako ukazatel cesty, kterou by se vinaři měli ubírat. Laureátem pro rok 2020 bylo dánské likérové cuvée Ronda, Cabernetu Cortis, Regentu a Jakubského Hedvin 2014 (Skaersogaard, Almind).

Tituly šampiónů udělovala v ostravském Zámku Zábřeh dne 17. září 2020 rovněž Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků a milovníků vín. Šampióny veřejnosti byly slovenská asambláž Pinot blanc / Chardonnay / Pinot gris 2017 (Repa-Bakiča, Šenkvice) a kupáž Tempranilla, Syrahu, Merlotu a Cabernetu Sauvignon Finca Sanguijuela Reserva 2012 (Bodega F. Schatz, Ronda) ze španělské Andalusie. Tituly Národní vítěz získalo Cuvée Waldberg 2017 pozdní sběr (Vinařství Waldberg, Vrbovec) na bázi Neuburského, Rinotu a odrůdy Scheurebe, spolu s Traditional Line Cabernet Sauvignon / Merlot 2017 výběr z hroznů (Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.). Vítěznými víny jednotlivých kategorií byly Cuvée Blanc 2019 moravské zemské víno (ZD Němčičky), Rosé Šimberky 2018 moravské zemské víno (Jaromír Kokrhel, Nosislav) a dánský sekt DONS Cuvée Brut 2018 (Skaersogaard, Almind).

Výstava vín Cuvée Ostrava se uskutečnila dne 17. září 2020 na nádvoří Zámku Zábřeh v Ostravě. Opětovným zhoršením situace (COVID-19) redukovaný počet návštěvníků využil za doprovodu cimbálové muziky Friš možnosti volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků, ale také odrůdových vín několika moravských vinařů a dovozců zahraničních vín. Z důvodů epidemiologických opatření doprovodný program vůbec poprvé nezahrnoval „Slovenská vína o páté“ prof. Fedora Malíka a očekávanou prezentaci Tomáše Domince „Když se řekne Bordeaux…“ na poslední chvíli zastoupila „Vína (nejen) protinožců“ Davida Mádra.

Neskromným cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.

Výsledky hodnocení (PDF)