André a Fratava

Poslední loňské setkání Klubu ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. se zaměřilo na dvojici potomků křížení Frankovky a Svatovavřineckého: André (vyšlechtil Jaroslav Horák ve Velkých Pavlovicích) a Fratava (vyšlechtil Lubomír Glos v Moravské Nové Vsi). Prvně jmenovaný „moravský shiraz“ se do hledáčku vínobuditelů dostal již v roce 2005. Tehdy nejvíce bodů sesbíralo André 2003 v.z h., pocházející ze své rodné (*1961) Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice.

Erbovní sál Zámku Zábřeh byl v listopadu loňského roku dějištěm setkání 13 porotců s dvojnásobnou přesilou vín, nominovaných jednak samotnými hodnotiteli, jednak úspěchem v nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Hodnotilo se stobodovou stupnicí, pouze se znalostí ročníku a jakostního zařazení. Konečné pořadí určil medián, v případě jeho rovnosti bodový součet.

Kalibračním „nultým“ vzorkem byla temně granátová Fratava 2010 p.s. (Lubomír Glos, Moravská Nová Ves): Nepřehlédnutelné aroma zralých ostružin s dotekem vanilky, štíhlejší tělo a jemné tóny makových koláčů (81 b.). České vinaře a Salon vín reprezentovalo třetí nejlepší víno nominačního večera ostravských kardiologů Roudnické zámecké Fratava 2009 (Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem s.r.o.). Vonělo po malinách a třešňovém dropsu, v chuti bylo plnější a mladistvě svěží s lehce živočišným dozníváním (82 b.). Zástupce vinařů-zahrádkářů André 2009 p.s. (Flodr František a Zdeněk, Žabčice) doprovodilo kontroverzní aroma pánské kolínské, nicméně na patře úspěšně imitovalo višňové Bon-pari (80 b.). Stříbrný medailista Weinparade Poysdorf a Vitis Aurea Modra, André 2009 p.s. (Radomil Baloun, Velké Pavlovice), mohutnější, dobře stavěné víno s vůní sena i venkovského dvorku, vybojovalo v Ostravě bronz (83 b.). Stříbro obdrželo třetí nejvýše hodnocené víno vůbec, Fratava 2009 p.s. (Lubomír Glos, Moravská Nová Ves). Víno z Podluží, které zaujalo hutnou barvou, atraktivní vůní (drobné zahradní ovoce, lusk vanilky, trocha smetany), extraktivní a šťavnatou chutí (86 b.). Malokarpatské, osobitě živočišné, příjemně doznívající Varieto André 2009 n.z. (Karpatská perla s.r.o., Šenkvice), předloni stříbrné na vinných trzích v Pezinku a ve Valticích, oscilovalo na hraně bronzové medaile (82 b.). Stříbrem AWC Vienna 2010 ověnčené André 2009 p.s. (Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice) z Kraví hory, víno s výraznou taninovou strukturou, získalo o dva bodíky méně (80 b.). André 2009 p.s. (Rodinné vinařství Košut, Prušánky), jediné svého druhu v Salonu vín České republiky 2011, delikátně lékořicové, nekonfliktní a lákavě pitelné, bylo shledáno vhodnou volbou pro ženy a odrůdy neznalé konzumenty (81 b.). Zlatou medailí bylo honorováno temně granátové Dalibor André 2009 p.s. (Vinařství U Kapličky s.r.o., Zaječí) s bohatým buketem vanilky, kávy, čokolády („tekutá tyčinka Kofila“) i lesních plodů (borůvky, ostružiny), opulentní a takřka dokonale harmonické, alkoholově hřejivé (88 b.). Zklamalo André 2009 v.z h. (Vinařství Dufek, Svatobořice-Mistřín) z Kobylí, bronzové předloni v Pezinku i Bojnicích, bohužel tentokrát s přemírou kyselin, a to jak titrovatelných, tak těkavých (74 b.).

Medaili nezískalo jednoduché a svěží André 2008 (Vinařství Jiří Šilinek, Pavlov) s vůní fialek (79 b.), ani málo harmonické André 2008 (Naturvini s.r.o., Bavory), které ovšem etiketa doporučovala otevřít do 1-2 let (78 b.). Ze sousedského klání Perly vinic 2011, plnějšího, povidlového André 2008 (Vladimír Tetur, Velké Bílovice) a doutnajícím dřevem vonícího André 2008 (Habánské sklepy, spol. s r.o., Velké Bílovice) s vyšší barvou a delším dozníváním, vyšlo vítězně druhé zmíněné (80 vs. 82 b.). Povadle působilo kávově-morušové André 2008 p.s. (Tomáš Krist, Milotice) z Krásné hory ve Starém Poddvorově, zlaté na Vinum Juvenale 2009, bronzové na Valtických vinných trzích 2008, nyní však nečisté vůně a trpké dochutí (78 b.). Granátově zbarvené André Stará réva 2008 v.z h. (Šlechtitelská stanice vinařská a.s., Velké Pavlovice) z třicetiletých keřů, zavonělo lučním kvítím, neskrývalo zrání v sudu, zemitost a dozvuk čokoládových pralinek, získalo zlato Grand Prix Austerlitz 2011 a bronzovou medaili v Ostravě (83 b.).

Výhodným poměrem ceny a kvality se může pochlubit André 2007 (Patria Kobylí, a.s.). V čiré lahvi zrající šampión Promenády červených vín 2009, vonící sušeným ovocem i karamelem, přiměřeně plný a harmonický, získal v Zámku Zábřeh stříbrnou medaili (85 b.). Mužné eukalyptové André 2007 n.z. (Víno-Masaryk s.r.o., Skalica), jehož hrozny zrály na svazích Malých Karpat, zaujalo vůní skořice a dochutí heřmánku (80 b.). Marmeládově vyzrálé, průměrně plné Herbarium Moravicum André 2007 p.s. (Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o.) s pikantní kyselinkou a edukativní vinětou, zobrazující hrozen André, nenapodobilo svého staršího bratra oceněného v roce 2005 stříbrnou medailí ostravských vínobuditelů (79 b.). Jejich šampiónem se stal vice-champion nominačního večera, slovácké André 2007 p.s. (Spielberg CZ, s.r.o., Archlebov) z úbočí Ždánického lesa. Bylo to víno vysoké temně rubínové barvy, ovocité vůně s tóny cedrového dřeva a čerstvě zastrouhané tužky, tělnaté a šťavnaté, dlouhé a sametové (89 b.). Jako z jiné planety se zjevilo kuriózní Bizé Exclusive Agni 2007 v.z h. (ing. Petr Bíza, Čejkovice). Moravské novošlechtění vzešlé z odrůd André a Irsay Oliver by sneslo označení Tramín modrý: Nezaměnitelný buket liči, růží a pivoněk, plnost a přitažlivá harmonie (84 b.). Vítězem nominačního večera ostravských kardiologů bylo třešňově-čokoládové Natura André 2006 p.s. (Víno Hort s.r.o., Dobšice), původem z Velkých Bílovic (83 b.). Jeho borůvkově-vanilkový předchůdce ročníku 2002 byl před šesti lety druhým nejlépe hodnoceným vínem.

Archivní vzorky nikterak nezazářily. Rubínově-cihlové Collection Exclusive André 2003 (Víno Zaječí; 78 b.), zařazené do Salonu vín 2004/2005 a oceněné bronzem ostravských vínobuditelů v roce 2005, bylo za zenitem podobně jako neharmonické švestkově-kompotové André 2000 (Palavín s.r.o., Bavory; 75 b.) a kaštanové pyré evokující André 1999 (Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf; 73 b.). Čestnou výjimkou bylo kabernetově vyzrálé a trnkově svěží André 1989 (Josef Valihrach, Krumvíř), které se již v roce 2000 stalo držitelem Diplomu Valtických vinných trhů (85 b.).

Po odhalení etiket následovalo snoubení hodnocených vín s menu dvorní kuchyně Zámku Zábřeh. Podával se bažantí vývar se zeleninou, medailonky z jeleního hřbetu s pečenou polentou a vinným ragout, a jako sladká tečka hruškový koláč se skořicovou posypkou.

 

 


 

Champion & Vice-Champion

André 2007 p.s. (Spielberg CZ, s.r.o., Archlebov)
André 2009 p.s. (Vinařství U Kapličky s.r.o., Zaječí)

Stříbrná medaile

Fratava 2009 p.s. (Lubomír Glos, Moravská Nová Ves)
André 1989 (Josef Valihrach, Krumvíř)
André 2007 (Patria Kobylí, a.s.)
Agni 2007 v.z h. (ing. Petr Bíza, Čejkovice)

Bronzová medaile

André 2009 p.s. (Miroslava Balounová, Velké Pavlovice)
André 2008 v.z h. (Šlechtitelská stanice vinařská a.s., Velké Pavlovice)
Natura André 2006 p.s. (Víno Hort s.r.o., Dobšice)

 

Hodnocení ve formátu Excel