Rakouský bratranec moravského André a Fratavy zdědil po rodičích buket Svatovavřineckého, ale jen zřídkakdy kvalitu vína Frankovky. Přesto je nejpopulárnějším modrým novošlechtěním ve Střední Evropě. Ostravští vínobuditelé nehodnotili Zweigeltrebe poprvé: V roce 2003 zvítězilo Zweigeltrebe 1999 z Vinselektu Michlovský, roku 2007 bylo šampiónem Zweigeltrebe 2005 p.s. Milana Sůkala z Nového Poddvorova.
Letošní březnové setkání se odehrálo v salónku Antracit Clarion Congress Hotelu Ostrava (někdejší salónek Rudolf hotelu Atom). Třináct porotců posuzovalo 25 nominovaných vín anonymně, pouze se znalostí ročníku prezentovaného vzorku. Hodnotilo se stobodovým systémem dle OIV a pro celkové pořadí určující byl primárně medián a sekundárně součet bodů udělených jednotlivými porotci.
Úvodní „dorostenecké“ vzorky potvrdily, že červeným vínům sluší delší než dvouleté zrání. Pouze po potenciálních medailích pokukovali tzv. kalibrační vzorek (hodnocený všemi porotci společně, nikoliv samostatně), jímž bylo výrazně třešňové Zweigeltrebe 2013 p.s. (Josef Zekl, Vranovice), šampión výstavy vín ve Vranovicích (81 b.), spolu s juvenilně svěžím a zemitým, granátově zbarveným Zweigeltrebe 2012 p.s. (Jaroslav Beneš, Hrušky; 82 b.). Bronz vybojovalo jen o jeden rok starší, v čiré láhvi ukryté, jednoduché a líbivé Gallery Zweigeltrebe 2011 jak. (Patria Kobylí, a.s.), zástupce Salónu vín ČR 2013, jenž se vyznačoval vůní cukrové vaty a dochutí karamelu (83 b.). Pověstný krůček k úspěchu scházel trojici vín: Kávovému, pikantnímu, kontroverzně živočišnému a nefiltrovanému Regina Coeli Zweigeltrebe 2011 p.s. (Vinařství Trpělka & Oulehla, Nové Bránice), doplněného o tóny malinového dropsu (80 b.); bytelně stavěnému, perspektivnímu, nevtíravě hřebíčkovému Terroir Club Zweigeltrebe 2011 p.s. (Znovín Znojmo, a.s.), pocházejícímu kupodivu z Mikulovska (81 b.); a také kořenitému, anýzově-fermežovému „chlapskému“ Zweigeltrebe 2011 p.s. (Spielberg CZ, spol. s r.o., Archlebov; 82 b.). Medaili a rovnou stříbrnou získalo Zantho Zweigelt 2011 (Winzerkeller Andau, Andau), společné dílo Josefa Umatha a Wolfganga Pecka z Burgenlandu. Bylo to hutné a pevné harmonické víno uzavřené skleněným uzávěrem Vino-lok, trochu živočišné, podtržené dozvukem hořké čokolády (86 b.).
Bronzovou medailí bylo oceněno víno s jednou z nejvkusnějších ryze moravských etiket, příjemně svěží višňově-vanilkové Zweigeltrebe 2011 p.s. (Vinařství Čech, Tvrdonice), další z reprezentantů Salónu vín ČR 2013 (83 b.). Zklamalo zadušené a tvrdší ostružinově-smetanové Zweigeltrebe 2011 p.s. (Lubomír Glos, Moravská Nová Ves), které nepotvrdilo medailové umístění svého staršího bratra z roku 2007 (78 b.). Stříbro si vysloužil svůdně pitelný, hebký a fialkami vonící „holčičí“ dolnorakouský Blauer Zweigelt Haide 2011 (Weingut Rabl, Langenlois) pod šroubovacím uzávěrem (85 b.). Jediným medailí neoceněným rakouským vzorkem zůstal Zweigelt 2011 (Weingut Kopfensteiner, Deutsch-Schützen) z jižního Burgenlandu: Šroubovací uzávěr, decentní aroma se stopami perníku, středně plná, taniny oplývající chuť (82 b.). Archaická „východoevropská“ etiketa ani označení Perla vinic 2012 nemohly nikterak ovlivnit nízké bodové ohodnocení, jež se dostalo Zweigeltrebe 2011 v.z h. (Vinařství Dufek, Svatobořice-Mistřín), rozháranému vínu se záblesky třešňových bonbónů, máku i tabáku, štíhlejším tělem a ostřejší kyselinkou (76 b.). Čokoládově-borůvkové, kulaté a robustnější Terroir Club Zweigeltrebe 2011 v.z h. (Znovín Znojmo, a.s.) z Velkopavlovicka (sic!), bylo honorováno stříbrem (86 b.) Tvrzení: „Když Zweigelt, tak z Rakouska!“ vyvrátilo i temné, opulentní, vysokooktanové (14,5 obj. % alk.) Zweigeltrebe 2011 v.z h. (Janoušek s.r.o., Pezinok). Hrozny pocházely z jižního Slovenska a vínu ostravští vínobuditelé udělili zlatou medaili (88 b.). Vzápětí se vice-šampiónem K.A.H.A.N.u stalo a zlatou medaili z roku 2003 obhájilo voňavé (peckoviny, skořice, vanilka), „argentinsky“ šťavnaté, komplexní a velmi dlouhé Zweigeltrebe Barrique 2011 p.s. (Habánské sklepy, spol. s r.o.), paralelně zlaté v Paříži na Vinalies Internationales (89 b.).
Stříbrný byl „dospělý“ dolnorakouský Zweigelt classic 2010 (Weingut Franz und Christine Netzl, Göttlesbrunn), zahrnující vůní čerstvě namleté kávy a sušených švestek a spočívající samozřejmě pod šroubovacím uzávěrem (84 b.). Následujícímu vzorku by prospěla dekantace nebo raději úplně jiné označení: Zweigeltrebe 2010 p.s. (Patria Kobylí, a.s.) charakterizovaly pinotová barva s cihlovými odlesky, průměrná plnost a vyšší kyselinka, závan podhoubí, lesních jahod, tlejícího listí i dehtu (78 b.). Mohutnější a lépe vyvážené Monarch Zweigeltrebe 2010 p.s. (ing. Luděk Botur, Strážnice) s buketem lesního ovoce, dochutí čokolády a etiketou evokující sedmdesátá léta (naštěstí zůstala zahalena) získalo bronz (83 b.). Na medaile naopak nedosáhly plnoštíhlé, ovocitě-kořenité malokarpatské Golguz Zweigeltrebe 2009 D.S.C. (Food Farm, s.r.o., Hlohovec), dvojnásobně stříbrné (Svätojurská výstava vín, VinFest Vinica) v roce 2012 (82 b.), ani živočišně-medicinální, divokými jahodami rezonující, toliko jakostní Zweigeltrebe 2009 (Vinařství Vladimír Tetur, Velké Bílovice), které již vrchol pozvolna opouštělo a nezopakovalo ocenění svého předchůdce z roku 2007 (81 b.). Pro zlatou medaili neúspěšně, pro stříbro s velkou rezervou doskočilo delikátně kávově-černorybízové, tělnaté, srovnané a sametově doznívající Grand Vin de Côteaux Peluic Zweigeltrebe 2009 (Rodinné vinařství Hrabal, Velké Bílovice; 86 b.). Titul šampióna vyválčil Zweigelt „P“ 2009 (Weingut Fritsch, Oberstockstall) z rakouského podunajského regionu Wagram. Na lahvi zrál pod řádně dlouhou celokorkovou zátkou, prezentoval se elegantním parfémem borůvek s doteky anýzu a lékořice, opulentní šťavnatou chutí a takřka neodolatelným vytrvalým finišem (90 b.). Ze starších archívních vzorků uspěl jediný: Stříbrnou medailí bylo ověnčeno přiměřeně plné, adekvátně vyzrálé Zweigeltrebe 2007 p.s. (ing. František Mádl, Velké Bílovice), které připomínalo vůni doutnajícího dřeva (84 b.). Nefiltrované, na taniny bohaté Zweigeltrebe 2008 p.s. barrique (ing. František Mádl, Velké Bílovice) o medaili alespoň na pár chvil snilo (82 b.), zatímco unavený Floriánek Zweigeltrebe 2007 p.s. (Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice a.s.), doprovázený lékárenskou vůní čaje a sušených bylinek, měl být již dávno vypitý (79 b.).
Po sečtení udělených bodů a vyhlášení neoficiálních výsledků představil staronový šéfkuchař Clarion Congress Hotelu Ostrava pan Otto Kokoszynski menu obsahující finger-food kachní játra s mandlí v červeném oleji a zvěřinovou paštiku v kabátku z anglické slaniny, ravioli giganti plněné chřestem a ricottou, podávané s tomatovou polpou a kuřecími kousky smaženými v parmazánovém těstíčku, klasickou staročeskou svíčkovou s brusinkami a pečenou kachnu po staročesku s lokšemi plněnými červeným zelím s jablky a zázvorem.
CHAMPION
Zweigelt „P“ 2009 (Weingut Fritsch, Rakousko)
ZLATÁ MEDAILE
Zweigeltrebe Barrique 2011 pozdní sběr (Habánské sklepy, spol. s r.o.)
Zweigeltrebe 2011 výber z hrozna (Janoušek s.r.o., Slovensko)
STŘÍBRNÁ MEDAILE
Côteaux Peluic Zweigeltrebe 2009 (Rodinné vinařství Hrabal, Velké Bílovice)
Zantho Zweigelt 2011 (Winzerkeller Andau, Rakousko)
Zweigeltrebe 2011 výběr z hroznů (Znovín Znojmo, a.s.)
Blauer Zweigelt Haide 2011 (Weingut Rabl, Rakousko)
Zweigeltrebe 2007 pozdní sběr (ing. František Mádl, Velké Bílovice)
Zweigelt classic 2010 (Weingut Franz und Christine Netzl, Rakousko)
BRONZOVÁ MEDAILE
Gallery Zweigeltrebe 2011 jakostní (Patria Kobylí, a.s.)
Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr (Vinařství Čech, Tvrdonice)
Zweigeltrebe 2010 pozdní sběr (ing. Luděk Botur, Strážnice)