X. výroční zpráva o činnosti klubu

Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli  K.A.H.A.N.® byl založen 13. 5. 2002 jako občanské sdružení ostravských vínobuditelů. Funkci čestného prezidenta přijal profesor Vilém Kraus. Během deseti let bylo klubem uspořádáno 45 odrůdových degustací, posouzeno 881 vzorků  vín, uděleno 6 velkých zlatých, 63 zlatých, 146 stříbrných a 112 bronzových medailí.  Soutěžní  vzorky jsou nominovány  jednak samotnými  porotci, jednak úspěchem na nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Anonymnímu hodnocení stobodovým systémem Mezinárodní unie enologů předchází enologicko-ampelografická přednáška  a završením  řádné schůze klubu je eno-gastronomické snoubení pod taktovkou členů konvivia Slow Food® Moravia a šéfkuchařů Clarion Congress Hotelu Ostrava (dříve Hotel Atom), Zámku Zábřeh, Hotelu Best, beskydského hotelu Zlatý orel, restaurantu Koras a koblovského  sklepa Vinařství Ambrož. Mimořádné  schůze klubu byly zasvěceny  vínům Beneluxu, Pobaltí, Skandinávie, Indie,  Blízkého i Dálného Východu, kultivarům Vitis rotundifolia, Vitis aestivalis či Vitis labrusca, nadějným novošlechtěním i archaickým odrůdám (např. Modrý Janek, Tramín bílý). Výjezdní zasedání klubu mapovala vinohrady od Užhorodu po Lipsko, od polského Jasla po běloruský Pinsk a lotyšskou Sabile. Každoročním vrcholem vínobuditelské činnosti a současně oslavou výročí založení klubu obvykle za účasti profesorů Viléma Krause a Fedora Malíka je Cuvée Ostrava – jediná mezinárodní soutěž vín na severu Moravy. A co tedy prožili ostravští vínobuditelé v desátém roce existence klubu?

Cuvée 2011 Ostrava  – devátý ročník ojedinělé  mezinárodní  soutěže kupáží, asambláží a známkových vín se konal ve dnech 18. a 28. dubna. Hodnocení vín se uskutečnilo na Zámku Valtice v degustačním sále Národního vinařského centra. Odborná jury s prof. Vilémem Krausem a pod vedením prof. Fedora Malíka a doc. Miloše Michlovského posuzovala 102 vín ze 7 zemí. Titulem šampióna bílých vín byla oceněna asambláž Rulandského šedého a Sauvignonu Grand Cuvée 2009 pozdní sběr (Moravíno s.r.o.) z Mikulovské vinařské podoblasti. Šampiónem vín červených bylo chilské cuvée Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot Tabalí Blends Reserva Especial 2007 (dovozce Heros vino s.r.o.) a cenu pro Nejlépe hodnocené tuzemské víno získalo Patria Cuvée 2007 výběr z hroznů  (Patria Kobylí a.s.), vyrobené  z Pinotu noir (Rulandské modré) a Cabernetu Sauvignon. Vítězem kategorie bílých polosuchých a polosladkých vín se stalo Cuvée Klára 2010 moravské zemské (Víno Holec), kupáž Ryzlinku rýnského a Muškátu moravského z Dolních Dunajovic. Nejvýše hodnoceným vínem růžovým bylo španělské Capita Vidal Rosé Cuvée 2010 (dovozce vinoteka.es s.r.o.) z odrůd Syrah, Merlot a Garnacha, vítězem kategorie šumivých vín Grandioso 2006 demi sec (Vinné sklepy Valtice a.s.), cuvée Chardonnay a Ryzlinku rýnského, a vítězem kategorie vína likérová a sladká Tokaj Saturnia Cuvée 2009 slámové (J&J Ostrožovič) z Lipoviny a Muškátu žlutého. Laureáty speciální ceny Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV Prix CZ, která se v Ostravě udělovala již popáté, byly Fuchs de Vidal Cava Gran Reserva 2004 (dovozce vinoteka.es s.r.o.) a jihoafrický Bilton Sir Percy 2006 (dovozce Staba Servis Anticor spol. s r.o.). Komise veřejnosti hodnotily většinou ve shodě s odbornou komisí. Zajímavostí bylo vyšší hodnocení šumivých vín (komise veřejnosti udělila 3 zlaté medaile, odborná jury žádnou) a naopak nižší úspěšnost vín sladkých a likérových u komise veřejnosti. Milovníci vín nejen z Ostravy mohli soutěžní vzorky ochutnat v prostorách  Clarion Congress  Hotelu Ostrava.

Výjezdní zasedání klubu bylo dobrodružnou expedicí se šťastným koncem: Všemi zmiňovaná, nikým neviděná 20 ha běloruská vinice opravdu existuje! Pinskij vinodjelčeskij zavod však vína dominujících  odrůd Alfa a Tajožnyj izumrjud (Smaragd Tajgy) zatím nenabízí. Chloubou zůstává archivní víno z borůvek, černého a červeného rybízu Černaja žemčužina (Černá perla), nositel titulu Nejlepší produkt Běloruska 2009. Podniková prodejna nabízí výlučně vína jablečná, např. Porto Bianco s „efjektom dubovoj bočki“ (použití chipsů). Návrat do vlasti zpestřila zastávka v Malopolském údolí Visly: Winnica Panska Góra (mj. Bianca 2008), Winnica Solaris (mj. Solaris 2010, Hibernal 2010) a Winnica Plochockich (mj. Zweigeltrebe / Maréchal Foch / Rondo 2009 rosé).

Největší degustace vín Nizozemí na území České republiky se odehrála kde jinde než v Ostravě. Mezi 18 vzorky z Gelderlandu, Limburgu, Zeelandu a Severního Brabantska překvapivě nedominoval tentokrát nadmíru  makovicový Colonjes Cabernet blanc 2010, ale bílý De Kleine Schorre Gris+2010, jistě optimální ke snoubení s humrem z Oosterschelde, a červený Klein Amerika Regent 2009.

Podzimní hodnocení ostravských vínobuditelů bylo zaměřeno na dvojici kultivarů, které z našich vinohradů pomalu mizí (Neuburské bylo dokonce členy konvivia Slow Food® Moravia nominováno do Moravské archy chuti). Na Bazalech v hotelu Best se sešlo 26 reprezentantů neprávem  podceňovaného sourozeneckého páru (obě odrůdy vznikly náhodným opýlením Veltlínského červeného Sylvánským zeleným). Vedle šampiónů, kterými byly perferktně vyzrálé Neuburské 2007 výběr z hroznů (Tomáš Krist, Milotice) a líbivě ovocité Veltlínské červené rané 2009 pozdní sběr (Pavel Binder, Rakvice), zaujalo Neuburské 2009 pozdní sběr (Vinařství Čech, Tvrdonice) s t.č. nejhezčí ryze moravskou etiketou a pro zajímavost zařazené novošlechtění Malverina 2007 pozdní sběr (Vinselekt Michlovský a.s.), absolutně nejvyrovnaněji hodnocené víno (13 porotců v 5ti bodech).

Dvojice potomků křížení  Frankovky a Svatovavřineckého se v hledáčku vínobuditelů ocitla vzápětí: „Moravský shiraz“  André  (vyšlechtil Jaroslav Horák  ve Velkých Pavlovicích) a jeho mladší sourozenec  Fratava (vyšlechtil  Lubomír Glos v Moravské  Nové Vsi). Jako kuriozita bylo mezi hodnocená vína zařazeno Agni, potomek André a Irsay Olivera, které si pro svůj aromatický profil vysloužilo přezdívku „Tramín modrý“. V Erbovním sále Zámku Zábřeh se sešla kolekce 26 vín, mezi nimiž triumfovalo šťavnaté André 2007 pozdní sběr (Spielberg CZ, Archlebov) s vůní cedrového dřeva a čerstvě zastrouhané tužky, spolu s extraktivní Fratavou 2009 pozdní sběr (Lubomír Glos, Moravská Nová Ves) atraktivního buketu (drobné zahradní ovoce, lusk vanilky, dotek smetany).

Mimořádná schůze  klubu byla věnována vínům  Indie (71.000  ha vinic, roční spotřeba  vína 9 ml na obyvatele). Preludium sehrály vzorky z Polska (mj. Palac Mierzętin Regent Rosé 2010) a poslední větu Frankovka z Málagy (Bodega Schatz Acinipo 2006). Mezihrou byla vesměs reduktivní high-tech vína pod šroubovacími uzávěry  s bezchybnými dvojjazyčnými etiketami. Vínům  kraloval  dokonale „novozélandský“ Sula Sauvignon  blanc 2011 a meruňkový  Grover Viognier  2010, kuchyni ovládli Helena a John  L. Baker, který  s vařečkou v ruce  zavzpomínal na mládí  v Indii.

Zimní výjezdní zasedání bylo jako vždy zacíleno zvláště na mladá vína Moravy. Členové klubu navštívili Vinařství Botur ve Strážnici (mj. Műller Thurgau 2011 pozdní sběr, Pinot noir 2011 výběr z hroznů), Vojtěcha Masaříka (mj. Floriánka 2011) a Michala Robka (mj. Chardonnay 2009 pozdní sběr, Pinot noir 2009 pozdní sběr) v Blatnici pod Sv. Antonínkem, Vinařství Sůkal (mj. Tramín červený 2011 výběr z hroznů, Pinot noir 2011 výběr z hroznů) v Novém Poddvorově, MUDr. Pavla Kosíka (mj. Aurelius 2011 pozdní sběr, Tramín červený 2011 výběr z hroznů) v Tvrdonicích, Vinařství Hotař (mj. Ranuše muškátová / Sieger 2011) v Čejkovicích, Rodinné vinařství Buštík (mj. Frankovka 2011) v Šardicích a Vinařství Trpělka & Oulehla (mj. Merlot 2011 rosé pozdní sběr, Frankovka 2011 pozdní sběr) v Nových Bránicích.

Zatímco ve slovanských  zemích jsou názvy Dornfelder a Blauburger jazykolamem,  u našich jižních a západních sousedů je tomu jinak. Druhý jmenovaný je geniálním marketingovým tahem (podobně jako náš Cabernet Moravia): Nepoučený konzument jej snadno zamění za Blauer Burgunder čili Pinot noir. Německé a rakouské novošlechtění (Blauburger je strýcem Dornfelderu z matčiny strany) byly spolu s Cabernetem Dorsa (potomek Dornfelderu a Cabernetu Sauvignon) posuzovány v rámci 45. řádné schůze klubu. V koblovském sklepě Vinařství Ambrož slavila double nebez- pečně pitelná moravská zemská vína: Dornfelder 2009 a Blauburger 2009 (Znovín Znojmo a.s.).

 

Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.