Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli K.A.H.A.N.® vznikl 13. května 2002. Členové klubu pořádají „řádné“ a „mimořádné schůze“ s víny domácí i zahraniční provenience, několikrát do roka organizují „výjezdní zasedání“ do vinorodých krajů a budují tradici mezinárodních konkurzů vín na severu Moravy. Jak probíhají „řádné schůze“ klubu, jehož čestným prezidentem je guru českých a moravských vinařů prof. Vilém Kraus ? Každý z účastníků doručí dle svého názoru ten nejlepší vzorek vína předem stanovené odrůdy a setkání se účastní také vítězný vzorek „nominačního večera“ degustační skupiny ostravských kardiologů. Na úvodní enologicko-ampelografickou přednášku navazuje anonymní hodnocení vín stobodovým systémem dle Mezinárodní unie enologů. Po vyhlášení výsledků a „odtajnění“ vzorků přijde na řadu enogastronomický večer věnovaný snoubení vín a pokrmů. Není divu, že právě z Ostravy vzešel jeden z impulsů k založení Slow Food® Moravia. A co všechno prožili ostravští vínobuditelé v šestém roce existence klubu ?
Pátý ročník mezinárodní soutěžní přehlídky známkových vín a kupáží – Cuvée 2007 Ostrava, jediné soutěže vín na severu Moravy, navíc uznané rozhodnutím Ministerstva zemědělství ČR, se uskutečnil zejména díky spolupráci s Hotelem Atom Ostrava a hlavním partnerem Moravskými vinařskými závody Bzenec. Odborné komise pracovaly pod vedením prof. ing. Fedora Malíka, DrSc. a doc. ing. Miloše Michlovského, CSc. Tituly šampióna získali moravský Asparagus 2006 (Nové Vinařství) a španělská Reserva Abadal 2001 (Petrus). Vítězem kategorie vína bílá polosuchá se stala Gracie 2006 (Vinné sklepy Valtice), nejlépe hodnoceným vínem růžovým bylo Light Cuvée Rosé 2006 (Znovín Znojmo) a šumivým Cava Clasic Vallformosa Rosado 2004 (BIBO Shoe). Moravským vínům udělila odborná jury celkem 17 medailí a více než jedno ocenění obdrželo Nové Vinařství, Vinné sklepy Valtice, Vinium Velké Pavlovice a SOŠV a SOUZ Valtice. Mezi zahraničními účastníky pak nejlépe uspěla vína ze Španělska, Francie, Austrálie a Brazílie.
Mimořádná schůze byla zasvěcena vínům starobylých odrůd (Modrý Janek, Kamenorůžák bílý, Veltlínské červenobílé, Hedvábné žluté, Portugalské bílé), které zdánlivě nenávratně vymizely z moravských vinic. Současně byla přednesena teoretická zpráva o vinařství Kuby, Indie a Japonska, jejímž praktickým doplňkem byl „kudločkový“ indický Sauvignon, technicky dokonalá japonská bariková asambláž a dvojice kubánských vín, způsobilá toliko role doprovodu doutníků…
Letní výjezdní zasedání premiérově mapovalo vinařství Čech – Vinné sklepy Kutná Hora (Svatovavřinecké 2006), Klášterní VS Litoměřice (Ryzlink rýnský 2005 p.s.), Vinařství Sv. Tomáše (Rulandské modré 2006 p.s.), Žernosecké vinařství (Müller Thurgau 2006 kab.), České vinařství Chrámce (Rulandské modré 2002 p.s.); a nedalekého Saska – Schloss Proschwitz (Spätburgunder 2002), Schloss Wackerbarth (Cuvée Tradition Brut NV), Weingut Hof Lössnitz (Regent 2005), Weinhaus Matyas (Goldriesling 2006), Weingut Drei Herren (Solaris 2005).
Rakouský předobraz moravského André se dostal do hledáčku ostravských vínobuditelů bezmála po pěti letech. Zatímco šampiónem zimního hodnocení v roce 2003 bylo Zweigeltrebe 1999 (Vinselekt Michlovský), nejlepším vínem loňské letní schůze klubu v Hotelu Atom se stalo smetanově-borůvkové Zweigeltrebe 2005 p.s. (Milan Sůkal, Bonus Eventus). Stříbrnou medaili vybojovalo barikové až kávové Zweigeltrebe 2003 p.s. (Jan Rajský, Collegium Vinitorum) a Zweigeltrebe 2006 v.z h. s vůní ostružin a lesních plodů (Vinařství Tomáš Krist). Enogastronomický večer završilo snoubení růžových a červených Zweigeltrebe např. s lososem na pomerančích, kachními prsy a povidlovou omáčkou, jehněčími plátky na rozmarýnu, kokosovým tajemstvím a grilovaným ananasem.
Hotel Zlatý orel v Ostravici, kdysi beskydské sídlo barona Alphonse M. Rothschilda, přivítal na sklonku října ostravské vínobuditele, aby se po letech opětovně zabývali rytířskými víny Ryzlinku rýnského. V roce 2002 vybojoval nejvyšší ocenění Ryzlink rýnský 2000 v.z b. (Znovín Znojmo), loňský titul získal Ryzlink rýnský 1999 p.s. (Vinařství Roman Komarov). Další medaile patřila vínům z Čech (Klášterní VS Litoměřice a Žernosecké vinařství) i vínům z Moravy (Vinařství Tomáš Krist a Milan Sůkal, Bonus Eventus). Poprvé posuzovaným novodobým ryzlinkovým kultivarům kraloval Hibernal 2005 (Vinselekt Michlovský) a Hibernal 2006 v.z h. (Vinařství Radomil Baloun). Doprovod k vínům obstaralo m.j. carpaccio z hovězí svíčkové, libanonský chléb plněný sýrem a křenem, filátko z uzeného pstruha s brusinkovou šlehačkou, norský losos s bylinkami, brokolicí a mandlemi, králičí hřbet na smetaně se šalvěji a závěrečný sýrový dort s meruňkami.
Zimní výjezdní zasedání bylo tradičně zaměřeno na mladá vína. Členové klubu navštívili Františka Spěváka (Orion 2007, Jakubské 2007), Jana Sečkáře (Pinot noir 2007 v.z h.), čestného prezidenta K.A.H.A.N.u prof. Viléma Krause (Běloočko 2007, Merling 2007), Tomáše Krista (Pálava 2007 v.z h.), Štěpána Maňáka (Muškát moravský 2007), Vinařství Spielberg (Rulandské bílé 2007 v.z h.), Trpělka & Oulehla (Chardonnay 2007 p.s.) a Roman Komarov (Frankovka 2007).
Růže, liči nebo květ pomerančovníku bývá atributem aromatického profilu Tramínu, prastarého kultivaru, jehož geny obohatily Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené i rodinu burgundských odrůd. Lednové hodnocení vyhrál plný a mladistvě svěží Tramín červený 2006 v.z h. (Vinařství Tomáš Krist). Stříbro patřilo jemně skořicovému Tramínu červenému 2006 p.s. (Mikrosvín Mikulov) a čajově-medovému Tramínu červenému 2006 p.s. (Vinařství u kapličky). Nejúspěšnější vinař prvního kola hodnocení v roce 2002, Stanislav Škrobák z Čejkovic, získal tentokráte diplom za bronzovou medaili. Partnery oceněným vínům v Rudolfově salónku hotelu Atom byly např. kachní prsíčka s pomerančovou omáčkou s chilli, krutonky s uzeným lososem, pikantní kuřecí rizoto, drůbeží játra na brandy s mandarinkou, sýry s modrou plísní nebo krájená jablka a vinné hrozny.
Mimořádná schůze se odehrála v obnoveném minipivovaru Zámku Zábřeh, někdejší renesanční tvrzi z roku 1529. Zázračná přeměna vody v pivo byla demonstrována za pomoci naklíčeného sušeného ječmene, raného žateckého červeňáku, chmelovaru, ušlechtilých kmenů kvasinek a nerezových tanků. Členové K.A.H.A.N.u prvně v životě ochutnali pivní burčák, s medem pivifikovaný zámecký speciál a také nefiltrované a nepasterizované puškvorcové tmavé.
Nejrozšířenější modrá odrůda českých a moravských vinic a donedávna takřka synonumum červeného vína v místních vinárnách a restauracích byla náplní dvacáté osmé řádné schůze. Štafetu úspěchu z hodnocení K.A.H.A.N.u v roce 2003 převzali od netradičního „bobuláče“ z Lechovic a Novozélanďany opěvovaného Pinotu St. Laurent z Moravské Nové Vsi typicky povidlové archivní Svatovavřinecké 2002 (Znovín Znojmo) a nejen barikem do šlechtického stavu povýšené Svatovavřinecké 2003 (Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice). Líbily se vzorky z Čech (Žernosecké vinařství), Moravy (Vinařství Leoš Horák) i Slovenska (ing. Miroslav Dudo, Modra) a na stříbro dosáhl rovněž jediný zástupce novošlechtění : Laurot 2006 p.s. (Vinselekt Michlovský). Setkání v KORAS restaurantu završilo obvyklé snoubení hodnocených vín a připraveného menu, které tentokrát zahrnovalo plátek parmské šunky doplněný o marmeládu z červené řepy, capuccino z pečeného česneku, zvěřinové ragout na červeném víně s mandlovo – žemlovým knedlíkem. francouzský sýr Brie a vláčný čokoládový Brownies s likérovanými višněmi.
Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.