Vánoční setkání členů a příznivců Klubu Amatérských Hodnotitelů Alkoholických Nápojů (K.A.H.A.N.) bylo zasvěceno odrůdě, jejíž vína nesou na etiketě název Rulandské bílé. Chlouba mnoha malovinařů bývá přesněji, ač neoficiálně, označována jako Burgunda bílá a setkat se můžeme i s původním Pinot Blanc. Ampelografickými znaky této odrůdy si nemusí být vždy jist ani vinohradník, není tedy nemožná ani zaměna s geneticky blízce příbuzným Chardonnay…
Nominační večery ostravských kardiologů a vinného sklepa U Staré Herty ve Frýdku-Místku určily dvojici postupujících ze dvou kvalifikačních skupin. Mandlemi vonící, harmonické a kulaté Rulandské bílé 2002 p.s. z Mikulovska (Moravíno Valtice) a odrůdově typické, lahvově zralé Rulandské bílé 1999 p.s. ze Znojemska (Josef Líbal) tak byly nominovány k anonymnímu klubovému hodnocení Vedelovým penalizačním systémem. Jen o pár hlasů unikla účast ve finále ovocitému mladému vínu Radka Balouna – Rulandské bílé 2003 a klasické burgundě od Springrů – Rulandské bílé 2001 p.s. Potenciálního šampióna nominoval také každý z ostravských vínobuditelů, jejichž setkání se v duchu tradice odehrálo v sídle klubu nedaleko slavné Stodolní ulice.
Událostí č.1 vánočního hodnocení bylo udělení historicky prvé Velké zlaté medaile klubu K.A.H.A.N. bílému vínu. Poctěn byl produkt Vinařství rodiny Špalkovy, máslem a vanilkou vonící, plností, harmonií a délkou oplývající Rulandské bílé 2002 p.s. sur lie (4 b.). Zlaté medaile putovaly z Ostravy Milanu Sůkalovi (Bonus Eventus) do Nového Poddvorova díky dokonale vyváženému svěžímu slámovému Rulandskému bílému 2002 (6.5 b.) a Vinným sklepům Lechovice za mandarinkově vyzrálé, plné a zlatavé Rulandské bílé 2000 p.s. (7.5 b.). Pouze stříbro zbylo na nedávného Makro šampióna z Modrého sklepa – Rulandské bílé 2002 p.s. (11.5 b.). Nejtypičtější burgunda v soutěži s vůní chlebovinky a dlouze doznívající citrusovou svěžestí doplatila na přílišnou štíhlost.
Málokdo by očekával úspěch kabinetního vína kontraverzního ročníku 2001 pocházejícího ze severněji položených vinic Kyjovska. Přesto (nebo právě proto) získal Štěpán Maňák stříbrnou medaili za tělnatější Rulandské bílé 2001 kab. (14 b.) s vůní hrušek a skořice. Uherskohradišťské voňavé a kulaťoučké Rulandské bílé 2003 p.s. (16 b.) podceňovaného Vína Blatel vybojovalo bronz a pracovní označení „Pinot for girls“. Vítězným vínům nominačních večerů vytýkali někteří ryzlinkové tóny ve vůni (Moravíno) a vysokou kyselinku (Líbal), na bronzové medaile přesto oba vzorky zaslouženě dosáhly (15.5 b., resp. 16.5 b.). Zklamaly obyvateli velkoměst vyhledávané vysoké přívlastky mediálně slavného ročníku 2003 – kratší, ač harmonické Rulandské bílé 2003 výběr (Vinné sklepy Valtice) (18 b.) a medové, ale příliš ohnivé Rulandské bílé 2003 výběr (Neoklas Šardice) (19 b.). Mnoho obdivovatelů v Ostravě nenalezly ani animální tóny spolu s nadměrnou tvrdostí – Rulandské bílé 1996 kab. (Mikros vín) (19 b.). Černý Petr finálového večera nicméně zůstal kratšímu a poněkud prázdnému Rulandskému bílému 2003 p.s. (22.5 b.) z Viniblatu Blatnice.
Enogastronomický večer severomoravských příznivců Slow Food® pokračoval snoubením hodnocených vín s pokrmy připravenými dámskou sekcí klubu K.A.H.A.N. Kuřecí salát s bílým melounem a těstovinový salát s humří zálivkou byly dobrými spojenci klasické burgundy z Modrého Sklepa. Uzené filé doplnil v samostatné degustaci nepříliš úspěšný tvrdší vzorek z Mikrosu. Treska v pikantním těstíčku s medovou omáčkou ladila s exotickými tóny lechovického vína. Kuřecí špíz si žádal přílohu v podobě hruškového kompotu Štěpána Maňáka. Dansk Rosenborg a sedlčanský Vltavín si optimálně rozuměly s víny Moravína Valtice. Závěrečnou volbou ke kávě byly hrozinkové kostky s čokoládou.