Česko-slovenský souboj nevlastních sourozenců Pálavy a Děvínu (z pohledu genetiky je matkou Tramín červený, otcem Müller-Thurgau, resp. Veltlínské červenobílé) byl náplní jubilejní XX. řádné schůze ostravských vínobuditelů. Den před hodnocením (dle Vedelova penalizačního systému) odevzdal každý z hostů a členů K.A.H.A.N.u láhev potenciálně nejlepšího vína některé z uvedených odrůd a do soutěže bylo zařazeno i nejoblíbenější víno degustační skupiny ostravských kardiologů – Pálava 2000 v.z h. (Vinné sklepy Lechovice). Jen o vlásek unikla účast lékořicové Pálavě 2003 (Vinařství Tetur) s tóny zeleného čaje a Pálavě 2002 (Vinařství Valihrach) s vůní růží a vanilky, které v nominačním večeru ostravských kardiologů obsadily nepostupovou druhou a třetí příčku…
Prvým hodnoceným vzorkem byl jediný zúčastněný moravský Děvín 2004 p.s. (A. Cíchová, Blatnice pod sv.Antonínkem). Aromatické víno průměrné plnosti a jablečné dochuti medaili nezískalo (19 tr.b.). Následoval citrusově svěží „sauvignonový“ šintavský Devín 2004 v.z h. (Víno Mrva & Stanko), pro mnohé nečekaný šampión večera (13 tr.b.). Zklamal málo aromatický, příliš svěží, ohnivý a krátký Devín 2004 v.z h. (Víno Matyšák) z jihu Slovenska (30 tr.b.). To nekonečně dlouhý, medový, vanilkou a hruškovým kompotem vonící „východňárský“ Devín 2004 v.z h. (J.+J. Ostrožovič) z Malého Horeša se po zásluze stal druhým nejlepším vínem kategorie (16,5 tr.b.). Madeirizované „sudové víno hroznové z Kráľovochlmeckej vinohradnickej oblasti“, Devín 2003 (Š. Ander, Kráľovský Chlmec), svedlo nerovný boj s medailisty oficiálních vinařských konkurzů (33 tr.b.). Pravda, stříbrný z Vitis Aurea Modra 2005, Devín 2003 kab. (I. Rariga, Modra), víno nečisté vůně a kovové chuti (32,5 tr.b.), nebo zlatem z Valtic 2004 ověnčený starší bratr vícešampióna Čsl.vinařské ligy, „riesling-diesling“ z panické sklizně Devín 2003 n.z. (Karpatská Perla) (32 tr.b.), nebyli k neporažení… Kupodivu neobstál ani na kost suchý Devín 2003 bob.výb. (J+J Ostrožovič) s vůní citrusů a karamelek SiSi, neúměrně pálící vysokým alkoholem (22 tr.b.). Poslední posuzovaný vzorek kategorie, někdejší medailista Víno Show Bojnice 2002, Devín 2000 n.z. (R. Bríza, Modra), produkt kanálové vůně a umyvadlového osudu budiž typickým příkladem vína nevhodného k archivaci (30 tr.b.).
Úvodní víno další kategorie, Pálava 2005 p.s. (Moravské vinařské závody), okouzlilo nejednoho degustátora svěží banánovou vůní s tóny hřebíčku (16,5 tr.b.). Pouze horší bodový průměr při rovnosti mediánu přisoudil benjamínkovi soutěže „až“ třetí místo v kategorii. Další dva vzorky skoro domácích Moravských vinařských závodů byly průměrnými víny podprůměrné ceny – Pálava 2004 kab. z řady Winemaker Selection bodovalo jemnou květinovou vůní a na kabinet nezvyklou plností, ale ztrácelo nečistou dochutí (20,5 tr.b.), Pálava 2004 kab. s encyklopedickou etiketou Herbarium Moravicum, téměř nearomatické víno s vyšší kyselinkou zaujalo dlouhým dozníváním (22,5 tr.b.). Vícešampiónem večera se dle mediánu bodových hodnot stala skrz / skrz harmonická bábovkově-citrusová Pálava 2004 n.z. (Víno Mrva & Stanko) (15 tr.b.). Naopak poslední příčky žebříčku obsadily další Pálava 2004 p.s. (RŽ Zaječí), víno nepřitažlivé plastové vůně a ocelové kyselosti (26,5 tr.b.), a zdánlivě „neubližné bílé víno“ se zlatou medailí Limbach 2005, Pálava 2004 n.z. (Z. Zárubová, Vinosady) (32 tr.b.). Rozporuplného přijetí (22,5 tr.b.) se dostalo Pálavě 2003 kab. (Vinselekt Michlovský). Jediný zástupce Salonu vín ČR 2004/2005 byl pro někoho nejlepším, pro jiného nejhorším vínem kategorie. Na řadu přišlo znojemské pálavové kvarteto, které překvapilo po všech stránkách – Pálava 2003 p.s. (Vinařství Líbal) vůní růží a plností (21,5 tr.b.), Pálava 2001 kab. (Eko Hnízdo) terciálním buketem a svěží kyselinkou (17 tr.b.), Pálava 2000 v.z h. (Vinné sklepy Lechovice) zlatou barvou a medovou chutí (18,5 tr.b.), Pálava 2003 p.s. (Znovín Znojmo) zbytkovým cukrem a nízkou intenzitou vůně (25,5 tr.b.). Souboj plných, sladkých a vysoce aromatických specialit, Pálava 2004 v.z h. (Vinařství Sonberk) vs. Pálava 2002 v. z h. (Vinselekt Michlovský), vyzněl vítězně (16,5 vs. 18,5 tr.b.) pro poslední hodnocené víno večera, nositele zlaté medaile Mondus Vini 2005 a titulu Champion Valtických vinných trhů 2003.
Po odtajnění vzorků a vyhlášení výsledků večer završilo tradiční snoubení vín a lahůdek, které pro místní příznivce Slow Food® připravil tým ostravského čtyřhvězdičkového hotelu Atom. Na úvod doprovodila sýrový tunel s jahodou a broskví vítězná Pálava Mrvy & Stanka a Pálava Vinných sklepů Lechovice broskev plněnou kuřecím salátem. Mezi předkrmy ještě čekala plněná masa s bylinkovou omáčkou zdobená lístky salátu s ovocem a medovým melounem, vepřová paštika s višňovým želé, terinka z kachních jater, kuřecí a krůtí roláda či kuřecí stehno plněné masovou pěnou. Teplá jídla reprezentovalo telecí ragú s petrželkovou rýží (optimální se svěží mladou Pálavou z Moravských vinařských závodů), vepřová panenka s kari rizotem steel (k pikantnímu pokrmu se osvědčil Děvín Aleny Cíchové) a kachní stehno s opékanými brambůrky (dobrá volba : Děvín, Mrva & Stanko). Nechyběla pestrá paleta českých a evropských sýrů (Lemaubert, Bressebleu, Parmigiano Reggiano,
Creme de Saint Agur, Blue Auvergne, kozí sýr s bílou plísní) s máslovými hoblinkami, měsíčky loupaného jablíčka, vlašskými ořechy a slzičkami medu. Moučník, pěnový dezert Harmonie, potvrdil jméno snoubením vanilkové zmrzliny a kiwi dresinku se sladkou Pálavou ze Sonberku.