Maďarské muškátové novošlechtění nesoucí jméno židovského obchodníka se železem Irsai Olivéra (v české transkripci Olivér Irsai) vyšlechtil v Kecskemétu roku 1930 Koscis Pál křížením odrůd Pozsonyi Fehér (Bratislavské bílé) a Csaba Győngye (Čabaňská perla).
O tom, že Irsai Oliver není jen zdrojem burčáku a stolních hroznů, se dne 8. září 2006 v Hotelu ATOM Ostrava přesvědčili členové a hosté Sdružení ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. Každý z přítomných nominoval do soutěže vín svého favorita, který byl spolu s vítězem nominačního večera ostravských kardiologů předmětem anonymní evaluace Vedelovým penalizačním systémem s následnou diskuzí o každém ze 17 hodnocených vzorků. Výsledný počet trestných bodů byl vždy mediánem bodových hodnot jednotlivých porotců.
Úvodní „nultý“, a tedy jediný společně hodnocený vzorek, Irsai Oliver (ročník neuveden) (VS Valtice) byl jiskrným vínem čisté odrůdové vůně, díky méně čisté dochuti však na medaili nedosáhl (21 tr.b.). Rozporuplného přijetí se dostalo dalšímu vzorku, aromatickému, ale málo extraktivnímu a méně čirému produktu vinaře-zahrádkáře : Irsai Oliver 2005 (Z.Janek, Žabčice) (23 tr.b.). Překvapivě ještě dříve nežli „do roka a do dne“ měl být asi zkonzumován Irsai Oliver 2005 (Víno Masaryk, Skalica), víno nízké vůně, metalické chuti a vysokých kyselin (33 tr.b.).
Následovala šestice mladistvých vín favorizovaného ročníku 2005, která zaslouženě získala stříbrné a bronzové medaile K.A.H.A.N.u : Irsai Oliver 2005 (P.Podola, Kopčany) s decentní medově- květinovou vůní a dochutí letních červených jablíček (BM 16 tr.b.); nedávný stříbrný medailista Muscats du Monde Irsai Oliver 2005 (Víno Matyšák, Pezinok) s dlouze doznívající typickou chutí čerstvě utrženého hroznu (SM 15 tr.b.); harmonický, polosuchý a svěží, voňavý Irsai Oliver 2005 (Znovín Znojmo) (BM 18 tr.b.); „dámský“ Irsai Oliver 2005 kab. (Vinařství Kovacs), atraktivní líbivé víno s explozivním aroma žvýkaček Pedro (SM 13 tr.b.); „pánský“ Irsai Oliver 2005 kab. (Vinařství Tetur) oplývající plností, délkou a pyšnící se zlatem Weinparade z Poysdorfu (BM 16 tr.b.); bábovkově-citrusový a vrcholově vyzrálý Irsai Oliver 2005 p.s. (Vinařství Škrobák), loňský vítěz kategorie Vinum Juvenale a letos stříbrný z Valtických vinných trhů (BM 17 tr.b.).
Vína starší jednoho roku (až na pár výjimek) neuspěla. Vedelová penalizační a klasická stobodová stupnice se občas téměř prolnula… Už ročník 2004 znamenal zřetelný pokles kvality a nárůst trestných bodů : Irsai Oliver 2004 (Réva Rakvice) možná hezky voněl senem, ale bohužel i lepidlem Kanagom a podobně ulpívavá byla jeho dochuť (26 tr.b.); někdejší zlatý medailista Vinum Juvenale 2004, Irsai Oliver 2004 (Vinařství Tetur), se po dvou letech zrání prezentoval vůní kadeřnického salónu a chuťovou disharmonií (21 tr.b.); mentolově-petrolejový Irsai Oliver 2004 p.s. (Templářské sklepy) nemohl při anonymní degustaci oklamat spotřebitele krásnou ambaláží a před blamáží jej neuchránily ani hlasy milovníků Mojita (29 tr.b.). Nositel bronzové medaile Valtických vinných trhů 2004, Irsai Oliver 2003 (Vinařství Tetur), evokoval vůní Rheumosinu, naftalínu a heřmánkového čaje návštěvu stárnoucí tetičky postižené artrózou (38 tr.b.). Irsai Oliver 2003 p.s. (Vinařství Musil) voněl zmoklou slámou a absenci harmonie nezachránila plnost ani délka dochuti (28 tr.b.).
Blýskáním na lepší vzorky byl Irsai Oliver 2002 (Vinařství Valihrach), vyzrálé a vyvážené víno s marcipánovou i punčovou vůní (20 tr.b.). A pak to přišlo. Pouze jedinou medaili udělil K.A.H.A.N. vzorku staršímu jednoho roku : Irsai Oliver 2001 (Habánské sklepy) (12 tr.b.). Včelím voskem vonící a dokonale harmonický produkt se stal současně šampiónem večera i výjimkou potvrzující pravidlo o nutnosti pít vína této odrůdy co možná nejmladší. Nečekaný triumf nezvrátil ani archivní polosladký Irsai Oliver 2000 (Znovín Znojmo) (19 tr.b.).
Enogastronomický večer vyvrcholil vyhlášením výsledků a snoubením více či méně úspěšných vín s lahůdkami, které pro příznivce a členy konvivia Slow Food® Moravia připravil tým Hotelu ATOM Ostrava. Nabízela se m.j. kombinace broskve plněné celerovým či kuřecím salátem a (nejen) ve Francii úspěšným „muškátem“ Petra Matyšáka z Pezinku, kuřecích nudliček s ananasem, kokosem a kurkumovou rýží v doprovodu zralého šampióna z Habánských sklepů nebo kapra na řecký způsob s mandlemi, hrozinkami a kabinetním mladým „iršajem“ Vládi Tetura z Velkých Bílovic, osvědčeného doprovodu tradiční štědrovečerní večeře.