Třetí řadu srovnávacích degustací modrých odrůd otevřela ta snad nejvíce vyhledávaná a nejčastěji naslepo identifikovaná. Jejímu kouzlu mezi jinými podlehl kardinál Armand-Jean du Plessis, vévoda de Richelieu, nechvalně známý jako intrikán ze Tří mušketýrů. V roce 2002 udělili ostravští vínobuditelé svou vůbec první Velkou zlatou medaili Cabernetu Sauvignon 1999 p.s. Jana Sečkáře z Moravské Nové Vsi. O čtyři roky později se titul šampióna K.A.H.A.N.u poprvé plavil přes Atlantik, a to pro chilský Concha y Toro Marques de Casa Cabernet Sauvignon 2004.
Letos na podzim posuzovalo patnáct porotců téměř tři desítky vín pěti světadílů v prostorách bývalé šachty Jan Maria, dnes stejnojmenného hotelu. Soutěžní vzorky nominovali jednak sami porotci, jednak úspěch na nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Z edukativních důvodů byla na účet K.A.H.A.N.u zakoupena série vín v cenovém rozpětí 130 až 260 Kč reprezentující vzdálenější kouty zeměkoule. Hodnotilo se stobodovým systémem dle OIV anonymně, pouze se znalostí ročníku. Počet získaných bodů byl mediánem hodnot udělených jednotlivými porotci, v případě jeho rovnosti rozhodoval o konečném pořadí bodový průměr.
Odvážně nominovaný sytě purpurový benjamínek Cabernet Sauvignon 2012 v.z h. (Vinařství Bíza, Čejkovice) s vůní švestkového kompotu a makových koláčů, plnoštíhlým tělem a pikantní kyselinkou, sehrál se ctí úlohu kalibračního vzorku (81 b.). Až na výjimku, jíž byl stříbrnou medailí oceněný třešňový, šťavnatý a krásně pitelný Cabernet Sauvignon 2011 p.s. (ing. František Spěvák, Dubňany; 85 b.), byly mladé místní kabernety opravdu příliš mladé a nezrale agresivní, přesto nebo snad právě proto obdržely milosrdné bodové ohodnocení. Rubínový zemský Cabernet Sauvignon 2011 (Neoklas a.s., Šardice) z řady Augustiniánský sklep skrýval v lahvi z čirého skla zelenou papriku, neklidnou kyselinku, dřevnaté a kouřové tóny (78 b.). Temně granátový jakostní Cabernet Sauvignon 2011 (Víno Rovenius s.r.o., Čejkovice) doprovodilo aroma višňového dropsu, živočišnost a hrubší tříslovina (77 b.). A do třetice Cabernet Sauvignon 2011 p.s. (Vinařství Procházka, Valtice), opět čirá láhev, plastová zátka, záblesky makovic i černého jeřábu, zemitá chuť a tvrdší dozvuk (78 b.).
Zahraniční konkurence byla o píď dražší, zato vesměs líbivější. Vino de la Tierra de Castilla Finca las Virtudes Cabernet Sauvignon 2011 (Bodegas Fernando Castro, Španělsko) rovněž uzavírala plastová zátka, expresivní aroma sahalo od borůvkového koktejlu po pomerančovou kůru, chuť byla průměrně plná a kulatá (82 b.). Pravidlo „Dobrá francouzská vína nejsou levná, levná francouzská vína nejsou dobrá“, porušil IGP Pays d´Hérault Moulin de Gassac Cabernet Sauvignon 2011 (Grands crus de Daumas Gassac, Francie) za neuvěřitelných 5 Euro. Odrůdově přesné, elegantní víno s jemnější texturou, vůní fialek, čerstvě zastrouhané tužky a typickým cassis, atakovalo zlatou medaili (87 b.). Stříbro vyválčili intenzivně černorybízově-kávový, ohnivě doznívající WO Western Cape Reserve Collection Cabernet Sauvignon 2011 (Oude Kaap, Jižní Afrika; 85 b.), společně s opulentním, perzistentním, temným Tupungato Valley Reserve Cabernet Sauvignon 2011 (Domaine Jean Bousquet, Argentina), jenž byl zahalen do parfému z nazrálých višní a granátového jablka se snítkou máty a vanilkou (85 b.).
Těžká startovní pozice byla určena zlatému medailistovi z Poysdorfu 2011 středoevropsky nízkoalkoholovému Cabernetu Sauvignon 2010 p.s. (Miroslava Balounová, Velké Pavlovice). Třetí nominace po ročnících 2000 a 2005 nepotvrdila známé přísloví a neúplná čirost, bylinné, kmínové a divoké animální tóny byly krutě penalizovány (69 b.). Štíhlé tělo neslušelo ani atraktivně aromatickému a povšechně harmonickému Cabernetu Sauvignon 2010 p.s. barrique (Štěpán Maňák, Žádovice), nositeli zlaté medaile Národní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti (82 b.). Na druhou stranu i robustní alkoholově teplý Reserva Cabernet Sauvignon 2010 (Viña Morandé S.A., Chile) z Maipo Valley, který byl charakterizován vůní přezrálého bobulového ovoce a vanilkového lusku, dosáhl jen na potenciální bronz (84 b.). Moravský zakulacený červeno-paprikový zemský Cabernet Sauvignon 2010 (Roman Loskot, Nosislav) by exceloval v položce pitelnosti („Víno na kravský hlt, když přijde večer vinař z vinohradu….“), pokud by tato byla součástí hodnotícího archu (80 b.).
Pan profesor Vilém Kraus (autor předchozího citátu) uváděl jako vstupní mez k příjemnému konzumu Cabernetu Sauvignon alespoň čtyřleté zrání. Jeho slova mohli následně potvrdit jemně kakaově-smetanový, oplatky Miňonky evokující, středně plný, svěží a vláčně doznívající Cabernet Sauvignon 2009 p.s. (Vinařství František Zapletal, Velké Bílovice), zástupce Salonu vín České republiky (81 b.); stříbrnou medailí honorovaný mandlově-čokoládový Cabernet Sauvignon 2009 v.z h. (ing. Luděk Botur, Strážnice), jehož pevná a široká struktura slibovala potenciál plastové zátce navzdory (85 b.); další „salónový“ vzorek, jimž byl polosuchý, něžnou kyselinkou doplněný a relativně lehký karamelový Cabernet Sauvignon 2009 v.z h. (Patria Kobylí, a.s.; 80 b.); a konečně celkový vítěz hodnocení Cabernet Sauvignon 2009 v.z h. (Víno Mrva & Stanko s.r.o., Slovensko).
Pro šampióna ostravských vínobuditelů dozrály hrozny v Južnoslovenské vinohradnícke oblasti. Byl vínem temně granátové barvy, vůně kořenité s dotekem tuhy, černých třešní a lékořice, chuti sametové, plnoštíhlé a velmi zvolna odcházející (88 b.). Rustikální skalický Cabernet Sauvignon 2009 v.z h. (Víno-Masaryk s.r.o., Slovensko), mnohonásobně oceněný roku 2010, mj. stříbrnými medailemi Vinných trhů Pezinok a Vino Tirnavia, odlišovala od ostatních zřejmá mineralita, nádech brusinek a červeného rybízu (81 b.). Na bod stejně dopadl medicinálně-ostružinový a hořko-čokoládový pichlavý Los Vascos Cabernet Sauvignon 2009 (Domaines Barons de Rothschild /Lafite/, Chile) z Colchagua Valley (81 b.), zatímco stříbro obdržel přímočarý černorybízově-marmeládový Napa Valley Round Hill Cabernet Sauvignon 2009 (Round Hill Cellars, Kalifornie) s dozvuky čaje, dehtu a tabáku (86 b.).
Stříbrnou medaili, ovšem již před dvěma lety na AWC Vienna, získal také Cabernet Sauvignon 2008 p.s. (Vladimír Tetur, Velké Bílovice). Víno s cihlovými odlesky, buketem fialek a cedrového dřeva už bohužel opouštělo zenit a jeho ocásku dominovala hořčinka (80 b.). Extraktivní borůvkový Next of Kin Cabernet Sauvignon 2008 (Xanadu Wines Ltd., Austrálie) tipovali patrioti někam do údolí Moravy. Jednalo se však o údolí řeky Margaret a stříbrný produkt protinožců pod šroubovacím uzávěrem (86 b.). Ten uzavíral i další stříbrem honorovaný, delikátně eukalyptově-grafitový, šťavnatý a vytrvale finišující Wild River Cabernet Sauvignon 2007 (Yering Station, Austrálie) z Yarra Valley na opačném konci Austrálie (85 b.). Třetím stříbrným vzorkem v řadě byl šampión veřejnosti Vinofora 2010 Ostrava, mohutný a vyzrálý, čokoládově rezonující Aconcagua Valley Errazuris Estate Cabernet Sauvignon 2007 (Viña Errazuriz, Chile) s krémovou vůní letního ovocného koktejlu (85 b.).
Part archivního kvarteta rozehrál od jogurtu s hrstí jahod po hovězí bujón s kapkou Maggi unavený DO Penedès Bolet Cabernet Sauvignon 2006 (SAT Mas Lluet, Španělsko; 78 b.). Za očekáváním zaostal šampión Československé vinárske ligy 2008 a nositel Médaille d´Or Víno Ljubljana 2008 Varieto Cabernet Sauvignon 2006 v.z h. (Karpatská perla s.r.o., Slovensko). Zprvu trpký zdál se, posléze poodhalil tóny skořice, aroma doutníkové krabice a nakonec přidal tabulku hořké čokolády (82 b.). Stříbrnou medaili staršího barikového bratra z hodnocení v roce 2006 obhájil Cabernet Sauvignon 2006 v.z h. (Helena Glosová, Moravská Nová Ves). Karmínově červené víno s decentní vůní rozinek, anýzu a fíkového džemu, bylo na patře velmi plné, vyvážené a hřejivé (87 b.). Diskuzi o nutnosti dekantovat starší vína rozpoutal poslední vzorek, který byl hodnocen pár let po etiketou doporučené době archivace, přesto jej řada porotců pasovala na šampióna. Strekovský Cabernet Sauvignon 2006 v.z h. (Janoušek Fischer s.r.o., Slovensko) se vyznačoval hlubokou barvou s modravými odlesky, hutnou hebkou chutí, robustní stavbou a komplexní paletou vůni zahrnující maliny, moruše, lanýž, pepř i baracs pálinku a vyžadující delší než standardní dobu hodnocení (87 b.).
Po sečtení bodů, vyhlášení výsledků a identifikaci posuzovaných vzorků nastal čas rautu a snoubení vín. Jako předkrm se podávala zvěřinová paštika ve slaninovém kabátku, pečené švestky v anglické slanině macerované v rumu a vepřová panenka plněná sušeným ovocem ochucená barevným pepřem a rozmarýnem. Teplý bufet nabízel kachní prsíčka na tymiánu, pečený kančí hřbet s krustou z jedlých kaštanů, dančí kýtu marinovanou s jalovcem, omáčky perníkovou, brusinkovou či houbovou, špekové knedlíky, lokše a bramborovo-dýňové pyré. Nechyběla obligátní sýrová variace a dvěma sladkými tečkami v režii hotelu Jan Maria byly jablečný závin s mandlemi a brusinkový cheese cake.
CHAMPION & ZLATÁ MEDAILE
Cabernet Sauvignon 2009 výber z hrozna (Víno Mrva & Stanko s.r.o., Slovensko)
STŘÍBRNÁ MEDAILE
Cabernet Sauvignon 2006 výběr z hroznů (Helena Glosová, Moravská Nová Ves)
Moulin de Gassac Cabernet Sauvignon 2011 (Grands crus de Daumas Gassac, Francie)
Cabernet Sauvignon 2006 výber z hrozna (Janoušek Fischer s.r.o., Slovensko)
Round Hill Cabernet Sauvignon 2009 (Round Hill Cellars, Kalifornie)
Next of Kin Cabernet Sauvignon 2008 (Xanadu Wines Ltd., Austrálie)
Errazuris Estate Cabernet Sauvignon 2007 (Viña Errazuriz, Chile)
Reserve Collection Cabernet Sauvignon 2011 (Oude Kaap, Jižní Afrika)
Cabernet Sauvignon 2009 výběr z hroznů (ing. Luděk Botur, Strážnice)
Reserve Cabernet Sauvignon 2011 (Domaine Jean Bousquet, Argentina)
Wild River Cabernet Sauvignon 2007 (Yering Station, Austrálie)
Cabernet Sauvignon 2011 pozdní sběr (ing. František Spěvák, Dubňany)