Aurelius – Sylvánské zelené

Dvojice odrůd blízká z pohledu genetiky (Sylvánské zelené je dědečkem Aurelia z matčiny strany) i malého podílu na ploše vinic Čech a Moravy (1% vs. 0,5%) byla náplní dubnové schůze Klubu Amatérských Hodnotitelů Alkoholických Nápojů (K.A.H.A.N.).

Třináctka  porotců  hodnotila  vína  anonymně  (pouze  s vědomím  ročníku  a  kategorie)  Vedelovým penalizačním systémem. Lépe si v konkurenci 16 nominovaných vzorků vedla plnější a vyváženější vína odrůdy Aurelius (ø 19,54 b.), i když horší skóre „sylvánu“ (ø 22,20 b.) negativně ovlivnilo především na pokraji vyřazení balancující Sylvánské zelené 2001 pozdní sběr (Mikros-vín) s vůní kadeřnického salónu a odstrašujícím mediánem (39 b.).

Řady překvapivě neúspěšných producentů rozšířilo Sylvánské zelené 2002 pozdní sběr (Víno Hort) vyšší barvy a nečisté vůně (27 b.). Jen něco lépe hodnocen (24 b.) byl jak heřmánkem vonící a poněkud prázdný Aurelius 2000 pozdní sběr (ZD Sedlec), tak i archivní Sylvánské zelené 1993 (Vinařství Valihrach) s nadmíru pikantní kyselinkou. Zklamal malý vinař ze Znojemska ing. Dobrovolný, jehož Aurelius 2000 pozdní sběr se prezentoval vodovou barvou, vůní cigaret a štiplavou chutí (27 b.).  A  ani  lesem  a  kapradím  vonící  Aurelius  2003  pozdní  sběr  (Cíchová,  Blatnice  pod  sv. Antonínkem) v Ostravě nenavázal na loňský úspěch z Valtických vinných trhů (22 b.).

Medaile  nezbyly  na  vrchol  pozvolna  opouštějící  Sylvánské  zelené  2000  pozdní  sběr  (Znovín Znojmo) (20 b.), štíhlejší Sylvánské zelené 2003 pozdní sběr (ing. Jordán, Kunovice) s jemnou vůní růží (20 b.) či loňského vítěze Vinum Juvenale, Sylvánské zelené 2003 pozdní sběr (Vinné sklepy Valtice) s tóny ananasu a dlouhou perzistencí (19 b.). Alespoň „bramborovou“ medaili by zasloužil minerální a (až kontroverzně) mohutný Aurelius 2002 kabinet (Vinné sklepy Valtice) (17 b.), ale i voňavý, svěží a kulaťoučký Silvaner della Valle Isarco 2003 (Eisacktaler Kellerei) z Itálie (doplatil na pozici prvého vzorku ?) (17 b.).

Trojici bronzových medailistů (16 b.) tvořilo vyvážené, dlouhé a příjemně svěží Sylvánské zelené 2001 (Salajka, Collegium Vinitorum), vůní sušeného lučního kvítí se pyšnící Aurelius 1999 výběr z hroznů (Vinařství Škrobák) a lehce pálivý anýzový Aurelius 2000 výběr z hroznů (Vinné sklepy Valtice), držitel zlaté medaile Weinparade Poysdorf. Stříbrem ocenili ostravští vínobuditelé Sylvánské zelené 2000 výběr z hroznů (Straka, Viniblat) s výraznou vůní  medu, másla a  vanilky (14  b.).

Konečně  nejvýše  hodnoceným  vínem  a  držitelem  zlaté  medaile  se  stal  po  všech  stránkách harmonický, po citrusech vonící (a po čertech dobrý) Aurelius 2000 pozdní sběr (Moravíno Valtice) (10 b.).

Gastronomickou složku setkání zajistili příznivci hnutí Slow Food® z týmu pracovníků Kolejí a menz VŠB-TU Ostrava. Ke snoubení s víny hodnocených odrůd zvolili salát z čerstvé zeleniny, citrónovou huspeninu a roládu z vepřového masa, smaženého sledě s česnekovými brambory (ideální volba k prvně uvedenému vzorku) a ovocný salát marinovaný brandy.

 


Hodnocení ve formátu Excel