André

Červnová „řádná schůze“ klubu ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. byla zasvěcena moravské modré odrůdě André, kterou vyšlechtil ing. Horák ve Velkých Pavlovicích roku 1961 (ačkoli etiketa jednoho z hodnocených vín řady Vinium Exclusive ve dvou jazykových verzích tvrdí něco jiného…).

Dvanáct amatérských hodnotitelů nominovalo do soutěže vlastní favority, hodnocena byla i vítězná vína nominačního večera ostravských kardiologů. Zlatou medaili a nejvíce bodů ve stobodovém systému dle O.I.V. nasbíral klasický „moravský Shiraz“, pocházející ze svého „rodného“ vinařství : André 2003 výběr z hroznů (ŠSV Velké Pavlovice) (88 b.). Těsně pod vrcholem zůstalo borůvkami a vanilkou vonící, nebývale sladěné André Natura 2002 (Vinařství Hort) (87.5 b.). Výborným poměrem ceny a kvality, jakož i jakostním zařazením, překvapilo úspěšné André 2003 kabinet (Moravské vinařské  závody)  s vůní  malých  lesních  plodů  a  dlouhou  perzistencí  (87  b.).  Stříbrnou  medaili K.A.H.A.N.u získalo i André 2000 z kolekce Mucha Exclusive s typickou vůní zpoceného koňského sedla a výraznější tříslovinkou (85.5 b.).

Odrůdově méně charakteristické, ale o to více harmonické a líbivé André 2002 pozdní sběr (Vinařství Holánek) vybojovalo bronz (83.5 b.), stejně jako vítěz nominačního večera ostravských kardiologů, čerstvě do Národního salonu vín zařazené, třešněmi vonící, svěží a mladistvě vyhlížející André 2003 (Víno Zaječí) (82 b.) i velmi pěkně vyzrálé André 1999 (Vinařství Hort) s vůní sušených lučních bylin (82 b.).

Jako další v pořadí se umístilo samolepkou zlaté medaile VVT 2002 označené (zadní etiketa uváděla toliko stříbro na VVT 2001) André 2000 (Réva plus Rakvice), i když vůně jablek usvědčila vzorek z počínající oxidace (81 b.). Následovalo André 2003 (Vinařství Tetur), které se navzdory smetanově- mléčným tónům vyznačovalo ostrou kyselinkou (79 b.), a kontraverzní, přesto typické, vyzrálé a plné André 2000 (Habánské sklepy), jehož opocená a živočišná vůně venkovského dvorku bylo příliš silnou kávou i pro otrlé Ostraváky (78.5 b.).

K neúspěšným vzorkům se zařadilo v úvodu zmíněné André 2002 (Vinium Velké Pavlovice). Krátké víno s acetonovými tóny přezralých hrušek a překvapivým původem ze Slovenska (78 b.). Výraznější máslová vůně příliš nepomohla ani poměrně prázdnému, ač harmonickému André 2002 (Vinné sklepy Lechovice) (77 b.). K úspěchu nevedla dokonce ani podbízivě „kratka“ jazyková verze názvu: Andre 2002  (Bonus Eventus) (76 b.). Živočišné a medicinální tóny si srdce hodnotitelů nezískaly. A konečně čestné poslední místo obsadilo unavené André 2002 kabinet (Mikros-vín) s neuvěřitelnými 9.4 % obj. alkoholu, vůní „segedinského guláše“ a trpkými tříslovinami (71.5 b.).

Po odtajnění vzorků následoval jako obvykle enogastronomický večer příznivců Slow Food®. Restaurant  Espaňa-Berdo  připravil  ke  snoubení  s víny  švestky  v sušené  šunce  (dobrá  volba  k sedlovému“  André  z Habánských  sklepů),  kachní  játra  na  pomerančích  (vhodná  kombinace  s mladistvým vzorkem ze Zaječí), pečené vepřové karé se švestkovou omáčkou a karlovarským knedlíkem (ladící s Naturou Vinařství Hort) a vepřové kotletky s olivami, grapefruitem a šťouchanými brambory (snoubené s „archívem“ 1999).

Závěrem připomeňme květnovou „mimořádnou schůzi“ K.A.H.A.N.u, která se konala v restaurantu Bílý Havran za účasti čestného prezidenta klubu pana profesora Viléma Krause. Na programu byla degustace vinařských kuriozit a novošlechtění. Jako první se podávala Milia 2003 bobuľový výber (VS  Modra).  Novošlechtění  MT  x  TČ  (tedy  opačné  nežli  Pálava)  evokovalo  relativní  lehkostí mateřskou „milerku“, aroma medu, fíků a melounu jej předurčilo ke snoubení s parmskou šunkou a medovým melounem. Následovalo holandské červené překvapení Domein Van Stokkom Wijngaard De Linie 2003, víno s jemným závojem a živočišnou vůní s tóny jogurtu Danone, které se mohutnou tříslovinou  nehodilo  než  ke steaku  z mladého  býka  v pepřové  krustě.  Domina  2003  (M.Bočko, Šenkvice) budila zdání, že snad křížením MP x RM vznikla Frankovka (navíc nakvášená s třapinami). Jedinou volbou ke snoubení tedy bylo jehněčí se šalotkou a hlavičkami pečárek. Mladší „sestru“ Moravie vyšlechtil Lubomír Glos z Moravské Nové Vsi křížením Fr x Sv : Fratava 2003 s čokoládovou dochutí a vanilkovou vůní nezapřela školení v barikovém sudu a vysokou vyzrálost hroznů. Vhodným doprovodem byly špalíčky z panenské svíčkové s omáčkou z modrého sýra. Třešinkou na dortu byl špičkový německý Regent 2003 vinařství Anselmann (/SZ x MT/ x JS 26205). Inkoustově temné, mohutné a dokonale sladěné víno s dlouhou perzistencí vyžadovalo samostatné „pochľipkávanie“ a pouze a jen pochvalné komentáře…

 


Hodnocení ve formátu Excel