Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli K.A.H.A.N.® byl založen 13. května 2002 jako občanské sdružení ostravských vínobuditelů. Funkci čestného prezidenta zastával nedávno zesnulý pan profesor Vilém Kraus. Během třinácti let uspořádali členové klubu 57 odrůdových degustací, posoudili 1181 nominovaných vín, udělili 8 velkých zlatých, 90 zlatých, 236 stříbrných a 126 bronzových medailí. Vína nominují jednak samotní porotci, jednak úspěch na nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Anonymnímu hodnocení stobodovým systémem dle OIV předchází enologicko-ampelografická přednáška a završením řádné schůze klubu je eno-gastronomické snoubení pod taktovkou členů konvivia Slow Food® Moravia a šéf- kuchařů Zámku Zábřeh, Clarion Congress Hotelu Ostrava (dříve Hotel Atom), beskydského hotelu Zlatý orel, Harendy u Barborky, restaurantů Koras, Espaňa, hotelů Jan Maria, Harmony Club, Best, koblovského sklepa Vinařství Ambrož a vinotéky Vínko Konečný. Mimořádné schůze klubu byly zasvěceny vínům Beneluxu, Skandinávie, Pobaltí, Gruzie, Indie, Blízkého i Dálného Východu, kultivarům Vitis rotundifolia, Vitis aestivalis, Vitis labrusca, nadějným novo- šlechtěním i archaickým odrůdám (např. Modrý Janek). Výjezdní zasedání mapovala vinohrady od gruzínské Kachetie a Imeretie přes Užhorod po Lipsko, dánský Bornholm a švédské Skane, od polského Jasla přes běloruský Pinsk a lotyšskou Sabile k finskému Kyttälä a souostroví Aland. Každoročním vrcholem činnosti, a také oslavou výročí založení klubu, je Cuvée Ostrava – jediná mezinárodní soutěž vín na severu Moravy. A co ostravští vínobuditelé zažili v dalším roce existence klubu?
Cuvée 2014 Ostrava – dvanáctý ročník ojedinělého mezinárodního konkurzu kupáží, asambláží a známkových vín se konal ve dnech 14. a 24. dubna. Hodnocení vín proběhlo v degustačním sále Národního vinařského centra na Zámku Valtice. Odborné komise pod vedením prof. Fedora Malíka, Josefa Valihracha, ing. Bronislava Pavelky a paní Heleny Baker posuzovaly 117 vín z 8 zemí. Titulem šampióna bílých vín byla oceněna asambláž Chardonnay a Ryzlinku rýnského Grand Cuvée 2013 pozdní sběr (Moravíno s.r.o., Valtice) z Mikulovské vinařské podoblasti. Šampiónem červených vín se stalo cuvée Premium HF 2011 (Víno Hort s.r.o), vyrobené z hroz- nů kultivarů Grenache a Syrah, jenž dozrály na jihu Francie v přímořském regionu Corbiéres. Cenu za Nejlépe hodnocené tuzemské červené víno získalo Cuvée Filip Barrique 2011 mo- ravské zemské víno(Ing. Richard Tichý, Hrušky), kupáž novošlechtění Nitra, Dunaj, Dornfelder a Neronet. Vítězem kategorie polosuchých a polosladkých bílých vín byla kupáž Chardonnay, Rulandského bílého (Pinot blanc) a Rulandského šedého (Pinot gris) EGO No. 57 2012 jakostní (Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.). Vítězem kategorie růžových vín se stalo Rosé Franoir 2013 pozdní sběr (Rodinné vinařství Stanislav Čevela, Strážovice) z Frankovky, Rulandského modrého (Pinot noir) a Merlotu. Vítězem kategorie šumivých vín bylo Torelló Reserva Brut 2009 (Torelló, dovozce vinoteka.es, s.r.o.), katalánská asambláž kultivarů Macabeo, Parellada a Xarel-lo. Vítězem kategorie vín likérových a sladkých se stal Tokajský výber 6-putňový 2006 (Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa), vyrobený z cibéb Furmintu, Lipoviny a Muškátu žlutého. Slovenská společnost Tokaj & Co. se současně stala držitelem ceny pro Nejlepší kolekci vín. Laureáty speciální ceny Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV Prix CZ, která se v Ostravě udělovala již poosmé, byly nizozemské Rosé Frederique 2013 landwijn (Wijnhoeve de Colonjes, Groesbeek) z novošlechtění Cabernet Colonjes a Regent, spolu s moravským šumivým vínem z Ryzlinku rýnského, Ryzlinku vlašského a Rulandského bílého (Pinot blanc) Crémant de Spielberg Brut 2010 pěstitelský sekt (Spielberg CZ, spol. s r.o., Archlebov). Komise veřejnosti nejvýše ocenily ve shodě s odbornou komisí Grand Cuvée 2013 pozdní sběr (Moravíno s.r.o., Valtice) a italskou asambláž Merlotu a Cabernetu Sauvignon Umbria Tegolaro 2009 (Azienda Agraria Carini, Perugia). Milovníci vín mohli všechna soutěžní vína ochutnat na výstavě vín v prostorách Zámku Zábřeh v Ostravě.
Výjezdní zasedání po stopách vín fermentovaných v tradičních hliněných amforách zvaných kvevri, zavedlo ostravské vínobuditele na východ Gruzie do regionů Kartli a Kakheti, kde ochutnali vína vinařství Khareba, kláštěra Ateni (Qvevri Chinuri 2013), vinných sklepů Mitra a Iaga Bitarishviliho (mj. Qvevri Chinuri 2012), Rezy Petriashviliho (mj. Qvevri Mtsvane Kakhuri 2013), kláštera Alaverdi (mj. Qvevri Rkatsiteli 2011), Teimuraze Dakishviliho / Teleda (mj. Qvevri Rkatsiteli 2012), vinařství Schuchmann / Vinoterra (mj. Qvevri Kisi 2012), pohodáře Niky Bakhii (mj. Qvevri Rkatsiteli 2012), kvevrína Black Sea Wines, Pheasant´s Tears (mj. Qvevri Tavkveri 2013), Goderdziho Gonashviliho, Château Mere / Winiveria, vinného sklepa Twins, vinařství Shumi, kláštěra Shavnabada (mj. Qvevri Rkatsiteli 2007) a charismatického Dr. Eko Glontiho / Lagvinari (mj. Qvevri Tsitska 2013).
Tři desítky sauvignonů z devíti zemí posuzovala na sklonku školního roku patnáctka porotců ve fascinující vile Crab (arch. Roman Kuba) nedaleko porubského koupaliště. Výsledky potvrdily, že Sauvignon zůstává jedinou odrůdou, kdy tituly šampióna K.A.H.A.N.u pravidelně míří jinam než k českým a moravským vinařům. Zvítězil Marlborough Sauvignon Blanc 2012 (Kim Crawford Wines) před Sancerre Cuvée Pierre Etienne 2009 (Domaine Joseph Mellot). Čest moravských vinařů zachraňovalo třetí víno v absolutním pořadí, jimž byl Sauvignon 2011 pozdní sběr (Víno Hort s.r.o.).
Mimořádná schůze byla nerovným soubojem Rusko vs. Gruzie s očekávaným výsledkem. Sekty z Krymu byly bojkotovány a vína z Krasnodarského kraje (Gai-Kodzor, Château Tamagne) neměla šanci proti vínům z Kachetie (Teleda, Vinoterra, Nika Bakhia, Khareba), Imeretie (Lagvinari) a Kartli (Pheasant´s Tears, Iago Bitarishvili, klášter Ateni). K zakousnutí se podávála churchkhela (ideální k chacha), khachapuri a solidárně pravý ukrajinský boršč.
Kde jsou ty časy, kdy byla nejrozšířenější modrá odrůda našich vinic pro řadu návštěvníků i personálu vináren synonymem červeného vína? Soudě dle aktuální nabídky jakoby valná část sklizených hroznů končila v podobě rosé či Svatomartinského. Jedinou zlatou medailí a titulem šampióna bylo loni na podzim ve staronovém ostravském restaurantu Espaňa honorováno totožné víno, jež před šesti lety (sic!) obdrželo stříbro ostravských vínobuditelů: České jakostní Svatovavřinecké 2006 (Žernosecké vinařství s.r.o.) – prostě vyzrálé červené víno v nejlepších letech.
Další Mimořádná schůze byla kláním nevšedních vín Severního Maďarska a Jižní Afriky. Nejvíce zaujaly „fumé” Sauvignon Blanc Reserve 2014 (Diemersdal Estate), Nagy-Eged Furmint 2010 (Kovács Nimród Winery), Kékfrankos Gábora Karnera (Mátra) a Tomáse Póka (Eger), Cabernet franc svérázného Imrého Kaló (Bükk) a Lingen 2012 (Stark-Condé Wines) z údolí Jonkershoek, kde se občas po vinicích prohánějí levharti s paviány.
V případě kultivaru ve světě známého jako Pinot blanc zaznamenala historie nejedno pochybení. K nejpovedenějším patří přejmenování Burgundského bílého českými úředníky na jedno z několika (sic!) rulandských. Lednové evaluaci 22 vín v prostorách Harmony Club Hotelu Ostrava (dříve Hotel Chemik) kralovala vína Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s., přičemž šampiónem a držitelem teprve sedmé Velké zlaté medaile v historii klubu se stalo Rulandské bílé 2011 výběr z hroznů z trati Purmice. Nečeskoslovenské vzorky tentokrát získaly toliko jednu jedinou medaili, a to jen stříbrnou.
Zimní výjezdní zasedání zahájila návštěva Zámeckého vinařství Bzenec s.r.o. (mj. EGO No. 70 Chardonnay 2013) spojená s degustací Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. (mj. Liščí vrch Ryzlink vlašský 2012, Za Cihelnou Ryzlink rýnský 2011). Druhý den byl zasvěcen slovenské Malokarpatské oblasti: Elesko a.s. (mj. Blanc de Noirs Brut 2012), Karpatská Perla s.r.o. (mj. 4Živly 2009), Víno Mrva & Stanko a.s. (mj. Cabernet Sauvignon 2009 výber z hrozna). Návrat na Moravu zpříjemnila ochutnávka vín Autentisty Oty Ševčíka (mj. Pinot noir 2013) a završila tradiční degustace ve Vinařství Trpělka & Oulehla (mj. Merlot rosé 2014 pozdní sběr).
Kultivar intermitentně evokující elegancí Pinot, dlouhověkostí Nebbiolo a kořenitostí Syrah, a také prý spolehlivě odrážející terroir, hodnotilo v zázemí vinotéky Vínko Konečný v půli března třináct nejen moravskoslezských vínobuditelů. Pětadvaceti vzorkům ze čtyř zemí nečekaně dominovalo a osmou Velkou zlatou medaili K.A.H.A.N.u vybojovalo Acinipo 2003 (Bodega F. Schatz) 100% Frankovka z Málagy. Nejlepším tuzemským vínem byla stříbrem .oceněná Frankovka 2012 výběr z hroznů (Rodinné vinařství Beneš, Hrušky).
Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.