Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli K.A.H.A.N.® byl založen 13. 5. 2002 jako občanské sdružení ostravských vínobuditelů. Funkci čestného prezidenta přijal profesor Vilém Kraus. Během 12 let uspořádali členové klubu 53 odrůdových degustací, posoudili 1080 nominovaných vín, udělili 6 velkých zlatých, 78 zlatých, 198 stříbrných a 126 bronzových me- dailí. Vína nominují jednak samotní porotci, jednak úspěch na nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Anonymnímu hodnocení stobodovým systémem dle OIV předchází enologicko-ampelografická přednáška a završením řádné schůze klubu je eno-gastronomické snoubení pod taktovkou členů konvivia Slow Food® Moravia a šéfkuchařů Zámku Zábřeh, Clarion Congress Hotelu Ostrava (dříve Hotel Atom), beskydského hotelu Zlatý orel, restaurantu Koras, Harendy u Barborky, hotelů Jan Maria, Best a Harmony Club, koblovského sklepa Vinařství Ambrož a vinotéky Vínko Konečný. Mimořádné schůze klubu byly zasvěceny vínům Beneluxu, Pobaltí, Skan- dinávie, Indie, Blízkého i Dálného Východu, kultivarům Vitis rotundifolia, Vitis aestivalis a Vitis labrusca, nadějným novošlechtěním i archaickým odrůdám (např. Modrý Janek). Výjezdní zasedá- ní mapovala vinohrady od Užhorodu po Lipsko, dánský Bornholm a švédské Skåne, od polského Jasla přes běloruský Pinsk a lotyšskou Sabile k finskému Kyttälä a souostroví Åland. Každoročním vrcholem činnosti, a také oslavou výročí založení klubu, je Cuvée Ostrava – jediná mezinárodní soutěž vín na severu Moravy. A co ostravští vínobuditelé zažili ve dvanáctém roce existence klubu?
Cuvée 2013 Ostrava – jedenáctý ročník ojedinělého mezinárodního konkurzu kupáží, asambláží a známkových vín se konal ve dnech 15. a 25. dubna. Hodnocení vín proběhlo v degustačním sále Národního vinařského centra na Zámku Valtice. Odborné komise pod vedením prof. Fedora Malíka, doc. Josefa Balíka, ing. Bronislava Pavelky a paní Heleny Baker posuzovaly 147 vín z 8 zemí. Titulem šampióna suchých bílých vín byla oceněna asambláž Chardonnay a Pálavy Cuvée Elen 2012 pozdní sběr (Ing. Pavel Krška – Palavia Vinum, Pavlov) z Mikulovské vinařské podoblasti. Šampiónem vín červených se stalo slovenské cuvée Merlotu, novošlechtění Dunaj a Alibernetu Veterlin 2011 (Elesko, a.s., Bratislava) a cenu pro Nejlépe hodnocené tuzemské víno obdrželo Bellegrado 2011 jakostní (Ing. František Zapletal, Břeclav), vyrobené z Cabernetu Sauvignon, Alibernetu a Merlotu. Vítězem kate- gorie ostatních bílých vín byla kupáž Veltlínské zelené – Tramín červený 2012 pozdní sběr (Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště vinohradnické Valtice). Vítězem kategorie růžových vín se stalo Cuvée rosé 2012 moravské zemské víno (Víno Holec, Dolní Dunajovice) z odrůd Zwei- geltrebe, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon. Vítězem kategorie vín šumivých byl Znovín de Lux Brut 2009 (Znovín Znojmo, a.s.), cuvée Pinotu blanc a Ryzlinku vlašského. Vítězem kategorie vín likérových a sladkých se stala asambláž kultivarů Veltlínské zelené, Sauvignon, Devín a Hetera Tré Ondré 2012 (Víno-Masaryk s.r.o., Skalica) ze Slovenska. Nejlepší kolekci vín představila, stejně jako v loňském roce, SOŠV a SOUV Valtice. Laureáty speciální ceny Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV Prix CZ, která se v Ostravě udělovala již posedmé, byly polské Rose Twelve 2012 (Winnica Płochockich, Daromin) z odrůd Maréchal Foch a Rondo, spolu s italskou asambláží Merlotu a Cabernetu Sauvignon Umbria Tegolaro 2007 (Azienda Agraria Carini). Komi- se veřejnosti nejvýše ocenily kupáž bílých odrůd s převahou Rulandského bílého Cuvée 2009 moravské zemské víno (Nesyt Lake Wines, Mikulov) a chilské cuvée Cabernetu franc a Petit Verdot Anke Blend 1 Reserve 2008 (Santa Alicia / dovozce Víno Hruška s.r.o.). Milovníci vín mohli všechna soutěžní vína ochutnat na výstavě vín v prostorách Zámku Zábřeh v Ostravě.
Výjezdní zasedání po stopách vinařů-polárníků švédského Skåne, dánského Bornholmu a polské Ze- lené Hory nabídly ostravským vínobuditelům možnost ochutnat vína Murata Sofrakise & Leny Jörgensen ve Vingården i Klagshamn (1 ha; Solaris, Rondo, Cabernet Cortis, Leon Millot, Siramé, Phoenix, Seyval blanc) a nestora vinohradníků z okolí Malmö Percyho Månssona ve Skillinge Vin- gård / Domän Sanana (mj. Solaris 2011), navštívit Hällåkra Vingård a Strandåkra Vingård ve Švédsku, Vingården Lille Gadegård (3 ha; Rondo, Regent, Jakubské, Orion, Solaris) v Dán- sku a Winnica Miłosz (mj. Pinot noir 2012) Krysztofa Fedorowicza v Polsku.
Mimořádná schůze byla v červnu uvedena vzpomínkou na pana profesora Viléma Krause, bez jehož pobídek a inspirace by naše aktivity před lety ustrnuly na úrovni setkávání několika jednotlivců. Degustovala se vína vulkanického maďarského Somló (Fekete Pince), nevyzpytatelného Ruska, Abcházie a Ázerbájdžánu, nečekaně suchý Moscatel z Málagy (Jorge Ordoñez & Co.), svěží rosé Rondo ze Švédska (Vingården i Klagshamn) a další kuriozity v doprovodu pirohů a nakládaných sleďů.
Jubilejní 50. řádná schůze klubu se uskutečnila v hotelu Zlatý orel, někdejším beskydském sídle barona Alphonse M. Rothshilda. Sešly se tři desítky Ryzlinků rýnských z devíti zemí světa (mj. Brazílie) a mety nejvyšší dosáhl Kirchberg de Ribeauville Riesling 1996 (Grands Vins d´Alsace Louis Sipp), když v nejtěsnějším souboji v historii klubu (při rovnosti mediánu i součtu bodů všech čtrnácti porotců rozhodoval součet bodů pětice více-prezidentů klubu) porazil Bürgerspital Spitz Riesling Smaragd 1990 (Domäne Wachau). Třetí místo obsadil český Ryzlink rýnský 2006 p.s. (Žernosecké vinařství).
Třetí řadu srovnávacích degustací modrých odrůd zahájila ta snad nejvíce vyhledávaná a díky typické černorybízové vůni nejčastěji naslepo identifikovaná. Patnáctka porotců posuzovala v hotelu Jan Maria téměř tři desítky vzorků vín z pěti světadílů a titulem šampióna honorovala Cabernet Sauvignon 2009 v.z h. (Víno Mrva & Stanko) ze Slovenska. Druhým nejlepším vínem hodnocení se stal Cabernet Sauvignon 2006 v.z h. (Vinařství Glosovi) z Podluží.
Mimořádná schůze v čase předvánočním představila růžová a šumivá vína malebného Nizozemí (Wijnhoeve Colonjes, De Reestlandhoeve a De Kleine Schorre) i nekřesťansky předražené Belgie (Wijnkasteel Genoels-Elderen), finské rybízové bílé a keňský Sauvignon, spolu s kolekcí Champagne, několika druhů ústřic a „snídaňového” menu inspirovaného Richardem Juhlinem.
Zimní výjezdní zasedání aneb putování „od prezidenta k prezidentovi” zamířilo tentokrát více než za mladými víny z Moravy, za starými známými (nejen) z Moravy. Navštívili jsme Víno-Masaryk ve Skalici (mj. Rosa 2013, Sami máme málo 2013), Vinařství Trpělka & Oulehla v Nových Bránicích (mj. Sauvignon 2013 p.s., Frankovka 2012 p.s.), Vinařství Vladimír Tetur (mj. Irsai Oliver 2013 kab., Rulandské modré 2009 v.z h.) a Malý vinař – František Mádl (mj. Veltlínské zelené 2013 kab., Sauvignon Barrique p.s.) ve Velkých Bílovicích, Vinařství Glosovi v Moravské Nové Vsi (mj. Chenin blanc 2013 p.s., Syrah 2013 v.z h.) a Rodinné vinařství Beneš v Hruškách (mj. Veltlínské zelené 2013 p.s., Merlot 2013 v.z h.).
Prastarému aromatickému kultivaru, jenž má své oddané stoupence i zapřísáhlé odpůrce (přesto- že nejednoho z nich mezi milovníky vína přivedl) bylo zasvěceno lednové setkání vínobuditelů v Harmony Club Hotelu Ostrava. Alsasko, Alto Adige, Slovensko i zbytek Moravy na lopatky položilo víno z demižónu malovinaře – moravský zemský Tramín červený 2009 (František Flodr, Žabčice). Teprve za ním skončili favorizovaný Gewurztraminer Clos des Capucins Reserve 2009 (Domaine Weinbach) či „autentický“ Gewürztraminer 2012 (Tenuta J. Hofstätter) z obce Termeno / Tramin.
Rakouský bratranec moravského André i Fratavy zdědil po rodičích buket Svatovavřineckého, ale jen zřídkakdy kvalitu vína Frankovky. Přesto je nejpopulárnějším modrým novošlechtěním Střední Evropy. V salónku Antracit ostravského Clarion Congress Hotelu (před lety salónek Rudolf Hotelu Atom) sklízeli největší ovace rakouský Zweigelt „P” 2009 (Weingut Fritsch) z Wagramu, a také v Paříži současně zlatem oceněné Zweigeltrebe Barrique 2011 p.s. (Habánské sklepy) z Velkých Bílovic.
Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.