VII. výroční zpráva o činnosti klubu

Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli  K.A.H.A.N.® byl založen 13. 5. 2002 jako občanské sdružení ostravských vínobuditelů. Funkci čestného prezidenta přijal prof. Vilém Kraus. Během šesti let bylo klubem uspořádáno 28 odrůdových degustací vín, posouzeno 509 soutěžních vzorků, uděleno 29 zlatých, 77 stříbrných a 81 bronzových medailí. Soutěžní vzorky jsou nominovány jednak porotou, tvořenou pěticí víceprezidentů klubu, přizvanými členy-sympatizanty a čestnými hosty, jednak úspěchem na nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Anonymnímu hodnocení stobodovým systémem dle Mezinárodní unie enologů  předchází přednáška o historii a současnosti zvolené  odrůdy.  Setkání  kulminuje enogastronomickým snoubením pod vedením členů Slow Food® Moravia a šéfkuchařů hotelů Atom, Zámek Zábřeh, Zlatý Orel a restaurantu Koras. Mimořádné schůze klubu byly věnovány vínům Beneluxu, Skandinávie, Blízkého i Dálného Východu, slibným novošlechtěním i archaickým odrůdám, jakými jsou Modrý Janek či Tramín bílý. Výjezdní zasedání mířila za vinaři od Užhorodu po Drážďany a od polského Jasla po maďarskou Tolcsvu. Každoročním vrcholem  činnosti  a současně  oslavou  narozenin  klubu, probíhající  za účasti profesorů Viléma Krause a Fedora Malíka v ostravském Hotelu Atom nebo Divadélku pod Věží, je hodnocení známkových vín a kupáží, Cuvée Ostrava, jediná mezinárodní soutěž vín v Moravskoslezském kraji. A co vše prožili ostravští vínobuditelé v sedmém roce existence klubu?

Šestý ročník mezinárodní soutěžní přehlídky vín, Cuveé 2008 Ostrava, se uskutečnil za podpory Moravských vinařských závodů  Bzenec  a za spolupráce s Cechem  českých  vinařů a svazem moravských vinařů Moravín. Odborné komise pod vedením profesora Fedora Malíka a docenta Miloše Michlovského přiznaly tituly šampiónů znojemské Charlottě 2005 (Víno Hort) a španělskému Giné Giné 2005 (Petrus). Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným cuvée bylo Rulandské modré / Merlot 2007 (Jaroslav Beneš), vítězem kategorie bílých vín s vyšším zbytkovým cukrem Dante 2007 (Metroflora)  a nejlépe hodnoceným rosé Gracie 2007 (Vinné sklepy Valtice). Celkem udělila odborná jury moravským vínům 11 medailí. Cenu za nejlepší kolekci vín ovšem získala firma Petrus, dovozce španělských vín. Mezi zahraničními účastníky výrazněji uspěla  vína z Francie,  Austrálie a Slovenska. Zvláštní cenu mezinárodní organizace novinářů píšících o víně, Prix FIJEV, obdržely slámové Bobulky 2005 (Oldřich Drápal st.) a chilské Morande Edicion Limitada 2004 (Vicom). Hodnocení odborné jury se odehrálo v Národním vinařském centru Valtice, komise veřejnosti zasedaly zásluhou spolupráce s hotelem Atom v Radniční restauraci Magistrátu města Ostravy. Šampiónem veřejnosti bylo vyhlášeno slovenské Blanc André (Miloš Maťuš) a australské Riverina Estate Warburn Silver Reserve 2002 (Mama Marketing).

Nejrozšířenější odrůdě u nás a nejúspěšnějšímu novošlechtění světa bylo zasvěceno jarní setkání vínobuditelů v Malém erbovním sále Zámku Zábřeh. Jestliže před čtyřmi lety dominovala hodnocení Mülleru Thurgau vína z Čech (double pro Žernosecké vinařství !), loni byla zlatými medailemi ověnčena vína z Moravy: Müller Thurgau 2006 p.s. (Mikrosvín), Müller Thurgau 2006 p.s. Radomil Baloun) a Müller Thurgau 2006 p.s. (Vinařství Kovacs). Snoubení oceněných vín a menu zámeckého restaurantu zahrnovalo tropické ovoce s měkkými a kozími moravskými  sýry, plátky vepřové panenky v libečku na smetanové omáčce i sklenku panacotta krému s čerstvými jahodami.

Letní výjezdní zasedání pokračovalo v mapování vinařství Čech – Arcibiskupská vinice Modřany (Svatovavřinecké 2000), Vinice sv. Kláry, Trója (Ryzlink rýnský 2004), Vinice Máchalka, Vysočany, Mělnické vinařství Kraus (Labín 2007), Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice n. L. (Sylvánské zelené 2006 v.z h.), Petr Rychtařík, Slaný (Zweigeltrebe 2007) a bývalého NDR (Saala – Unstrut) – Weingut Herzer (André 2007 rosé), Weinbau Seeliger (Rondo 2007), Uwe Lützkendorf (Traminer 2006 auslese), Thüringer Weingut Bad Sulza (Pinotin 2007), Klaus Böhme (Frühburgunder 2007).

Odrůdu  známou  ve světě  jako Pinot  blanc  (u nás úředně  Rulandské bílé nebo  důvěrně  Bílá Burgunda) hodnotili  ostravští  vínobuditelé v beskydském hotelu  Zlatý Orel. Triumf  z roku 2004 ale nezopakoval vzorek z Nového Šaldorfa a titul šampióna  putoval do Valtic: Rulandské bílé 2006 p.s. (Moravíno). Zlatou medaili získalo české Rulandské bílé 2006 p.s. (Klášterní  vinné sklepy Litoměřice) a jednu z pěti stříbrných rovněž víno z bývalé NDR: Weisser Burgunder 2006 (Uwe  Lützkendorf). Vzorek  blízkého příbuzného, avšak  sporadicky rozšířeného, Auxerrois, na medaili nedosáhl. Enogastronomický večer v někdejším  horském sídle barona Rothschilda završila kombinace  posuzovaných vín s kuřecími  prsíčky plněnými  jedlými kaštany,  vepřovou panenkou s mandlovou nádivkou či např. švýcarským  sýrovým špízem.

Typická modrá  odrůda  středoevropského regionu  sehrála  hlavní  roli při setkání  ostravských vínobuditelů  znovu po čtyřech letech (kdy byly uděleny pouhé 3 stříbrné a 2 bronzové  medaile a titul získala dolnokounická  Frankovka). Vánoční medailová nadílka v Rudolfově salónku hotelu Atom byla nebývale bohatá.  Zlato vybojovaly: Frankovka 2006 v.z h. (Vinařství U Kapličky), 2006 v.z h. (Tomáš  Krist), 2006 p.s. (Spielberg  CZ), 2005 p.s. (Trpělka  & Oulehla),  2006 p.s. (Patria Kobylí) a 2006 v.z h. (Livi Dubňany).  Setkání kulminovalo  snoubením  hodnocených vín mj. se zvěřinovou paštikou s houbami a brusinkovou omáčkou, tatarským biftekem na smaženém krutonku, jablečným závinem s ořechy a rozinkami sypaném skořicí a paletou sýrů s modrou plísní.

Zimní výjezdní zasedání bylo tradičně zaměřeno  na mladá vína. Členové klubu navštívili Moravské vinařské závody Bzenec (např. Sauvignon 2008 p.s., Rulandské modré 2008 p.s.), čestného prezidenta  K.A.H.A.N.u  prof. Viléma  Krause  (Marlen  2008 rosé), Karla Vlašice  (Aurelius 2008),  Lubomíra Glose  (Chenin blanc  2008 v.z h., Petit Verdot  2008 v. z h.), Leoše  Horáka (Ryzlink vlašský 2008, Modrý Portugal 2008) a Radomila Balouna (Hibernal 2008, Pálava 2008).

Pouze třikrát za 7 let existence klubu se šampiónem stalo víno odjinud  než z Čech a Moravy. Jedním z vyvolených byl v listopadu 2002 teprve půlroční Saint Clair Sauvignon z Nového Zélandu. Medailisté domácích výstav, uložení do archívů důvěřivými milovníky vína, byli v té době na prahu klinické smrti… Repríza hodnocení v lednu 2008 přinesla více námětů k zamyšlení než obligátní otázku: „Sauvignon, do roka a do dne?“. Šampiónem hodnocení v Malém erbovním sále Zámku Zábřeh se totiž stal nejstarší  posuzovaný vzorek, Vicar´s  Choice  Sauvignon blanc 2004 (Saint Clair, Nový Zéland),  opatřený  šroubovacím uzávěrem  a doporučením ke konzumaci  do 2 let!

Jako špatný vtip naopak znělo doporučení několika moravských producentů dlouhodobě archivovat vína pod plastovou zátkou… Finální snoubení odtajněných soutěžních  vzorků s pokrmy zahrnovalo i grilované novozélandské  slávky, sypané čerstvou petrželí a zakápnuté olivovým olejem.

Nejběžnější modré odrůdě českých a moravských vinic prvé poloviny 20. století byla věnována třicátá třetí řádná schůze klubu. Před čtyřmi lety kralovaly Modré Portugaly z Nových Bránic, tentokrát zvítězilo cuvée Modrého Portugalu  a Trolínského 2003 (Milan Sůkal) z poslední sklizně (keře již byly vyklučeny)  této původem  jihotyrolské odrůdy. Medailí byl oceněn i zástupce  novo- šlechtění, Domina 2006 (Víno Matyšák) ze Slovenska.  Zajímavostí  bylo potvrzení skutečnosti, že vzdělaný konzument  je pro producenta  přínosem:  vzorek kontaminovaný trichloranisolem byl poučenými vyřazen pro „korek“, méně zkušení porotci jej hodnotili jako nejhorší ze všech… Setkání v Koras restaurantu zakončilo snoubení vín a připraveného menu, mj. kachní paštiky s hruškou marinovanou  v Modrém Portugalu a kuřete na vesnický způsob s cibulovým koláčem.

 

Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.