Tramín červený

Prastarému kultivaru, jehož geny obohatily Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, rodinu burgundských odrůd, a také moravská a slovenská úspěšná novošlechtění, Pálavu a Děvín, bylo zasvěceno zimní setkání  členů  a  příznivců  klubu  K.A.H.A.N.  v Hotelu  Atom  Ostrava.  Vína,  atributem  jejíchž aromatického profilu bývá čajová růže, exotické liči nebo květ pomerančovníku, byla ostravskými vínobuditeli hodnocena již v roce 2002, tehdy zvítězil Tramín červený 2000 v.z c. (Stanislav Škrobák, Čejkovice).

Vzorky byly nominovány jednotlivými amatérskými porotci nebo  vítězstvím  v nominačním večeru ostravských kardiologů. Hodnotilo se stobodovým systémem OIV pouze se znalostí odrůdy a ročníku (ne všechna vína byla původem z ČR) ve dvou kategoriích: pod 12 g/l zbytkového cukru a nad 12 g/l zbytkového cukru. Vína byla seřazena podle kategorií, obsahu zbytkového cukru a objemového procenta alkoholu (bez ohledu na jakostní zatřídění). Pro celkové výsledky byl určující medián udělených bodů a v případě jeho rovnosti průměr bodových hodnot.

Tucet z patnácti přítomných degustátorů udělilo nejvyšší bodové preference vínům ročníku 2006. Při pohledu na výsledkovou listinu tedy nepřekvapí, když pět ze sedmi medailistů patří k „ještě mladým“ vínům s primárně výraznější aromatickou strukturou. Titulem šampióna a diplomem za zlatou medaili byl honorován vítěz nominačního večera ostravských kardiologů, zlatý medailista Vinum Juvenale 2006, Tramín červený 2006 v.z h. (Tomáš Krist, Milotice) (88 b.). Snad až překvapivě (14 obj.% alk.) harmonický (polosuchý)  s příjemnou kyselinkou (činí  víno  nebezpečně pitelným),  zprvu  delikátní (retronasálně zesilující) vůní „poupátek“ (až rozkvetlých růží a plodů ličí) a tramínovým „kořínkem“ (přesto o „pravokořenný Tramín“ asi nepůjde…).

Stříbrná ocenění K.A.H.A.N.u získali příkladně kořenitý, „nevtíravě, sympatický“, jemně skořicový, stříbrný medailista Víno Revue Prague Trophy 2007, Tramín červený 2006 p.s. (Mikrosvín Mikulov) (86 b.), spolu s opulentním, čajem a medem vonícím, světle zlatožlutým Tramínem červeným 2006 p.s. (Vinařství u kapličky) (84 b.). Pomyslnými bronzovými medailemi byli ověnčeni : šťavnatý a skrytě polosladký, platinový Tramín červený 2006 v.z h. (Znovín Znojmo) (83 b.); suchý, svěží a výrazně banánově-ananasový Tramín červený 2006 v.z h. (Stanislav Škrobák, Čejkovice) (83 b.); Grand Cru Gewurztraminer 2000 Osterberg (Louis Sipp, Alsasko) s vůní rozinek, včelího vosku, kandovaného ovoce a pomerančové kůry (82 b.); Tramín červený 2005 v.z h. (Helena Glosová, Moravská Nová Ves), polosladký, medově-kořenitý, velmi plný a velmi dlouhý (81 b.).

Dobrými víny, jež medaile těsně minula, byl do zlatožluta vyzrálý Tramín červený 2003 p.s. (Vinné sklepy Lechovice), budící pozornost (bohužel až) vůní prázdné skleničky (79 b.), a také v Top 77 2007 oceněný, mohutný a perzistentní Tramín červený 2005 v.z b. (Eko Hnízdo), vonící po medu s cibulí i hruškách a skořici (79 b.). O tom, jak vratká je hranice slávy a zatracení, se v Ostravě přesvědčil jinde úspěšný Traminer 2006 Ice Wine (Château Vartely, Moldávie) : pro některé, moravskými „ledovkami“ zhýčkané, skalní členy K.A.H.A.N.u byl vzorkem hodným vyřazení, pro jiné, „příjemnými těkavkami“ zmámené, méně šťastné degustátory, naopak vínem večera… (78 b.).

Do šedi průměru odsoudily nízká barva a fermežové tóny Tramín červený 2006 p.s. (Štěpán Maňák, Žadovice), jinak svěží polosladké víno s vůní tropického ovoce (76 b.). Na kost suchý Tramín červený 2002 p.s. (Vinné sklepy Maršovice) byl přirovnáván vanilkovému pudinku, použitému sáčku čaje i hromadě tlejícího listí (75 b.). Plný a ohnivý Traminer 2006 (Château Vartely, Moldávie) nikoho neohromil a ani nikomu nevadil… (75 b.). Někdejší sázka na jistotu, Tramín červený 2006 v.z h. (Vladimír Tetur, Velké Bílovice), vyhořela na kanálové vůni (75 b.) a kvapně odcházející poloprázdný Tramín červený 2004 p.s. (Petr Skoupil, Velké Bílovice) by více než INAO skleničce slušel džbánku ve vinárně (73 b.). Bezkonkurenčně nejhorším byl ovšem naivně (průhledná láhev) archivovaný madeirizovaný Tramin 2002 Khan Krum (Domaine Boyar, Bulharsko), při jehož hodnocení se téměř prolnula stobodová a Vedelova penalizační stupnice (59 b.).

Po vyhlášení výsledků a odtajnění vzorků sehrály v Rudolfově salónku hotelu Atom roli partnerů posuzovaných vín např. kachní prsíčka s pomerančovou omáčkou s chilli, krutonky s uzeným lososem, pikantní  kuřecí  rizoto,  rýže  se  sladkou  kukuřicí,  drůbeží  játra  na  brandy  s mandarinkou,  salát z čínského zelí s ovocem, variace sýrů s modrou plísní, krájená jablka, stolní hrozny a lesní med.

 


 

Hodnocení ve formátu Excel