Svatovavřinecké

Nejrozšířenější modrá odrůda moravských i českých vinic a pro řadu konzumentů i personálu restaurací  takřka  synonymum  červeného  vína,  vyplnila  jarní  setkání  členů  a  příznivců  klubu K.A.H.A.N. v ostravském Koras restaurantu. Vína pověstná vůní švestkových povidel byla místními vínobuditeli hodnocena poprvé před bezmála pěti lety, kdy zvítězilo netradiční „bobulové“ Svatovavřinecké 2000 v.z b. (Vinné sklepy Lechovice).

Vzorky byly nominovány jednotlivými amatérskými porotci nebo  vítězstvím  v nominačním večeru ostravských kardiologů. Hodnotilo se stobodovým systémem OIV pouze se znalostí ročníku a pro konečné pořadí rozhodující byl medián, resp. v případě rovnosti mediánů průměr bodových hodnot.

Společně posuzovaný „nultý“ vzorek, Svatovavřinecké 2006 (Znovín Znojmo), se ukázal být vhodně zvoleným etalonem odrůdově typického extraktivního jakostního vína (81 b.). Oblíbená značka rodičů jedné z degustátorek, Svatovavřinecké 2006  (ing.  Zdeněk Forman, Nové Bránice), byla  prvním vzorkem v historii K.A.H.A.N.u rozlévaným z „mini-magnum“ litrové lahve, a přestože byla zařazena spíše coby zkouška bdělosti laických porotců, prokázala zásluhou jemného aroma třešní, i přes krátkost dochuti a vyšší kyselinku, uspokojivý poměr cena/kvalita (75 b.). Tím se už nemohlo pochlubit Svatovavřinecké 2006 (Rodinné vinařství U Samsonů) s „vůní“ odlakovače a dochutí strouhaných jablek (69,5 b.). Naopak delikátně višňové, tělnatější Svatovavřinecké 2006 (Žernosecké vinařství) s hebkou vanilkovou dochutí, získalo pomyslnou stříbrnou medaili (85 b.).

První víno s přívlastkem (jakostní zatřídění nebylo porotcům deklarováno) vysoce nastavenou laťku nepřekonalo : Svatovavřinecké 2006 p.s. (Vinařství Mikulčice) bylo moc animální a málo harmonické (73.5 b.). „Moravské garážové víno“ (vyrobeno 720 lahví), šťavnaté Svatovavřinecké 2006 p.s. (Leoš Horák, Vrbice) s dominujícím aroma třešní a tóny černého pepře, obdrželo stříbrnou medaili stejně jako na Forum Moravicum 2007 (85 b.). O půl bodu níže a tedy jen bronzem ověnčen byl jediný zástupce „vavřinci“ blízké sestry z novošlechtění (Merlot x Seibel 1366) x (Frankovka x Svatovavřinecké),  Laurot   2006   p.s.   (Vinselekt  Michlovský),  víno  s vůní  ostružin  a   příchutí švestkového kompotu (84,5 b.). Poslední zástupce ročníku, Svatovavřinecké 2006 p.s. (Habánské sklepy), jako jedno z mála vín obecně, lépe chutnalo nežli vonělo a jen plnost a perzistence na zisk medaile v Ostravě nestačila (79 b.).

Devátý vzorek, Svatovavřinecké 2005 (Vinařství Sv. Tomáše, Malé Žernoseky), byl prvním a naštěstí (?) posledním eliminovaným pro korkovou pachuť. Mimochodem, ostudně jej nepoznali dva ze tří přítomných  profesionálních  sommeliérů  (ten,  který  poznal  navíc  patřil  k  personálu…).  Stříbro z loňského račanského konkurzu neobhájilo malokarpatské výrazně marmeládové Svatovavřinecké 2005 p.s. (Karpatská Perla) s dochutí sušených křížal (79 b.). Fiaskem pro tradičního dodavatele v K.A.H.A.N.u úspěšných bílých vín skončilo hodnocení Svatovavřineckého 2005 p.s. (Tomáš Krist, Milotice) : intenzivní aroma višňové bowle, těkavé kyseliny… (68,5 b.). Deklarování ročníku bez znalosti přívlastku dopomohlo štíhlejšímu, ale harmonickému a pro mnohé atraktivně živočišnému Svatovavřineckému 2005 v. z h. (Ravis Rakvice) k stříbrnému ocenění (85 b.). Naproti tomu plnému a  dlouze  doznívajícímu Svätovavrineckému 2005  barrique  (ing.  Miroslav Dudo,  Modra)  s vůní lékořice a čerstvě pražené kávy přisoudili porotci „pouze“ bronzovou medaili (83 b.).

Ročník 2004 zastoupen nebyl a úvodní vzorek horkého léta 2003, někdejší Top 77 2005/2006, měl svůj Top jistojistě za sebou : Svatovavřinecké 2003 (Turold   Mikulov), mohutné a šťavnaté víno, aroma třešní, višní… a lepidla Kanagom (76,5 b.). Makro víno roku 2005, Svatovavřinecké 2003 p.s. (Vinné sklepy Valtice), nepřesvědčilo v čistotě vůně, druhou šanci (každý vzorek je zastoupen jedinou lahví) bohužel nedostalo (78,5 b.). Tělnaté, vyvážené a kořenité (vůně maggi) Svatovavřinecké 2003 p.s. (Víno Marcinčák) neúspěšně sahalo po medaili (81 b.), podobně jako marmeládově vyzrálé a přiměřeně živočišné Svatovavřinecké 2003 p.s. (Mikrosvín Mikulov) (80 b.). Nejen barikovým sudem do šlechtického stavu povýšené, voňavé, vanilkově-kokosové a perzistentní  Svatovavřinecké 2003 barrique (Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice n. L.), víno Salonu vín ČR 2006/2007 a zlatý medailista z Kutné Hory 2006, bylo druhým nejvýše hodnoceným a diplomem se stříbrnou medailí oceněným vzorkem (85,5 b.).

Nicméně titul šampióna a zlatou medaili si od K.A.H.A.N.u vysloužilo klasicky švestkově povidlové vítězné víno nominačního večera ostravských kardiologů, archivní jakostní Svatovavřinecké 2002 (Znovín Znojmo) (89 b.). Po něm jdoucí závěrečný vzorek, Svatovavřinecké 2002 p.s. barrique (České vinařství Chrámce), ač s vůní heřmánku a udivující plností, prostě neměl šanci… (75,5 b.).

Enogastronomickým   vyvrcholením   večera    v ostravském   Koras   restaurantu   bylo   snoubení hodnocených vín a připraveného menu, zahrnujícího parmskou šunku s marmeládou z červené řepy, česnekové capuccino, zvěřinové ragout na víně s mandlovo-žemlovým knedlíkem, francouzský sýr Brie a vláčný čokoládový Brownies s likérovanými višněmi.

 


 

Hodnocení ve formátu Excel