Ryzlink vlašský

Třetí nejběžnější kultivar našich vinic je odborníky řazen k tomu nejlepšímu, co může Morava světu milovníků vín nabídnout. V regálech vinoték přesto nebývá sortiment „vlašáků“ nejpestřejší. Prý o ně není zájem… Možná se blýská na časy. Volná místa v jury ostravských vínobuditelů tentokrát mizela stejnou rychlostí jako dříve v případě sauvignonu!

Znovuobjevenou odrůdu moravských vinic hodnotil Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů (K.A.H.A.N.) poprvé již před sedmi lety. Tehdy zvítězil kabinetní Ryzlink vlašský 1997 Radomíra Balouna z Velkých Pavlovic. Letos prošlo sítem nominačního večera a selekcí amatérských porotců (každý má právo nominovat svého favorita) 22 vzorků vín převážně zMikulovska. Degustace se konala v ostravském restaurantu Koras, hodnotilo se stobodovou stupnicíMezinárodní unie enologů, deklarován byl ročník i jakostní zařazení a rozhodoval medián, v případě jeho rovnosti prostý součet bodů.

Hned nultý (společně hodnocený) vzorek, Ryzlink vlašský 2009 (Z. Janek & J. Kozel, Žabčice) s vůní červeného letního jablíčka, zacinkal bronzem (83 b.). Co na tom, že pocházel ze sklepa vinařů-zahrádkářů (mikrošarže 100 litrů) podobně jako další v pořadí, první individuálně hodnocený Ryzlink vlašský 2008 (Břetislav Ludvík, Přísnotice). Přitažlivé aroma rozkvetlé louky v tomto případě bohužel plně nezakrylo tóny plastu (79,5 b.). Bronzové medaile získal delikátní „tutti- -frutti“ Ryzlink vlašský 2008 kab. (Vinařství Baláž, Dolní Dunajovice) s pikantní kyselinkou i příjemně svěží Ryzlink vlašský 2008 kab. (Tanzberg Mikulov, a. s.) pyšnící se typickou vůní sena a minerální dochutí (82,5 b.). Zklamal nearomatický Ryzlink vlašský 2008 kab. (LIVI, spol. s r. o., Dubňany), víno nečisté chuti s pozoruhodnou vinětou, která měla „přesně vzato velmi nepravidelný tvar“ (76,5 b.). Na medaile nedosáhl květinový Ryzlink vlašský 2008 kab. (Petr Skoupil, Velké Bílovice) s neobvyklými petrolejovými tóny (81,5 b.) ani překvapivě nazrálý Ryzlink vlašský 2008 kab. (Víno Mikulov, spol. s r. o.) s vůní hrušky „máslovky“ (78 b.). Kabinetní vína předurčená eno-gastronomickému snoubení vystřídaly vyšší přívlastky vhodné i k samostatnému „pochlipkávání“. Slovácký Ryzlink vlašský 2008 p. s. (Spielberg CZ, Archlebov) oplýval mineralitou, čistotou a citrusově čerstvou kyselinkou (82 b.). Reprezentant Národného salónu vín Slovenskej republiky, Rizling vlašský 2008 n. z. (Janoušek, s. r. o., Pezinok), získal s netušenou převahou zlatou medaili. Očaroval všechny přítomné intenzivní vůní fíků, manga, prostě všelikého tropického ovoce, plností i svěžestí (90 b.). Měl jen jednu chybu: „Málo ho bylo!“ Následující Ryzlink vlašský 2008 v. z h. (Palavín, s. r. o.) byl vyřazen pro pachuť plísně. Stříbrnou medaili (stejné ocenění na Festwine 2009) vybojoval polosladký medově-meruňkový dívčí Ryzlink vlašský 2008 p. s. (Vinařství Volařík, Mikulov). Bylo to jediné (!) nominované víno s vyšším zbytkovým cukrem (84 b.).

Po nezbytné pauze a restituci chuťových pohárků následovala starší a většinou velmi suchá vína. Úvodní dvojice byla bohužel dávno za zenitem: skomírající Ryzlink vlašský 2007 kab. (Rostislav Kosek, Mikulov) nespasila jistě nechtěná oxidace (67,5 b.) a Ryzlink vlašský 2007 p. s. (Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice) očividně podlehl ve skladovém mezidobí sepsi (58,5 b.). Nezklamal medailistaWeinparade Poysdorf a zástupce Salonu vín České republiky Ryzlink vlašský 2007 p. s. (Jiří Šilinek, Pavlov). Šťavnaté a konečně opět čisté víno s tóny pomerančů si bezpečně dokráčelo pro stříbrné ocenění (84 b.). Velkou zlatou medailí (teprve čtvrtou za osm let existence klubu K.A.H.A.N.) byl honorován Ryzlink vlašský 2007 v. z h. (Mikrosvín Mikulov, a. s.). Surovina pro impozantně minerální a dokonale harmonický produkt s jemnou vůní kandovaného ovoce dozrála (stejně jako v případě bronzového o rok mladšího kabinetního Tanzbergu) na kultovní viniční trati Železná (92 b.). Sérii archivních vzorků zahájil příjemně ovocitý Ryzlink vlašský 2006 p. s. (Vinařství Kovacs, Novosedly) s dochutí zralého grepu (82 b.). Pro někoho kontroverzní citrusově-punčový a perzistentní Ryzlink vlašský 2005 p. s. (Moravíno, s. r. o., Valtice) obdržel bronz (83,5 b.). Ještě více rozporuplné bylo aroma opulentního Ryzlinku vlašského 2004 v. z h. (Mikrosvín Mikulov, a. s.), dalšího z delegátů vinice Železná (77,5 b.). Bronzový medailista Muvina 2005 Ryzlink vlašský 2003 (Tomáš Krist, Milotice) neměl nárok přečkat archivaci v čiré láhvi (69,5 b.), zatímco Makro víno roku 2004 Ryzlink vlašský 2003 p. s. (Moravské vinařské závody, s. r. o.) přežilo a zaujalo lipovými tóny (82,5 b.). Čistota dochuti pokulhávala u Ryzlinku vlašského 2000 p. s. (Tanzberg Mikulov, a. s.), vonícího po sušeném lučním kvítí (79 b.). A konečně poslední „železný“ Ryzlink vlašský 2000 v. z h. (MikrosvínMikulov, a. s.), jehož chuť překryl démon (16,2 % obj.!) alkohol (80,5 b.).

Příznivci místního konvivia Slow Food posléze snoubili více či méně úspěšné „vlašáky“ se staročeským menu restaurantu Koras, zahrnujícím uzený hovězí jazyk s křížalami a karamelizovanou cibulkou nebo v kmínovém sádle konfinované kachní stehno s kedlubnovým zelím a žemlovým knedlíkem s uzenou slaninou.

 


 

Velká zlatá medaile

Ryzlink vlašský 2007 v. z h. (Mikrosvín Mikulov, a. s.)

Zlatá medaile

Rizling vlašský 2008 n. z. (Janoušek, s. r. o., Pezinok)

Stříbrná medaile

Ryzlink vlašský 2007 p. s. (Jiří Šilinek, Pavlov)
Ryzlink vlašský 2008 p. s. (Miroslav Volařík, Mikulov)

 

Hodnocení ve formátu Excel