Novou sérii odrůdových hodnocení Klubu ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. již potřetí zahájila vína s přívlastkem rytířská. Roku 2002 se vítězem historicky první řádné schůze klubu stal noblesní šobeský Ryzlink rýnský 2000 v.z b. (Znovín Znojmo), o pět let později byl šampiónem archivní ivančický Ryzlink rýnský 1999 p.s. (Vinařství Roman Komarov). V roce 2007 byly jako kuriozita zařazeny ryzlinková novošlechtění Kerner a Hibernal (loni již byly hodnoceny samostatně), letos jejich místo zaujal Johanniter, freiburské křížení odrůd Ryzlink rýnský, Pinot gris, Chrupka a Seyve Villard 12-481.
Stejně jako před šesti lety i tentokrát se ostravští vínobuditelé setkali s prestižním kultivarem tzv. starého vinařského světa v hotelu Zlatý orel, kdysi beskydském sídle barona Alphonse M. Rothschilda. Čtrnáct porotců amatérů-vín nominovalo dohromady tři desítky vzorků z devíti zemí. Hodnotilo se standardní stobodovou stupnicí dle OIV anonymně, pouze se znalostí ročníku. O konečném pořadí rozhodoval medián udělených bodů, v případě jeho rovnosti průměr bodových hodnot. Vzhledem k nezdravému trendu přemíry vín s vysokým obsahem zbytkového cukru v nabídce moravských vinařů byla posuzována výlučně suchá až polosuchá vína.
Kolektivně hodnocený „nultý“ vzorek Ryzlink rýnský 2012 p.s. (Václav Růžička, Velké Němčice) nasadil laťku nečekaně vysoko: Expresivní aroma broskví a citrusů, líbivě zakulacená, ovocitá chuť s pikantní kyselinkou (85 b.). Na troud suchý a útlý, zato minerální dolnorakouský OK Rheinriesling 2012 (Winzerhof Kletzer – Poysdorf, Rakousko) s delikátní vůní jabloňového květu a dochutí limetky, získal jen o bod méně (84 b.). Nezklamal ani juvenilně svěží Ryzlink rýnský 2012 p.s. (ing. Luděk Botur, Strážnice), který pod šroubovacím uzávěrem skrýval pevné tělo, tóny kdoule, žlutého melounu i malinového dropsu a na lahvi sympaticky upozorňoval: Doba zralosti 1 rok (82,5 b.). Byrokratické strasti vinařů-polárníků dokumentovala přelepka etikety Jaworek Slinger (Winnice Jaworek, Polsko) „wino białe ze Wspólnoty Europejskiej“, původně Riesling 2011 „produkt tradycyjny“ z Dolního Slezska. Nabídnul průměrnou strukturu, čerstvou kyselinku, aroma lipového čaje, kapku petroleje i hrst jablečných křížal (82 b.). Pro někoho překvapivě skončil duel Johanniterů vítězstvím štíhlého a velmi mladě působícího citrusově-broskvového Johanniteru 2010 (Wijnhoeve de Colonjes, Nizozemsko) z provincie Gelderland (82,5 b.). Naopak unavený štiplavě-mléčný New Age Johanniter 2012 p.s. (Templářské sklepy Čejkovice) se musel navzdory moderní etiketě a květinové vůni smířit s porážkou (78,5 b.).
Filigránsky vyvážený znojemský Ryzlink rýnský 2011 kab. (Vinařství Lahofer a.s., Dobšice) se špetkou pepře i snítkou heřmánku (81,5 b.) pokořil mikulovský Ryzlink rýnský 2011 p.s. (Vinařství Kovacs s.r.o., Novosedly) s atraktivním levandulově-pomerančovým parfémem, méně příjemnou lékárenskou chutí a šťovíkovým koncem (78 b.). Mikulovsko-znojemská fúze RR – Ryzlink rýnský 2011 (Arte Vini spol. s r.o., Nový Šaldorf) byla oceněná zlatou medailí: Kořenitost a stopa nafty, extraktivnost a něžná kyselinka, mineralita a excelentní pitelnost (88,5 b.). Stříbrnou trojici utvořili: Riesling 2011 VOC Mikulov (Reisten s.r.o., Pavlov), jehož robustní tělo a grapefruitové dozvuky doprovázelo decentní aroma sušených meruněk a kandované pomerančové kůry (85,5 b.); Loiserberg Riesling Kamptal Reserve 2011 (Weingut Jurtschitsch, Rakousko), jenž se pochlubil mnohovrstevným buketem lučního kvítí, exotického ovoce i cizokrajného koření (86 b.); Vom Urgestein Riesling Reserve 2011 (Respiz-Hof Kölbl, Rakousko), jehož vytrvalé doznívání blízké meruňkovému perníku ocenili již porotci soutěže Best of Riesling 2013 v Německu (86 b.). O stříbro usiloval rovněž plnoštíhlý a polosuchý Ryzlink rýnský 2011 VOC Znojmo (Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o., Nový Šaldorf) z Kraví hory, prezentující se vedle obligátních peckovin tóny spadaného listí (84 b). Nepotěšil nevýrazný matný/mátový Ryzlink rýnský 2011 p.s. (Vinařství Zdeněk Fojtík, Čejkovice) s dochutí jadřince (77 b.). Zdaleka nejhůře nicméně pochodil incipientní oxidázou (aroma jablečné slupky) postižený Ryzlink rýnský 2011 p.s. (Vinařství U Šťastných, Svatobořice – Mistřín; 72 b.).
Zklamání přinesla i vína o rok starší. Ryzlink rýnský 2010 p.s. (Spielberg CZ, spol. s r.o., Archlebov) s vůní chlebové kůrky, široce máselnou chutí a kousavou kyselinkou opouštěl zenit (77,5 b.), zatímco nečisté liliově-vanilkové aroma bořilo ambice chuťově srovnaného zástupce slovenského Národného salóna vín Rizlingu rýnskeho 2010 n.z. (Poľnohospodárske družstvo Mojmírovce; 82 b.). Černým koněm se nestal a stříbro z roku 2007 neobhájil anýzově-lékořicový, plnokrevný, ale již uštvaný Ryzlink rýnský 2010 p.s. (Milan Sůkal, Nový Poddvorov; 79 b.). Nadšených ovací se nedostalo ani moselskému Bremmer Calmont Riesling 2010 (Weingut Walter J. Oster, Německo). Na úvod atypicky zavoněl po jahodách a ananasu, aby v závěru připomněl skotské máslové sušenky (82,5 b.). Zlaté časy nadešly o ročník později. O vlásek ještě medaile unikla ohnivějšímu Ryzlinku rýnskému 2009 p.s. (Vinař Michal Robek, Blatnice pod Sv. Antonínkem) s dochutí marcipánu a citrusové babety (84,5 b.). Jakmile však ze sklenic zavoněl Christian Dior Fahrenheit alias Zanotto Riesling 2009 (Vinícola Campestre Ltda, Brazílie), Champion Vinoforum 2011 se sametovou kyselinkou původem z Rio Grande Do Sul, bylo o zlatu jasno (88 b.). Nejcennější kov pro Slovensko vzápětí vyválčil mohutný „diesling“ Château Belá Riesling 2008 n.z. (Château Belá s.r.o., Slovensko), v jehož finiši rezonoval tabák, kouř i lipový čaj s medem (88,5 b.).
Medailová žeň v archívu si dala kratičkou pauzu. Zástupce Salonu vín ČR, harmonický a karamelky Si-Si evokující Ryzlink rýnský 2007 p.s. (Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o.) atakoval stříbro (85 b.). Další zlatou medaili získal krásně pitelný, vyzrálý a minerální Heiligenstein Riesling Kamptal Reserve 2007 (Weingut Allram, Rakousko) s vůní sena, rynglí a nektarinek (88,5 b.). Stříbro obdrželi Moselle Luxembourgeoise Appellation Contrôlée Château de Schengen Riesling 2007 (Domaine Thill, Lucembursko) zásluhou plné, vyvážené chuti s decentní vůní petrolejových lampiček a akátového medu (87 b.), stejně jako Ryzlink rýnský 2006 kab. (Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem s.r.o.), jehož aromatické spektrum sahalo od rozkvetlé lípy k peprmintovým bonbonům (85,5 b.). Nejvyrovnaněji hodnoceným vínem byl Ryzlink rýnský 2006 p.s. (Žernosecké vinařství s.r.o.), který jen půl bodu dělilo od titulu šampióna. Prezentoval se nevtíravou vůní petroleje a slaně minerální, šťavnatou, perzistentní chutí (90,5 b.). Mimochodem, právě tomuto vzorku byl v komentáři z roku 2007, kdy získal bronzové ocenění K.A.H.A.N.u, předpovídán „velký potenciál“. Následovalo mohutné, zbytkovým cukrem umně zakulacené EGO No.81 Ryzlink rýnský 2006 v.z h. (Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o.). Víno zlatožluté barvy, nepřehlédnutelné lipově-medové vůně a dochuti jitrocelového sirupu, které bylo honorováno stříbrem (85,5 b.). Pouhý bod scházel (91 b.) k Velké zlaté medaili po nejtěsnějším souboji o šampióna v dějinách klubu: Kirchberg de Ribeauville Riesling 1996 (Grands Vins d´Alsace Louis Sipp, Francie) versus Bürgerspital Spitz Riesling Smaragd 1990 (Domäne Wachau, Rakousko). Obojí vyzrálé, obojí opulentní, obojí harmonické, obojí nekonečně dlouhé. Alsaské Grand Cru bylo v buketu bohatší a líbivější (plástev medu, květ akátu, čerstvé fíky a mandarinky, topinka s máslem), Smaragd z Wachau zase odrůdově typičtější (lipový čaj, petrolejová lampička až naftová kamna). Alsaské Grand Cru působilo stále mladě a perspektivně, o šest sklizní starší Smaragd z Wachau byl na vrcholu. Při rovnosti mediánu i průměru bodů všech čtrnácti porotců rozhodl až součet bodů pětice více-prezidentů klubu o tom, že titul šampióna putuje na Kostelní horu a nikoliv Nemocniční vrch…
Jubilejní padesáté enogastronomické setkání završilo snoubení ryzlinků a slavnostního menu pod taktovkou Rostislava Cserey z hotelu Zlatý orel. Podávaly se bretaňské ústřice, uzený hovězí jazyk s křenovým pyré, losos s citronovou omáčkou a petrželovými brambory, kuřecí prsíčka plněná jedlými kaštany s batáty, kachní roláda se šťouchanými brambory, jako dezert čerstvá hruška s vanilkovým krémem a fazolemi tonka (fermentovaná semena jihoamerické silovoně obecné) a obligátní sýrová variace, zahrnující smetanový Fénix na kukuřičných toastech, Moravský blok, Leerdammer Light & Caractére, jakož i olivy plněné lososem.
CHAMPION
Kirchberg de Ribeauville Riesling 1996 (Grands Vins d´Alsace Louis Sipp, Francie)
ZLATÁ MEDAILE
Bürgerspital Spitz Riesling Smaragd 1990 (Domäne Wachau, Rakousko)
Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr (Žernosecké vinařství s.r.o.)
Heiligenstein Riesling Kamptal Reserve 2007 (Weingut Allram, Rakousko)
RR – Ryzlink rýnský 2011 (Arte Vini spol. s r.o., Nový Šaldorf)
Château Belá Riesling 2008 neskorý zber (Château Belá s.r.o., Slovensko)
Zanotto Riesling 2009 (Vinícola Campestre Ltda, Brazílie)
STŘÍBRNÁ MEDAILE
Château de Schengen Riesling 2007 (Domaine Thill, Lucembursko)
Vom Urgestein Riesling Reserve 2011 (Respiz-Hof Kölbl, Rakousko)
Loiserberg Riesling Kamptal Reserve 2011 (Weingut Jurtschitsch, Rakousko)
EGO No.81 Ryzlink rýnský 2006 výběr z hroznů (Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o.)
Ryzlink rýnský 2006 kabinetní (Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem s.r.o.)
Riesling 2011 VOC Mikulov (Reisten s.r.o., Pavlov)