Na vlně popularity vezoucí se kultivar, jenž v českých zemích nese jméno německého obchodníka Johanna Segera Rulanda, je v současnosti vysazován od argentinské Mendozy po novozélandské Marlborough. Jednu z nejtemněji zbarvených bílých moštových odrůd hodnotil K.A.H.A.N. již v roce 2004, kdy zvítězilo Rulandské šedé 2002 p.s. Miroslava Kovacse, a v roce 2010, kdy se z titulu šampióna radoval Milan Sůkal a Rulandské šedé 2008 ledové.
Letos se o přízeň ostravských vínobuditelů v někdejším beskydském útočišti barona Rothschilda a dnešním hotelu Zlatý orel ucházelo 25 nominovaných vzorků ze 7 zemí. Vzhledem k nezdravému trendu přemíry vín s vyšším zbytkovým cukrem v nabídce našich vinařů šlo jen o vína suchá až polosuchá. Hodnotilo se anonymně, pouze se znalostí ročníku sklizně, stobodovým systémem dle OIV. Pro finální pořadí určující byl primárně medián a sekundárně součet udělených bodů. V souladu s antiinflační restrikcí celkového počtu ocenění nebyly udělovány bronzové medaile. Minimum pro zisk stříbra činilo 84 bodů, zlatou medaili obdržela vína oceněná alespoň 88 body.
Společně hodnoceným kalibračním vzorkem bylo moravské zemské Rulandské šedé 2014 (Břetislav Ludvík, Přísnotice). Vyznačovalo se čerstvým buketem rozkrojeného pomeranče, zakulacenou chutí, hravou kyselinkou a ohnivým dozvukem (83 b.). English Regional Wine ze Západního Sussexu, Winemaker´s Selection Pinot Gris 2014 (Bolney Wine Estate, Anglie), nenavázalo na úspěchy šumivých Britagnes: Vodová barva, zelené paprikové tóny, štíhlé a tvrdší, dochuť grapefruitu a limetky (76 b.). Ještě větším zklamáním byl předpokládaný etalon odrůdy z IGT Venezia Giulia, Velante Pinot Grigio 2014 (Bertani s.r.l., Itálie), prezentující se jako citrónová Babeta v nečistém plastu a nudně průměrnou chutí, z níž vybočovala toliko hořčina ve finiši (75 b.). Neohromil úderně svěží Sommelier Select Rulandské šedé 2014 p.s. (M. Majer & P. Velič & R. Süss; Gotberg a.s.) se širokou dochutí a jemnými tóny kdoulí a hrušek (79 b.), ba ani plnější, v závěru štiplavý Le Calderare Pinot Grigio 2014 (Cantine di Santa Sofia, Itálie) z DOC Garda, doprovázený vůní vánoční aromatické svíčky (80 b.). Titul z roku 2004 neobhájil Miroslav Kovacs, t.č. zastoupený Rulandským šedým 2014 p.s. (Víno Jarmila s.r.o., Dolní Dunajovice) z vrboveckého Lampelbergu. Čirá láhev s Víno-lokem nabídla nazlátlé, starším dojmem působící polosuché víno s výraznou máslovinkou (80 b.). Jen o něco lépe dopadlo alkoholově teplé a minerální Rulandské šedé 2014 p.s. (Helena Glosová, Moravská Nová Ves) s vůní žlutého melounu a pečeného chleba (81 b.). Stříbrnou medaili, stejně jako v Londýně či Litoměřicích, vybojovalo až Rulandské šedé 2014 p.s. (Vinařství Čech s.r.o., Tvrdonice). Slovácké víno s jednou z nejkrásnějších moravských etiket (při hodnocení byla samozřejmě skryta) zabodovalo zásluhou svěžího aroma citrónové trávy a rynglí, a také harmonickou, hebkou, přiměřeně plnou chutí (84 b.).
Stříbrem byla honorována další dvě moravská zemská vína: Jednak marcipánově-medové, univerzálně líbivé, archetypální Rulandské šedé 2013 (Vladimír Kelbl, Žabčice; 85 b.), jednak opulentní a kořenitý, autentický Pinot Gris 2013 (Petr Kočařík, Čejkovice) s buketem másla, sušeného ovoce i čajové růže (84 b.). Překvapení nominačního večera ostravských kardiologů nepřestalo překvapovat a… propadlo. Fúze Autentistů® a moderny, Klasika Rulandské šedé 2013 (Milan Nestarec, Moravský Žižkov), evokovalo jablečný mošt a navzdory šroubovacímu uzávěru působilo unaveně (78 b.). Absence odrůdové ryzosti připravila o medaili (možná i zlatou) svůdně broskvové a krásně pitelné „sauvignonové“ Rulandské šedé 2013 p.s. (Moravíno s.r.o., Valtice; 83 b.). Zpod šroubu se linoucí zápach kysaného zelí diskriminoval posléze docela kořenitý Pfalz Grauburgunder 2013 (Markus Schneider, Německo) z Ellerstadtu (77 b.). Následovala trojice vín oceněná stříbrem: Zaprvé Natura Rulandské šedé 2013 p.s. (Helena Glosová, Moravská Nová Ves), jež ležela půl roku v kontaktu s bobulemi, voněla chlebem s máslem a jablky v županu, byla robustní, minerální a vysokooktanová (85 b.), zadruhé dolnorakouská Reserve Grauburgunder 2013 (Weingut Allram, Rakousko) pyšnící se nevtíravým skořicově-mandarinkovým parfémem, perfektně vyvážená, komplexní a perspektivní (85 b.), zatřetí Premium Collection Rulandské šedé 2013 p.s. (Château Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s.), paradoxně pocházející ze Znojemska, reprezentující Salon vín České republiky 2015, neoddiskutovatelně polosuché, pevně stavěné, meruňkově-ananasové (86 b.).
Oranžový nefiltrovaný moravský zemský Pinot Gris 2012 (Jaroslav Osička, Velké Bílovice), řadící se k vínům Autentistů®, žhnul alkoholem (14 obj. %), jeho aroma připomínalo perníkové koření a životní pouť zvolna překračovala zenit (81 b.). Přestože gramatické chyby na zadní etiketě zůstaly porotcům utajeny, Classic Pinot gris 2012 p.s. (Reisten s.r.o., Pavlov) s vůní lesních jahod, subtilním tělem a pikantní kyselinkou, nenapodobil vlastního mladšího bratra se zlatem z letošního Mondial des Pinots (80 b.). Šampiónem ostravských vínobuditelů se stalo příjemně pitelné Rulandské šedé 2012 p.s. (František Mádl, Velké Bílovice) z velkopavlovické podoblasti. Byl to šeďák výrazně ovocitý, šťavnatý a optimálně plný, podtržený atraktivní dochutí zralých citrusů i druhově příznačné chlebové kůrky (89 b.). Předloni zlatého medailistu švýcarského Mondial des Pinots, malokarpatské Rulandské šedé 2012 v.z h. (Víno Mrva & Stanko, Slovensko) z Čachtic, plnoštíhlé víno s delikátní tutti-frutti vůní a dotekem vanilky, obdařili vínobuditelé jednohlasně stříbrem (86 b.). Ještě o bod ryzejší byla medaile pro dlouhověkého (čti předčasně degustovaného), extraktivního a smetanově laděného „fumé“ Ried Gola Privat Pinot Gris 2012 (Wohlmuth GmbH, Rakousko) z Jižního Štýrska, elegantního vína s hladce srovnaným patrem (87 b.).
Ze starších vzorků medaili nezískal (pouze potenciální bronz) moravský zemský, decentně květinový a pomalu odkvétající, nazrálý Pinot gris 2011 (Krásná hora s.r.o., Starý Poddvorov) z Čejkovic (82 b.). Stříbrem, jako na Vinalies Internationales Paris, bylo ověnčeno kulatější a hutné, lékořicí vonící Rulandské šedé 2011 p.s. (Kolby a.s., Pouzdřany; 84 b.). Totéž ocenění zamířilo k protinožcům, a to díky robustnímu Central Otago Pinot Gris 2011 (Michelle Richardson, Nový Zéland), neodolatelně rezonujícího kandovanou pomerančovou kůrou (86 b.). Zlato na poslední chvíli vyválčilo hedvábně krémové, plnokrevné a dlouhé Rulandské šedé 2009 v.z h. (Kolby a.s., Pouzdřany) s buketem kvetoucí lilie (88 b.).
Enogastronomický večer kulminoval snoubením již odtajněných vín s bohatým menu, které připravil hotel Zlatý orel pod taktovkou Rostislava Csereyho. Podávala se pěna z kachních jater Foie gras, sushi s avokádem, kuřecí soté s mandlemi a pestrobarevnou zeleninou, filé z candáta s fenyklem a červenou cibulkou Crim sun, špalíčky z vepřové panenky s omáčkou z modrého sýra, olivy plněné ovčím sýrem a ohnivá tečka v podobě ovocného salátu s medem, mandlemi a kapkou Hennessy.
CHAMPION
Rulandské šedé 2012 pozdní sběr (František Mádl, Velké Bílovice)
ZLATÁ MEDAILE
Rulandské šedé 2009 výběr z hroznů (Kolby a.s., Pouzdřany)
STŘÍBRNÁ MEDAILE
Ried Gola Privat Pinot Gris 2012 (Wohlmuth GmbH, Rakousko)
Rulandské šedé 2012 výber z hrozna (Víno Mrva & Stanko, Slovensko)
Central Otago Pinot Gris 2011 (Michelle Richardson, Nový Zéland)
Premium Collection Rulandské šedé 2013 pozdní sběr (Vinné sklepy Valtice a.s.)
Reserve Grauburgunder 2013 (Weingut Allram, Rakousko)
Rulandské šedé 2013 moravské zemské (Vladimír Kelbl, Žabčice)
Natura Rulandské šedé 2013 pozdní sběr (Helena Glosová, Moravská Nová Ves)
Pinot Gris 2013 moravské zemské (Petr Kočařík, Čejkovice)
Rulandské šedé 2014 pozdní sběr (Vinařství Čech s.r.o., Tvrdonice)
Rulandské šedé 2011 pozdní sběr (Kolby a.s., Pouzdřany)