Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli K.A.H.A.N.® vznikl dne 13. května 2002. Členové klubu pořádají „řádné“ i „mimořádné schůze“ s víny domácí i zahraniční provenience, několikrát ročně organizují „výjezdní zasedání“ do vinorodých krajů a společně s hotelem Atom budují tradici mezinárodních konkurzů vín na severu Moravy. Jak probíhají „řádné schůze“ klubu, jehož čestným prezidentem je prof. Vilém Kraus ? Každý z účastníků doručí dle svého názoru ten nejlepší vzorek vína předem stanovené odrůdy. Navíc jsou zařazena vítězná vína „nominačních večerů“ degustační skupiny ostravských kardiologů a odrůdových degustací některé z místních vinoték (vinotéka Hrozen, vinný sklep U staré Herty, Vinný sklep u mostu). Po vstupní enologicko-ampelografické přednášce probíhá anonymní hodnocení vín Vedelovým či stobodovým systémem. Po „odtajnění“ vzorků následuje enogastronomický večer věnovaný snoubení vín s pokrmy. Není divu, že právě z Ostravy vzešel jeden z impulsů k založení Slow Food® Moravia. Co všechno prožili ostravští vínobuditelé ve třetím roce existence klubu ?
Druhý ročník mezinárodní soutěžní přehlídky známkových vín a kupáží Cuvée2004 se v hotelu Atom odehrál 13.-14.května 2004. Oproti Cuvée2003 se počet soutěžních vzorků prakticky nezměnil (103), rozšířilo se však zastoupení vinařských zemí (12). Potěšila stoupající úrověň hodnocených vín, zejména moravských. Oceněni byli producenti „nových“ kupáží (ing. Hort, JUDr. Ďurinová, ing. Špalek, Bonus Eventus, Dobrá Vinice) i osvědčení výrobci známkových vín (Moravské vinařské závody Hukvaldy a Vinné sklepy Valtice). Nejúspěšnější zahraniční kolekci představilo Slovensko, uspěla vína bulharská, portugalská, rakouská a slovinská. Tradičně vysoce hodnocena byla vína španělská. Titulem šampióna byla honorována nejlépe klasifikována vína kategorií bílá suchá a červená vína – Charlotta 2002 (Víno Hort) a SchOAGa 2000 (Weingut Reiger).
Bilancování dnů minulých bylo nezbytnou součástí jedenácté řádné schůze klubu, zahájené v restaurantu Bílý Havran necelých 24 hodin po skončení mezinárodního konkurzu vín Cuvée2004. Hlavním bodem programu však bylo hodnocení klasické středoevropské modré odrůdy zvané Frankovka. Zlatou medaili uhájila, těsně před archivními víny z Kobylí a Dolních Kounic, Frankovka 2000 v.z h. (Forman & Forman). Favorizované rakouské vzorky získaly pouze jednu bronzovou medaili. Podávala se hruška Cinema s teplými brusinkami, srnčí tournedos na víně, jehněčí plátky v pikantní krustě s rozmarýnem i krémový fénix na libanonském chlebu.
Nejúspěšnějšímu novošlechtění současnosti, odrůdě Műller-Thurgau, byla zadána červencová dvanáctá řádná schůze klubu. Poprvé v historii hodnocení se z vítězství radovali vinaři z Čech. Vrcholní představitelé časopisu Sommelier, Ivana Kovaříková a dr. Luboš Bárta, tak byli svědky absolutního triumfu Žernoseckého vinařství. Mladá a svěží „milerka“ Leoše Horáka se taktak propracovala na stupně vítězů. Šéfkuchař hotelu Atom Zdeněk Voznica připravil vinařské sýrové dortíčky, bylinkovo-sýrové žemličky, krůtí prsa s jablko-mandlovou nádivkou, pečeného lososa na lůžku z pomerančů, telecí ragú zapečené v listovém těstě, brusinkovou omáčku s brandy…
Po mimořádné schůzi věnované nezvyklým vínům Tibetu, Egypta a zemí Beneluxu obrátili vínobuditelé pozornost zpět k vínům místní provenience. Tématem říjnové třinácté řádné schůze klubu byla odrůda vysazovaná v Čechách zásluhou Karla IV. již od XIV. století – původně Roučí či Burgunda modrá, dnes poněkud nepřesně Rulandské modré či celosvětově Pinot Noir. Stejně jako v nominačním večeru ostravských kardiologů a odrůdové degustaci vinného sklepa U staré Herty slavilo vítězství Rulandské modré 2000 p.s. (Vinařství Tetur). V restaurantu Bílý Havran pak na vína a degustátory čekaly např. tyčinky Grissini s parmskou šunkou, jehněčí kotletky v barevné krustě, Stroganoff z hovězí svíčkové a králičí hřbet na šalvěji.
Mimořádná schůze s ochutnávkou novošlechtění Hron a Merlan byla předzvěstí čtrnácté řádné schůze klubu, která se tradičně v předvánočním období konala v sídle K.A.H.A.N.u nedaleko Stodolní ulice. Zasvěcena byla odrůdě, jejíž vína nesou na etiketě název Rulandské bílé. Chlouba mnoha malovinařů bývá přesněji, ač neoficiálně, označována Burgunda bílá a setkat se můžeme i s původním Pinot Blanc. Ampelografickými znaky této odrůdy si nemusí být vždy jist ani vinohradník, a tak není nemožná záměna s geneticky blízce příbuzným Chardonnay… Událostí č.1 vánočního hodnocení bylo udělení historicky prvé Velké zlaté medaile klubu K.A.H.A.N. bílému vínu. Poctěn byl produkt Vinařství rodiny Špalkovy Rulandské bílé 2002 p.s. sur lie. Enogastronomický večer připravila dámská sekce klubu. Podával se kuřecí salát s bílým melounem, těstovinový salát s humří zálivkou, treska v pikantním těstíčku s medovou omáčkou, uzené filé, kuřecí špíz i sýrová variace.
Zimní výjezdní zasedání klubu představilo ostravským vínobuditelům mladá vína ročníku 2004. Zaujaly svěží kabinetní „milerky“ Petra Skoupila a Milana Sůkala, pozdně-sběrové Sauvignony Luboše Oulehly a Romana Beneše, červené cuvée Jana Sečkáře, André Václava Herzána a další…
Nejběžnější modré odrůdě českých a moravských vinohradů prvé poloviny XX. století byla věnována únorová patnáctá řádná schůze klubu. Titul šampióna až po přepočítání výsledků (při rovnosti mediánu rozhodoval bodový průměr) získal Modrý Portugal 2003 (Trpělka & Oulehla) před Cuvée Harmony Modrý Portugal 2003 (Vinselekt Michlovský). Tradiční snoubení nominovaných vín a pokrmů připravil restaurant Koras a úspěšnou kombinací s králičí terinkou s mozaikou ze sušených švestek na zrcadle z dýňového oleje a jablečného octa či raviolou plněnou hříbky, kozím sýrem a černými olivami s omáčkou ze šalotky a hlívy ústřičné dokázal, že Modrý Portugal dávno není jen „svačinovým“ vínem.
Dvojice odrůd blízká z pohledu genetiky (Sylvánské zelené je dědečkem Aurelia z matčiny strany) i malého podílu na ploše vinic Čech a Moravy (1% vs. 0,5%) byla náplní dubnové šestnácté řádné schůze klubu. Nejvýše hodnoceným vínem se stal Aurelius 2000 p.s. (Moravíno Valtice), nejlépe mezi „sylvány“ uspělo Sylvánské zelené 2000 v.z h. (Straka, Viniblat). Gastronomickou složku setkání zajistil tým Kolejí a menz VŠ-TU Ostrava. Ke snoubení s víny hodnocených odrůd zvolili salát z čerstvé zeleniny, citrónovou huspeninu a vepřovou roládu, smaženého sledě a ovocný salát marinovaný brandy.
Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.