Frankovka

Tajemství odhaleno! Skořicové modré alias Kafka či Malá modřina, archaická odrůda ze Štýrska, je dle analýzy DNA matkou Frankovky. Otec byl vinařské veřejnosti kupodivu představen již před lety: Heunisch čili Hunské neboli Běl velká. Kultovní modrou odrůdu někdejšího Rakousko-Uherska hodnotili ostravští vínobuditelé nejprve r. 2004, šampiónem byla dolnokounická Frankovka z Wine Gallery, poté r. 2008, to zvítězila Frankovka Vinařství U Kapličky, a do třetice r. 2015, kdy mimořádnou Velkou zlatou medailí získalo známkové víno Acinipo 2003, 100% Lemberger, jehož hrozny dozrály na svazích v okolí Malagy…

Letos v únoru posuzovalo třináct vínobuditelů z Ostravy a jeden z Prahy v Legend restaurantu hotelu Imperial dva tucty Frankovek z Moravy (15), Rakouska (4), Slovenska (3), Maďarska (1), ba i Španělska (1). Soutěžní vzorky nominované jednotlivými členy jury či úspěchem v nominačním večeru ostravských kardiologů doplnila z edukativních důvodů vína archivní i tzv. naturální a reprezentanti aktuálního Salonu vín České republiky. Kuriozitou byl zástupce nejjižnější světové výsadby Frankovky z Andalusie. Hodnotilo se anonymně, pouze se znalostí ročníku sklizně, stobodovým systémem dle OIV. Vzorky byly zbaveny zátek 24 hodin před hodnocením a porotcům předkládány v sériích po třech (tzv. flight). Mimochodem uzávěrem lahví byl nejčastěji celokorek (14), méně často aglomerovaný korek typu DIAM (6), šroubovací uzávěr (3) a skleněný VinoLok© (1). Vada korku byla důvodem pro vyřazení jednoho soutěžního vzorku. Pro finální pořadí určující byl primárně medián, sekundárně pak součet udělených bodů. V souladu s antiinflační restrikcí celkového počtu ocenění nebyly udělovány bronzové medaile. Minimum pro zisk stříbra činilo 84 bodů, zlatou medaili obdržela vína s alespoň 88 body.

P.S. Nejen o dekádu mladší Frankovka z Malagy obhájila titul šampióna. Zlato a stříbro stejně jako r. 2015, navíc zásluhou totožných vzorků (sic!), vybojovala Vinařství Beneš a Karpatská Perla.

 


CHAMPION

Acinipo Lemberger 2013 (Bodega F. Schatz, Španělsko) 

ZLATÁ MEDAILE

Frankovka 2019 VOC Modré hory (Leoš Horák, Vrbice)
Ried Umriss Blaufränkisch 2017 (Weingut Giefing, Rakousko)
Frankovka 2012 výběr z hroznů (Roman Beneš, Hrušky)  

STŘÍBRNÁ MEDAILE

Frankovka 2018 výběr z hroznů (Víno Prokeš s.r.o., Horní Bojanovice)
Kruhe Frankovka modrá 2013 (Pivnica Čajkov, Slovensko)
Frankovka 2009 pozdní sběr (Luboš Oulehla, Nové Bránice)
Frankovka 2015 výběr z hroznů (Roman Beneš, Hrušky)
Frankovka 2019 pozdní sběr (Ladislav Musil, Dolní Kounice)
Burgenland Blaufränkisch 2017 (Weingut Heinrich, Rakousko)
Frankovka modrá Varieto 2012 výber z hrozna (Karpatská Perla s.r.o., Slovensko)
Frankovka 2018 výběr z hroznů (Rajhradské klášterní s.r.o.)
Frankovka barrique 2019 pozdní sběr (Moravíno s.r.o., Valtice)
Leithakalk Blaufränkisch 2018 (Weingut Kollwentz, Rakousko)
Frankovka 2013 moravské zemské (Ota Ševčík, Bořetice)
Villányi Kékfrankos 2020 (Bock József és családja, Maďarsko)
Frankovka modrá 2016 (Kasnyik rodinné vinárstvo s.r.o., Slovensko)

Výsledky hodnocení (PDF)