Dornfelder a Blauburger

Zatímco ve slovanských zemích jsou názvy Dornfelder a Blauburger jazykolamem, u našich jižních a západních sousedů je tomu jinak. Druhý jmenovaný je navíc (podobně jako náš Cabernet Moravia nebo švýcarský Cabernet Blanc) geniálním marketinkovým tahem: Nepoučený konzument jej snadno zamění za Blauer Burgunder (synonym Pinotu noir). Dvojice novošlechtění (rakouský Blauburger je z pohledu genetiky strýcem německého Dornfelderu z matčiny strany) byla spolu s Cabernetem Dorsa (potomek Dornfelderu a Cabernetu Sauvignon) posuzována u příležitosti 45. setkání Klubu ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N.

Na sklonku února se v koblovském sklepě Vinařství Ambrož sešlo 14 porotců a 22 vín, které byly nominovány jednak samotnými členy jury, jednak úspěchem v nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Hodnotilo se stobodovou stupnicí, pouze se znalostí ročníku (odrůda i jakostní zařazení zůstaly utajeny). Konečné pořadí určil medián, v případě jeho rovnosti bodový součet.

Role kalibračního (tzn. společně hodnoceného) vzorku se zhostil nachově-purpurový Dornfelder 2010 (Štěpán Maňák, Žádovice) s intenzivní vůní malin, nervní kyselinkou a minerálně-karamelovým dozvukem (78 b.). Následovalo „ideální džbánkové“ české zemské víno, svěží a rubínový Dornfelder 2010 (Žernosecké vinařství s.r.o., Velké Žernoseky), nevtíravě ostružinově-jeřabinový s tóny doutnajícího dřeva (80 b.). Na hraně bronzové medaile balancoval atraktivní švestkově-kávový a velmi dlouho rezonující Dornfelder 2010 p.s. (Víno Hradil, Čejkovice; 81 b.). Stříbrné ocenění vybojoval tělnatější, nekonfliktně ovocitý, harmonický Dornfelder 2010 p.s. (MUDr. Pavel Kosík, Tvrdonice), nositel diplomu Valtických vinných trhů 2011 (84 b.). Třešňově-jahodový a nadmíru líbivý, kulaťoučký falcký Dornfelder 2010 Feinherb (Gebrüder Anselmann, Edesheim), získal bronzovou medaili navzdory zbytkovému cukru, který oficiálně vínobuditelé u červeného vína klasifikují jako kriminální čin (82 b.). Nevýrazný, květinový, moselský Dornfelder 2010 „trocken“ (Weinheus Kollman – Lex, Thörnich) již na medaili nedosáhl (80 b.). Pro zpestření zařazené málo známé německé novošlechtění Cabernet Dorsa 2010 (Gebrüder Anselmann, Edesheim) zaujalo vůní lesního ovoce, bylo však poněkud trpké a v závěru evokovalo pelyněk (79 b.).

Vítěz nominačního večera ostravských kardiologů, moravský zemský, rubínově-cihlový, plný a svěží Dornfelder 2009 (Stanislav Škrobák, Čejkovice) s třešňově-pepřově-čokoládovým dozvukem byl oceněn stříbrem (84 b.). Zklamal granátově zbarvený, kontroverzní Dornfelder 2009 p.s. (Vinařství Hotař, Čejkovice) s medicinálními i eukalyptovými tóny, svíravou chutí a oxidativním dozníváním jablečné slupky (77 b.). Diplom nezískal zřetelně kávově-brusinkový, granátový Dornfelder 2009 p.s. (Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice) s pikantní kyselinkou (80,5 b.) ani delikátně živočišný, temně rubínový Dornfelder 2009 p.s. (Rudolf Prchal, Hustopeče) s robustními taniny (81 b.). Moravský zemský pozdně-sběrový Blauburger 2009 (Stanislav Popela, Perná) nepřesvědčil z důvodů prchavě višňové vůně a nižší harmonie chuti (77 b.). Zlatý medailista Royal Wine Challenge 2010 Blauburger 2009 (Znovín Znojmo, a.s.), moravské zemské víno, jehož hrozny dosáhly cukernatosti výběru z hroznů, se stalo nejvýše hodnoceným reprezentantem méně známého (oproti Rotburgeru alias Zweigeltrebe) novošlechtění dr. Zweigelta. Nabídlo temně rubínovou barvu, jemný buket sušených bylin, majoránky i venkovského dvorku, mohutnější strukturu a sametové třísloviny (82,5 b.). Bronzovou medailí stejně jako na Vitis Aurea Modra byl honorován nositel stříbra Weinparade Poysdorf a zlata Femmes et Vins du Monde Monaco 2010 Dornfelder 2009 p.s. (Radomil Baloun, Velké Pavlovice), elegantní vzorek granátové barvy s vůní hrozinek, kandovaných pomerančů i černého bezu, hebkými taniny a hřejivou dochutí (83 b.).

Šampiónem ostravských vínobuditelů byl vyhlášen moravský zemský Dornfelder 2009 (Znovín Znojmo, a.s.). Bylo to víno temně rubínové, zavonělo sušeným lučním kvítím i zralými višněmi, chutnalo přiměřeně plně a vyváženě, lákalo k dalšímu doušku šťavnatou, jemně čokoládovou dochutí (84 b.). Dobře utajen byl zbytkový cukr v ovocitém kulatém Dornfelderu 2009 p.s. (Vinné sklepy Valtice, a.s.), který ke stříbru z Muvina Prešov přidal i přesvědčivý bronz z Ostravy (82 b.). Zlatý medailista Vinum Juvenale 2009 a držitel diplomu Valtických vinných trhů 2010, extravagantní Oak Aged Dornfelder 2009 p.s. (Vít Esterka, Čejkovice) se prezentoval vůní ovocného kompotu, jistou dávkou živočišnosti a protrahovaným vanilkovým dozníváním (80 b.). Neuspěl „pinotový“ Blauburger 2008 (Vinařství Dufek, Svatobořice-Mistřín), neutrální kořenité moravské zemské víno s tvrdšími taniny (77 b.). Za zenitem rovněž stál marmeládově vyzrálý Dornfelder 2008 (Naturvini s.r.o., Bavory) útlejšího těla a minerálního závěru (78,5 b.). Nejhůře ale dopadl moravský zemský Blauburger 2008 (Ampelos – ŠSV Znojmo, a.s.), jehož t.č. mahagonovou barvu provázely tóny peprmintu, připáleného mléka a pichlavá dochuť (68 b.). To v případě českého zemského Dornfelderu 2008 (Mělnické vinařství Kraus) zaujalo aroma třešní, nečekaná svěžest a lehce kakaová dochuť (80,5 b.). Poslední na řadě byl polosuchý stříbrný medailista Muvina Prešov 2010 intenzivně kávový a jemně živočišný Dornfelder 2007 barrique (Vladimír Tetur, Velké Bílovice; 79 b.).

Po odhalení etiket následovalo snoubení hodnocených vín s menu, které osobně připravil Jiří Ambrož z koblovského vinného sklepa. Podávalo se hovězí ragú na červeném víně, pečená husí prsa s povidlovou omáčkou a srnčí roláda plněná vajíčkem a hlívou ústřičnou.

 


 

CHAMPION

Dornfelder 2009 mor.zem. (Znovín Znojmo a.s.)
Blauburger 2009 mor.zem. (Znovín Znojmo a.s.)

STŘÍBRNÁ MEDAILE

Dornfelder 2010 p.s. (MUDr. Pavel Kosík, Tvrdonice)
Dornfelder 2009 mor.zem. (Stanislav Škrobák, Čejkovice)

BRONZOVÁ MEDAILE

Dornfelder 2009 p.s. (Radomil Baloun, Velké Pavlovice)
Dornfelder 2009 p.s. (Vinné sklepy Valtice a.s.)
Dornfelder 2010 (Gebrüder Anselmann, Edesheim)

 

Hodnocení ve formátu Excel