Cuvée 2017 Ostrava

Patnáctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 10 a 27. dubna Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem. Akce proběhla za podpory Vinařského fondu. Iniciátorem a duchovním otcem jediné soutěžní přehlídky vín v Moravskoslezském kraji byl guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus.

Moravští vinaři a dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku Cuvée Ostrava v šesti soutěžních kategoriích 140 soutěžních vzorků: 32 bílých vín suchých (kategorie A1), 40 bílých vín polosuchých a polosladkých (A2), 22 vín červených (B), 25 vín růžových (C), 9 vín šumivých (D) a 12 vín likérových a sladkých (E). Celkem byla do soutěže přihlášena vína sedmi zemí: Česká republika (107 vín), Slovensko (21), Dánsko (5), Španělsko (2), Rakousko (2), Švédsko (2) a Bulharsko (1). Vína, která splnila statut soutěže, byla dne 10. dubna 2017 hodnocena pod odbornou garancí Národního vinařského centra na Zámku Valtice. Hodnotilo se    stobodovou    stupnicí    v    souladu    s kritérii    definovanými    Národními    standardy certifikovaných soutěží vín v České republice. Vína se ziskem 90 bodů a více byla oceněna Velkou zlatou medailí, vína mezi 86 a 89,99 body Zlatou medailí a vína mezi 83 až 85,99 body Stříbrnou medailí. Organizátoři se zavázali neudělovat Bronzové medaile.

Kvarteto  odborných  komisí  pod  vedením  prof.  Fedora  Malíka,  doc.  Josefa  Balíka, Radomila Balouna a Oldřicha Drápala udělilo 2 velké zlaté, 26 zlatých a 39 stříbrných medailí. Moravská vína byla honorována 1 velkou zlatou, 15 zlatými a 28 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína ze Slovenska (1 velká zlatá, 8 zlatých,  5  stříbrných),  s odstupem  následovalo  Španělsko  (2  zlaté),  Dánsko  (1  zlatá,  2 stříbrné), Rakousko (2 stříbrné), Švédsko (1 stříbrná) a Bulharsko (1 stříbrná).

Titul šampióna suchých bílých vín získalo cuvée Sauvignon / Rulandské bílé 2015 pozdní sběr   (Vinařství   Jan   Plaček,   Moravské   Bránice)   ze   Znojemské   vinařské   podoblasti. Šampiónem červených vín se stala španělská asambláž Tempranilla, Syrahu, Merlotu a Cabernetu Sauvignon Finca Sanguijuela 2009 (Bodega F. Schatz, Ronda). Cenu pro Nejlépe hodnocené tuzemské červené víno obdrželo Cuvée 1362 Blatnicz Superior 2013 pozdní sběr (Víno Hruška s.r.o., Blatnička), vyrobené z odrůd Zweigeltrebe, Pinot noir a Frankovka.

Vítězem kategorie polosuchých a polosladkých bílých vín bylo Cuvée MT+MM 2016 kabinetní víno (Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice) na bázi Mülleru Thurgau a Muškátu moravského. Vítězem kategorie růžových vín se stal Eminhof André / Frankovka 2015 pozdní sběr (Diana Moravia s.r.o., Šanov). Vítězem kategorie šumivých vín byl Matthias Pinot  Chardonnay  Sekt  (Proqin   s.r.o.,   Velké   Němčice),   asambláž   Pinotu   blanc   a Chardonnay.  Vítězem  kategorie  likérových  a  sladkých  vín  se  stala  Tokajská  výberová esencia 1999 (Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa) z cibéb Furmintu, Lipoviny a Muškátu žlutého. Slovenská společnost Tokaj & Co. počtvrté v řadě získala ocenění pro Nejlepší kolekci vín.

Paralelně se soutěží Cuvée Ostrava byla letos pojedenácté udělena speciální cena Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV PRIX CZ. Porotci, kteří jsou členy FIJEV, na tuto cenu nominují vína, která zaujmou coby výjimečný vinařský počin či jako ukazatel cesty, kterou by se vinaři měli ubírat. Laureáty pro rok 2017 byly dánské šumivé víno DON´s Rosé Brut 2015 (Skærsøgaard Vin, Almind) z odrůdy Rondo, u jejíhož zrodu stál prof. Vilém Kraus,  spolu  s rakouským Gemischter  Schmatz 2016 (Weingut Weinwurm, Dobermannsdorf), tradičním produktem společné sklizně i zpracování hroznů smíšených výsadeb Neuburského, Pinotu blanc a Ryzlinku vlašského.

Pomyslné medaile a tituly šampiónů udělovaly v ostravském Zámku Zábřeh dne 27. dubna 2017 Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků a milovníků vín. Šampióny veřejnosti byly slovenská asambláž odrůd Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Aurelius a Pinot gris 4 Živly 2015 výber z hrozna (Karpatská Perla s.r.o., Šenkvice) a ve shodě s odbornou komisí andaluská Finca Sanguijuela 2009 (Bodega F. Schatz, Ronda). Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stalo cuvée Dornfelderu a Cabernetu Moravia Element Ignis 2015 moravské zemské víno (Bojanovský sklep Uherek, Dolní Bojanovice). Vítězi jednotlivých kategorií byli opět ve shodě s odbornou komisí polosuché Cuvée MT+MM 2016 kabinetní víno (Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice) a Matthias Pinot Chardonnay Sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice), dále kupáž Frankovky a Cabernetu Sauvignon Rosé Francs 2016 pozdní sběr (Vinařství Jan Plaček, Moravské Bránice) a Tokajský výber 5-putňový 2003 (Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa). Nejlepší kolekci vín dle názoru veřejnosti představila rovněž společnost Tokaj & Co. ze Slovenska.

Výsledky jediné mezinárodní soutěže vín na severu Moravy byly zveřejněny 27. dubna 2017 na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh. Doprovodný program pro veřejnost zahájil prof. Fedor Malík tradiční řízenou degustací „Slovenská vína o páté“. Současně byla za doprovodu cimbálové muziky zpřístupněna výstava vín s možností volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků, ale také odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín. Doprovodný program výstavy vín pro veřejnost završil Tomáš Dominec a jeho prezentace „Bordeaux Alternatif“.

Neskromným cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně  jako  v jiných  vinařsky  vyspělých  zemích.  Slovy duchovního  otce  soutěže  prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.

Hodnocení vín ke stažení ve formátu pdf.