Šestý ročník jediné mezinárodní soutěže vín v Moravskoslezském kraji uspořádalo občanské sdružení ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. za podpory Moravských vinařských závodů Bzenec s.r.o. (donedávna sídlících v Ostravě) a za spolupráce s Cechem českých vinařů i svazem moravských vinařů Moravín. Odborným garantem a duchovním otcem ojedinělé mezinárodní soutěže známkových vín a kupáží je guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus. Pořadatelem doprovodného programu v prostorách Magistrátu města Ostravy (Divadélko pod Věží a Radniční restaurace) byl kolektiv pracovníků Hotelu Atom Ostrava.
Odborné komise pod vedením prof. Fedora Malíka a doc. Miloše Michlovského (výsledky podléhají uznání Ministerstvem zemědělství ČR, což následně opravňuje vinaře a dovozce označit lahve oceněných vín příslušnými medailemi) posuzovaly 14. dubna 2008 v zámeckém degustačním sále Národního vinařského centra Valtice 78 soutěžních vzorků (29 zahraničních, 49 českých a moravských), zařazených do pěti soutěžních kategorií (19 bílých vín do 4 g/l zbytkového cukru, 15 bílých vín nad 4 g/l zbytkového cukru, 35 vín červených, 6 vín růžových, 2 vína sladká nad 45 g/l zbytkového cukru a likérová, 1 víno perlivé a šumivé) z 10 zemí (Česká republika, Slovensko, Francie, Španělsko, Brazílie, Austrálie, Chile, Itálie, Bulharsko a Portugalsko). Vína byla hodnocena stobodovou stupnicí Mezinárodní unie enologů a pouze vítěz kategorie či vína se ziskem více než 90 bodů mohla získat zlatou medaili (což činí z ostravského konkurzu jednu z nejpřísnějších soutěží vín České republiky). Stříbrnou medailí byla oceněna vína se ziskem 85 až 89.9 bodů a bronzovou medailí vína mezi 80 až 84.9 body. Celkový počet medailí navíc nemohl překročit třetinu počtu do soutěže přihlášených vín.
Odborné komise udělily celkově 4 zlaté, 10 stříbrných a 12 bronzových medailí. Titulem šampióna bílých vín byla honorována Charlotta 2005 (Víno Hort) ze Znojemské vinařské podoblasti. Šampiónem červených vín se stalo španělské Giné Giné 2005 (Petrus s.r.o.), kupáž odrůd Garnacha a Cariñena, ocenění pro nejlepší tuzemské červené víno získalo cuvée Merlot / Rulandské modré 2007 (Jaroslav Beneš, Hrušky). Nejlépe hodnoceným bílým vínem kategorie nad 4 g/l zbytkového cukru bylo cuvée Rulandského bílého a Ryzlinku rýnského ze Slovácka : Dante 2007 výběr z hroznů (Metroflora s.r.o.), a nejvýše hodnoceným vínem růžovým Grácie rose 2007 (Vinné sklepy Valtice a.s.). Moravským vínům udělily odborné komise 11 medailí (3 zlaté, 4 stříbrné a 4 bronzové). Nejúspěšnějším z našich vinařství byla Metroflora s.r.o. ze slováckých Milovic (1 zlatá, 1 stříbrná, 1 bronzová). Mezi zahraničními účastníky uspěla zejména vína ze Španělska (1 zlatá, 2 stříbrné, 1 bronzové), Slovenska (1 stříbrná, 2 bronzové), Austrálie (1 stříbrná, 1 bronzová), Francie (2 bronzy), dále z Chile a Portugalska (1 stříbro), Brazílie a Bulharska (1 bronz). Bez medaile zůstala vína z Itálie. Cenu za nejlepší kolekci vín získal dovozce španělských vín Petrus s.r.o. (1 zlatá, 2 stříbrné a 1 bronzová).
Po loňské celorepublikové premiéře byla i letos v Ostravě (paralelně se soutěží vín Cuvée 2008 Ostrava) udělována Prix FIJEV (Mezinárodní organizace novinářů píšících o víně). Novinářskou cenu pro nejlepší bílé a červené víno obdrželo moravské slámové cuvée Bobulky 2005 (Oldřich Drápal) a chilská kupáž Syrahu a Cabernetu Sauvignon Morande Edicion Limitada 2004 (Vicom s.r.o.).
V rámci výstavy vín se dne 25. dubna 2008 v Divadélku pod Věží (budova Magistrátu města Ostravy) uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže vín prof. Vilémem Krausem. Doprovodný program pro veřejnost zahájila odpolední řízená degustace „Slovenská vína o páté“ s průvodním slovem prof. Fedora Malíka. Dopoledne byla soutěžní vína hodnocena komisemi veřejnosti (výsledky nejsou uznávány Ministerstvem zemědělství ČR, avšak umožňují vinařům i dovozcům porovnávat názory odborníků a spotřebitelů).
Komise veřejnosti udělily pomyslných 5 zlatých, 11 stříbrných a 8 bronzových medailí. Domácím vinařům patřilo 12 ocenění (1 zlatá, 4 stříbrné a 7 bronzových), uspěla vína ze Španělska (4 medaile), Francie (3 medaile), Austrálie a Slovenska (2 medaile), Chile (1 medaile). Šampióny veřejnosti bylo slovenské Blanc André 2006 (Miloš Maťuš, Bratislava), cuvée Rulandského bílého a Ryzlinku rýnského, a australská kupáž Cabernetu Sauvignon a Merlotu Riverina Estate Warburn Silver Reserve 2002 (MAMA marketing). Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stala Frankovka / Neronet 2006 (Vinum Moravicum, Bzenec). Vítězem kategorie bílá vína se zbytkovým cukrem nad 4 g/l byla Doňa 2007 p.s. (Metroflora s.r.o.), cuvée Chardonnay a Rulandské šedé, a nejlepším vínem růžovým La Vieille Ferme 2006 (Dominec & spol.), kupáž Grenache a Cinsault z Francie.
Neskromným cílem organizátorů soutěže Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako je tomu v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause : „Není cuvée jako cuvée“.