Pátý ročník jediné mezinárodní soutěže vín na severní Moravě uspořádal ve dnech 3. – 4. května 2007 Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. společně s Hotelem Atom Ostrava. Hlavním partnerem akce, která probíhá za spolupráce s Cechem českých vinařů a svazem moravských vinařů Moravín, jsou Moravské vinařské závody Bzenec.
Odborné komise pod vedením prof. Fedora Malíka a doc. Miloše Michlovského (výsledky hodnocení odborné komise jsou uznány Ministerstvem zemědělství ČR, což dává vinařům a dovozcům právo označit lahve oceněných vín příslušnými medailemi) a komise veřejnosti (paralelní hodnocení umožňuje vinařům a dovozcům porovnat názory spotřebitelů a odborníků) posuzovaly 102 soutěžních vzorků vín (52 zahraničních, 50 českých a moravských) přihlášených do pěti soutěžních kategorií (22 bílých vín do 4 g/l zbytkového cukru, 12 bílých vín nad 4 g/l zbytkového cukru, 49 vín červených, 8 vín růžových, 11 vín perlivých a šumivých) z 10 zemí (Česká republika, Španělsko, Francie, Austrálie, Brazílie, Slovensko, Bulharsko, Německo, Itálie a Maďarsko). K hodnocení se používá 100-bodové stupnice Mezinárodní unie enologů. Pouze vítěz kategorie nebo víno se ziskem více než 90.0 bodů obdrží zlatou medaili, což činí z ostravského konkurzu jednu z nejpřísnějších soutěží vín v České republice. Stříbrnou medailí jsou oceněna vína se ziskem 85.0 až 89.9 bodů a bronzovou medailí vína mezi 80.0 až 84.9 body. Celkový počet medailí nesmí překročit třetinu počtu do soutěže přihlášených vzorků. V rámci letošního ročníku soutěže byla poprvé v České republice udělena cena F.I.J.E.V. (Mezinárodní organizace novinářů píšících o víně).
Odborné komise udělily 4 zlaté, 7 stříbrných a 24 bronzových medailí, šampiónem bílých vín určily Asparagus 2006 (Nové Vinařství a.s.), kupáž Veltlínského zeleného a Sauvignonu z mikulovské podoblasti, šampiónem červených vín španělský Abadal Reserva 2001 (Petrus s.r.o.), kupáž Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Syrahu. Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stal Cabernet Sauvignon / Merlot 2006 (Vinařství David Zemánek) z Velkých Bílovic. Vítězem kategorie bílá vína nad 4 g/l zbytkového cukru byla Gracie 2006 (Vinné sklepy Valtice a.s.), nejvýše hodnoceným vínem růžovým Znovín Light Cuvée Rosé 2006 (Znovín Znojmo a.s.) a nejlepším vzorkem kategorie perlivých a šumivých vín Cava Clasic Vallformosa Rosado 2004 (BIBO Shoe s.r.o.) ze Španělska. Moravským vínům udělily odborné komise 17 medailí (3 zlaté, 2 stříbrné a 12 bronzových). Více než jednu medaili získalo Nové Vinařství a.s. (1 zlato, 1 stříbro, 1 bronz), Vinné sklepy Valtice a.s. (1 zlato, 1 stříbro), Vinium a.s. (1 stříbro, 1 bronz) a SOŠV a SOUZ Valtice (2 bronzy). Mezi zahraničními účastníky uspěla zejména vína ze Španělska (2 zlaté, 2 stříbrné, 4 bronzové), Francie a Austrálie (1 stříbro, 2 bronzy), Brazílie (3 bronzy), dále ze Slovenska (1 stříbro) a Bulharska (1 bronz). Bez medaile zůstala vína z Německa, Maďarska a Itálie. Cenu za nejlepší kolekci vín získalo BIBO Shoe s.r.o. (1 zlato, 1 stříbro, 4 bronzy).
Komise veřejnosti udělily pomyslné 4 zlaté, 15 stříbrných a 16 bronzových medailí. Domácím vinařům patřilo 11 ocenění (2 zlaté, 3 stříbrné a 6 bronzových), uspěla vína ze Španělska (7 medailí), Austrálie, Brazílie a Slovenska (4 medaile), Francie (3 medaile), Bulharska a Německa (1 medaile). Šampióny veřejnosti byli Charlotta 2004 (Vinařství Jiří Hort), bílé víno ze znojemské podoblasti, a australská kupáž Cabernetu Sauvignon a Merlotu Hope Estate Cracker 2001 (MAMA marketing). Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stala Krásná hora 2005 (Milan Sůkal, Bonus Eventus), cuvée Cabernetu Moravia a Merlotu. Vítězem kategorie bílá vína se zbytkovým cukrem nad 4 g/l byla Zeller Schwarze Katze 2005 (Isidor s.r.o.), vínem růžovým Gracie rosé 2006 (Vinné sklepy Valtice a.s.) a vínem šumivým Casa Valduga 130 Anos z Brazílie.
Novinářskou cenu F.I.J.E.V. (Mezinárodní organizace novinářů píšících o víně), která byla v České republice udělována vůbec poprvé, si z Ostravy odváží španělské Viñas del Vero Gran Vos Reserva 2002 (BIBO Shoe s.r.o.) a Velkopavlovický Műller 2005 (Vinium a.s.).
Slavnostního vyhlášení výsledků a doprovodné prodejní výstavy vín desítky moravských vinařů a dovozců zahraničních vín se dne 4. května zúčastnilo několik stovek milovníků vín. V předvečer soutěže, která probíhá tentýž den co výstava pro veřejnost, představil ostravské veřejnosti v hotelu Atom to nejlepší ze současné slovenské produkce prof. Fedor Malík.
Neskromným cílem organizátorů soutěže Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako je tomu v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause : „Není cuvée jako cuvée“.