Někdejší oblíbená odrůda kardinála Richelieu, Cabernet Sauvignon, je dnes sedmým nejrozšířenějším a patrně nejvíce populárním modrým kultivarem révy vinné na světě. K listopadovému hodnocení v Rudolfově salónku Hotelu Atom Ostrava nominovali členové a hosté K.A.H.A.N.u osmnáct vín této odrůdy, devatenáctým byl vítěz nominačního večera ostravských kardiologů.
Hodnotilo se stobodovým systémem OIV anonymně, pouze se znalostí ročníku. Údaje o zemi původu, zrání v barikovém sudu a jakostním zařazení vín zůstaly degustátorům utajeny. Počet získaných bodů byl mediánem hodnot udělených jednotlivými porotci, v případě jeho rovnosti rozhodoval o pořadí vzorků bodový průměr.
Společně hodnocený „nultý“ vzorek, Cabernet Sauvignon 2005 (VdP D´Oc Perpignan), obdržel přes chuťovou dysbalanci poměrně slušné bodové ohodnocení (80 b.). Harmonický Cabernet Sauvignon 2005 p.s. (Vinařství Botur) s typickou vůní černého rybízu byl pak po zásluze oceněn bronzovou medailí (82 b.) a jen půl bodu dělilo od medaile překvapivě vyzrálý Cabernet Sauvignon 2005 p.s. (Vinařství Baloun) s jemnou eukalyptově- makovou vůní a vanilkovou dochutí (80,5 b.). Temně rubínový, plný a nepřehlédnutelně barikovaný Cabernet Sauvignon 2005 p.s. (Vinařství Horák) získal jednu ze dvou stříbrných medailí (85 b.), zatímco poslední z „teenagerů“, Cabernet Sauvignon 2005 v.z h. (Moravčíkova vína), jiskrné víno, za jehož ovocitostí se neskryly tóny oxidace ani mentolová dochuť, skončilo mezi neúspěšnými (75,5 b.).
Série prakticky „nearomatických“ vín byla zahájena Cabernetem Sauvignon 2004 (Neoklas Šardice), vínem „pinotové“ barvy a nečisté dochuti (70 b.), následoval svěží moravský Cabernet Sauvignon 2004 (Vinné sklepy Špalkovy), lepší víno nežli odrůda (79,5 b.), a tuctově líbivý, bronzový chilský Cabernet Sauvignon Frontera 2004 (Concha y Toro) (82,5 b.). Šťavnatě jahůdkový a málo extraktivní barikový Cabernet Sauvignon 2004 p.s. (Vinařství Skoupil) upoutal po identifikaci vzorků varovným poměrem cena/kvalita (78,5 b.), naopak dobrou investicí může být nositel stříbrné medaile, taktéž barikový, avšak plný a harmonický Cabernet Sauvignon 2004 (H.Glosová, Collegium Vinitorum) s vůní čerstvě zastrouhané tužky a karamelovou dochutí (85 b.). I ty nejlepší moravské vzorky ale převálcoval zástupce vín z Nového světa : titul šampióna a pomyslné zlato v Ostravě „vyválčil“ Marques de Casa Concha Cabernet Sauvignon 2004 (Concha y Toro) (90 b.). Vínu temně granátové barvy s opulentní ovocitou chutí a perzistentní dochutí pražené kávy mohli patrioti vytknout snad jen méně odrůdově typické aroma.
Bronzové medaile vybojoval také „chlapský“ Cabernet Sauvignon 2003 p.s. (Vinné sklepy Valtice) s dlouze doznívající tříslovinkou (82,5 b.) a višňově-vanilkový Cabernet Sauvignon 2003 v.z h. (Znovín Znojmo) (82 b.). Aroma pražené kávy, jemné animální tóny ani nasládlá příchuť nevedly k úspěchu Cabernetu Sauvignon 2003 (J.Sečkář, Moravská Nová Ves) (79,5 b.) a „Nejlepší červené víno České republiky 2006“, vítěz nominačního večera ostravských kardiologů, plný, svěží a kořenitý Cabernetu Sauvignon 2003 p.s. (Vinařství Tetur), by potřebovalo k zisku medaile o půl bodíku více (80,5 b.).
Jeden z diplomů za bronz putoval i na Slovensko, a to díky jemně barikovému a vyváženému malokarpatskému Cabernetu Sauvignon 2002 (Víno Valenta), vítězi Vinovita Zagreb a více-šampiónovi Československé vinařské ligy (81 b.). Nebývalá shoda degustátorů zavládla v otázce nejslabšího vína večera: pro patnáct ze šestnácti porotců jím byl Cabernet Sauvignon 2002 v.z h. (Vinařství Krist) s omamnou vůní odlakovače nehtů (60,5 b.).
Oba archivní vzorky z Podluží byly již ve vinném důchodu : kávový a pálivý Cabernet Sauvignon 2000 (L.Glos, Collegium Vinitorum) s animálními tóny a vyšší kyselinkou (73,5 b.) i nositel Velké zlaté medaile K.A.H.A.N.u a šampión prvního hodnocení této odrůdy z roku 2002 Cabernet Sauvignon 1999 p.s. (J.Sečkář, Collegium Vinitorum) (75,5 b.).
Po vyhlášení výsledků se příznivcům Slow Food® Moravia představil nový šéfkuchař Hotelu Atom Ostrava Otto Kokoszynski snoubením černorybízových, vanilkových i kávových kabernetů s kachními játry a mandlemi, tatarským biftekem z čerstvého lososa, rostbífovou rolkou s celerovým salátem a ořechy, dušenými husími játry na cibulce s jablky, smaženým bramborákem s plněnými kachními prsy, zeleninovým špízem, pikantními zvěřinovými nudličkami, anglickým rostbífem s opečenými brambory, paletou sýrů a inovativní kombinací barikových vín s kynutými povidlovými knedlíky.