Teinturiers alias barvířky jsou ojedinělou skupinou modrých odrůd, z nichž nelze vyrobit bílá vína. Obsahují totiž antokyaninová barviva nejen ve slupce, ale i v dužnině, a jejich mošt je vždy zbarvený do červena. V r. 2005 posuzovali členové K.A.H.A.N.u barvířky ve společnosti pana profesora Viléma Krause, šlechtitele Neronetu, Tintetu (později Rubinet) a křtitele Alibernetu (původně Oděsskij čornyj). Uspěly moravské i německé Tintety (vč. „panenského“ pod pracovním označením R-27) a slovenské Alibernety, což při druhém hodnocení barvířek v r. 2010 potvrdilo víno Milana Pavelky z Pezinku. O další dva roky později došla řada na Dornfelder, černočervené německé novošlechtění, které považují i někteří vinaři mylně za barvířku a např. wineblogger Pavel Jelen za „typického zástupce toho, jak tendenční líbivé kýče dokáže vyprodukovat šlechtitelská snaha být lepší než příroda.“ Ať už Dornfelder milujete či nenávidíte, tím nejlepším byl r. 2012 moravský zemský ze Znovínu Znojmo.
Letos poprvé se vínobuditele sešli v restaurantu Bernie´s na rohu Stodolní ulice. Nominovaná vína posuzovali po jednotlivých odrůdách, pouze se znalostí ročníku, stobodovým systémem dle OIV. Pro finální pořadí určující byl zaprvé medián a zadruhé součet bodů udělených třinácti porotci. Minimální mez pro zisk zlaté medaile činila 88 bodů, pro stříbro 84. Bronzové medaile udělovány nebyly. Vzorky byly předem dekantovány a porotě předkládány v sériích po třech (tzv. flight). Jednalo se celkem o 30 vín, původem z České republiky (19), Slovenska (9) a Německa (2).
Vzorek „kalibrační“, jímž byl štíhlý a pepřnatý juvenilní Sommelier Select Dornfelder 2016 p.s. (Miroslav Majer & Martina Riel-Salvatore, plněno Velkobílovická vína s.r.o.; 80 b.), jakož i první individuálně hodnocený, neutrálně švestkový až prchavě višňový, průměrně plný, purpurový Top Collection Dornfelder 2015 p.s. (Víno Hruška s.r.o., Blatnička; 79 b.), nepřesvědčily. Nezatřpytily se, ač předloni stříbrné ve Vídni a Poysdorfu, relativně strohé, tvrdší a trpčí Kristovy poklady Dornfelder 2015 v.z h. (Vinařství Krist s.r.o., Milotice; 83 b.). Stříbrem se zaleskl teprve intenzivní, lékořicový, temně nachový Dornfelder 2015 p.s. (Leoš Horák, Vrbice), zlatý z Mikulovských vinných trhů 2016 (84 b.). Uspěly příjemně pitelný, sametový, filigránsky třešňový, jakostní Dornfelder 2014 (Žernosecké vinařství s.r.o., Velké Žernoseky; 85 b.), i další jakostní, líbivě zakulacený, levandulový Dornfelder 2013 (Znovín Znojmo a.s.), stříbrný na Grand Prix Vinex 2014 (84 b.). Druhým nejlepším mezi „dorny“ byl plný a nazrálý Mosel Dornfelder Barrique 2012 (Klaus Thiesen, Německo) s ozvěnou černých moruší, tuhy a hořké čokolády (87 b.). Stříbrnou medailí oceněn byl černočervený, solidně stavěný Dornfelder 2010 p.s. (Leoš Horák, Vrbice), rezonující kakaem a kompotovaným ovocem (86 b.). Zenitu archivace očividně dosáhl útlý a kratší, výrazně třešňově-marmeládový Dornfelder 2010 p.s. (Rodinné vinařství Martin Šebesta, Březí; 82 b.). Německou převahu v prvé odrůdové kategorii korunoval decentně vanilkový a neodolatelně borůvkový, hutný, hladký, komplexní a vytrvale finišující Pfalz Dornfelder Classic 2009 (Werner Anselmann, Německo; 89 b.).
Moravský zemský Moravia Line Neronet 2015 (Štěpán Maňák, Žádovice) s adstringentními taniny a svěží kyselinkou, podtržený tóny doutnajícího dřeva a karamelu, zazářil loni v Pardubicích (zlatá medaile) jasněji než letos v Ostravě (83 b.). V&D Neronetu 2015 p.s. barrique (Josef Dufek, Svatobořice-Mistřín), mohutnějšímu vínu s fialovými odlesky a nádechem ovocné bowle, ověnčenému metály „jako maršál Žukov,“ připnuli vínobuditelé na hruď další stříbro (85 b.). Honorován, dá se říct tradičně, byl pronikavě čokoládový, svůdně jahůdkový, vyspělý akostný Neronet 2013 (Vinohradníctvo Pavelka a syn, s.r.o., Slovensko), pocházející ze spolehlivého malokarpatského zdroje (85 b.). Coby argument k přejmenování Tintetu (původní název odrůdy byl odvozen od barvy inkoustu) by mohl sloužit rubínový 1763 De Luxe Collection Rubinet Barrique 2012 (Císařské sklepy Horák, Čejč), lehčí vínko pro milovníky rumových pralinek (83 b.). Sytá barva a plné tělo s vyšším obsahem tříslovin šlechtily nevtíravě kávově-ostružinový jakostní Neronet 2011 (Hrabal s.r.o., Velké Bílovice; 85 b.) a provokativně živočišný, podzimní les i čerstvě zastrouhanou tužku evokující jakostní Neronet 2011 barrique (Vladimír Tetur, Velké Bílovice; 86 b.). Po zlatu sahal překvapivě plný a perzistentní, šťavnatý akostný Neronet 2009 (Fedor Malík & syn., Slovensko) z Modry, prezentující se vůní pražené kávy, tabáku a tmavých lesních plodů (87 b.). Triumf staršího bratra z r. 2010 zopakoval extraktivní, skvěle sladěný Neronet 2009 p.s. (Vinařství Čech, Tvrdonice), vítěz kategorie inkoustové barvy a široce podmanivého buketu od smetany a borůvek po hřebíček a perníkové koření (88 b.).
Nefiltrovaný moravský zemský Alibernet 2015 (Merlon a.s., Žabčice) potěšil hravými brusinkovými tóny obdobně jako južnoslovenský akostný Alibernet 2015 (Rodinné vinárstvo Berta, Slovensko) reminiscencí thajské kuchyně a pikantní tříslovinkou (84 b.). „Koupit a uložit,“ zaznělo v komentáři k nejlepšímu vínu slováckého předkola Národní soutěže vín, Alibernetu 2015 p.s. (Víno Botur, Strážnice), jenž se chlubil expresivní čokoládovou dochutí a perspektivní souhrou kyselin a taninů (87 b.). Očekávání nenaplnil Alibernet Barrique 2015 v.z h. (Château Belá, Slovensko) atypické pinotové barvy, buketu lučního kvítí a svěžího dozvuku máty (82 b.). Potenciální bronz zbyl na sytě granátový, trochu makový, ale krásně malinový a na patře srovnaný, jakostní Alibernet 2013 (František Veverka, Čejkovice), zlatého medailistu Muvina Prešov (83 b.). Alespoň stříbro si vysloužil opulentní černorybízový, jemně vanilkový, rozinkově nazrálý a hřejivý, nitrianský Alibernet Barrique 2013 v.z h. (Rariga Winery, Slovensko; 86 b.). Nejstarším vzorkem bez medaile se stal nositel zlata Valtických vinných trhů 2014, tělnatý Alibernet 2012 v.z h. (Chateau Modra a.s., Slovensko), jehož aroma připomínalo punč, marcipán či cukrovou vatu (83 b.). Do třetice a opět „jen“ stříbrný, jako jeho předchůdci r. 2005 a r. 2010, byl robustní a minerální, špetkou červené papriky okořeněný, Varieto Alibernet Barrique 2012 v.z h. (Karpatská perla s.r.o., Slovensko), mladistvě působící reprezentant slovenského Národného salona vín (86 b.). Dvojice archivních vzorků obdržela stříbro: Ovocité a vláčné, nefiltrované cuvée ročníků 2008 a 2010, atraktivní Alibernet Barrique p.s. (Ing. František Mádl, Velké Bílovice) s parfémem kokosu a granátového jablka (85 b.); pevný a plnoštíhlý, osobitý „cassis“ ze Skalice, akostný Alibernet 2009 (Víno-Masaryk s.r.o., Slovensko), který byl stříbrný už v Pezinku r. 2010 (85 b.). Zlatou medailí byl oceněn delikátně čokoládový a dominantně černorybízový, šťavnatý a hedvábně doznívající „král Moravy“ Alibernet 2009 p.s. (Víno Botur, Strážnice; 88 b.). Šampiónem „černých vín“ v Ostravě byl vyhlášen dokonale vyzrálý šampión Vinofora 2007 Pardubice, strekovský Alibernet 2006 v.z h. (Víno Mrva & Stanko s.r.o., Slovensko), elegantní a harmonické víno, opojně kombinující vůni borůvek, čerstvých fíků a sušených datlí s dotekem cedrového dřeva (90 b.).
Po odhalení etiket a vyhlášení výsledků následovalo snoubení hodnocených vín s tříchodovým menu Bernie´s Grill & Wine Restaurantu. Servírován byl salát z červené řepy s gorgonzolou, domácí gnocchi a dančí ragú s houbami a na závěr mangový sorbet.
ZLATÁ MEDAILE
Alibernet 2006 výber z hrozna (Víno Mrva & Stanko s.r.o., Slovensko)
Pfalz Dornfelder Classic 2009 (Werner Anselmann, Německo)
Alibernet 2009 pozdní sběr (Víno Botur, Strážnice)
Neronet 2009 pozdní sběr (Vinařství Čech, Tvrdonice)
STŘÍBRNÁ MEDAILE
Mosel Dornfelder Barrique 2012 (Klaus Thiesen, Německo)
Neronet 2009 akostné (Fedor Malík & syn., Slovensko)
Alibernet 2015 pozdní sběr (Víno Botur, Strážnice)
Alibernet Barrique 2013 výber z hrozna (Rariga Winery, Slovensko)
Varieto Alibernet Barrique 2012 výber z hrozna (Karpatská perla s.r.o., Slovensko)
Neronet 2011 jakostní barrique (Vladimír Tetur, Velké Bílovice)
Dornfelder 2010 pozdní sběr (Leoš Horák, Vrbice)
Neronet 2013 akostné (Vinohradníctvo Pavelka a syn, s.r.o., Slovensko)
Alibernet Barrique pozdní sběr (Ing. František Mádl, Velké Bílovice)
V&D Neronet 2015 pozdní sběr barrique (Josef Dufek, Svatobořice-Mistřín)
Neronet 2011 jakostní (Hrabal s.r.o., Velké Bílovice)
Alibernet 2009 akostné (Víno-Masaryk s.r.o., Slovensko)
Dornfelder 2014 jakostní (Žernosecké vinařství s.r.o., Velké Žernoseky)
Alibernet 2015 akostné (Rodinné vinárstvo Berta, Slovensko)
Alibernet 2015 moravské zemské (Merlon a.s., Žabčice)
Dornfelder 2015 pozdní sběr (Leoš Horák, Vrbice)
Dornfelder 2013 jakostní (Znovín Znojmo a.s.)
Hodnocení ve formátu Excel (xlsx)