XVI. výroční zpráva o činnosti klubu

Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli K.A.H.A.N.® byl založen 13. května 2002 jako občanské sdružení ostravských vínobuditelů. Funkci čestného prezidenta zastával pan profesor Vilém Kraus. Během šestnácti let uspořádali členové klubu 69 odrůdových degustací vín, posoudili 1545 nominovaných vzorků, udělili 9 velkých zlatých, 136 zlatých, 385 stříbrných a 126 bronzových medailí (od roku 2015 již nejsou bronzové medaile udělovány). Vína nominují jednak samotní porotci, jednak úspěch na nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Anonymnímu hodnocení stobodovým systémem Mezinárodní unie enologů předchází enologicko-ampelografická přednáška a završením každé řádné schůze klubu je eno-gastronomické snoubení pod taktovkou členů konvivia Slow Food® Moravia a šéfkuchařů Zámku Zábřeh, Clarion Congress Hotelu Ostrava (dříve Hotel Atom), beskydského hotelu Zlatý orel, Harendy u Barborky, restaurantů Bernie´s (dříve Koras), Espana, hotelů Jan Maria, Imperial, City-City, Harmony Club, Nikolas, Best, Vista, koblovského sklepa Vinařství Ambrož a vinotéky Vínko Konečný. Mimořádné schůze klubu byly zasvěceny vínům Beneluxu, Skandinávie, Pobaltí, Gruzie, Indie, Velké Británie, Blízkého i Dálného Východu, kultivarům Vitis rotundifolia, Vitis aestivalis, Vitis labrusca, nadějným novošlechtěním i archaickým odrůdám. Výjezdní zasedání mapovala vinohrady od gruzínské Kachetie a Imeretie přes Transylvánii, Užhorod a Somló po Lipsko a francouzskou Juru, dánský Bornholm a švédské Skåne, od polského Jasla přes běloruský Pinsk a lotyšskou Sabile k finskému Kyttälä a souostroví Åland. Každoročním vrcholem činnosti, a také oslavou výročí založení klubu je Cuvée Ostrava – jediná mezinárodní soutěž vín na severu Moravy.

A co vše ostravští vínobuditelé zažili v šestnáctem roce existence klubu?

Cuvée 2017 Ostrava – patnáctý ročník ojedinělého mezinárodního konkurzu kupáží, asambláží a známkových vín se konal ve dnech 10. a 27. dubna 2017. Hodnocení vín proběhlo v degustačním sále Národního vinařského centra na Zámku Valtice. Odborné komise pod vedením prof. Fedora Malíka, doc. Josefa Balíka, Radomila Balouna a Oldřicha Drápala posuzovaly 140 vín ze 7 zemí. Titulem šampióna bílých vín bylo oceněno cuvée Sauvignon / Rulandské bílé 2015 pozdní sběr (Vinařství Jan Plaček, Moravské Bránice). Šampiónem červených vín se stala španělská asambláž Tempranilla, Syrahu, Merlotu a Cabernetu Sauvignon Finca Sanguijuela 2009 (Bodega F. Schatz, Ronda). Cenu pro Nejlépe hodnocené tuzemské červené víno obdrželo Cuvée 1362 Blatnicz Superior 2013 pozdní sběr (Víno Hruška s.r.o., Blatnička), vyrobené z odrůd Zweigeltrebe, Pinot noir a Frankovka. Vítězem kategorie polosuchých a polosladkých bílých vín bylo Cuvée MT+MM 2016 kabinetní víno (Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice) na bázi Mülleru Thurgau a Muškátu moravského. Vítězem kategorie růžových vín se stal Eminhof André / Frankovka 2015 pozdní sběr (Diana Moravia s.r.o., Šanov). Vítězem kategorie šumivých vín byl Matthias Pinot Chardonnay Sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice), asambláž Pinotu blanc a Chardonnay. Vítězem kategorie sladkých a likérových vín se stala Tokajská výberová esencia 1999 (Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa) z cibéb Furmintu, Lipoviny a Muškátu žlutého. Slovenská společnost Tokaj & Co. počtvrté v řadě získala ocenění za Nejlepší kolekci vín. Laureáty ceny Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV Prix CZ, která byla v Ostravě udělena již pojedenácté, bylo dánské šumivé víno DON´s Rosé Brut 2015 (Skærsogaard Vin, Almind) z odrůdy Rondo, u jejíhož zrodu stál prof. Vilém Kraus, spolu s rakouským Gemischter Schmatz 2016 (Weingut Weinwurm, Dobermannsdorf), tradičním produktem společné sklizně i zpracování hroznů smíšených výsadeb Neuburského, Pinotu blanc a Ryzlinku vlašského. Komise veřejnosti nejvýše ocenily slovenskou asambláž odrůd Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Aurelius a Pinot gris 4 Živly 2015 výber z hrozna (Karpatská Perla s.r.o., Šenkvice) a ve shodě s odbornou komisí andalúskou kupáž Finca Sanguijuela 2009 (Bodega F. Schatz, Ronda). Milovníci vín mohli veškerá soutěžní vína ochutnat na výstavě vín v prostorách Zámku Zábřeh v Ostravě.

Výjezdní zasedání necílilo na vinařsky exotický sever či tajuplný východ, nýbrž na západ Evropy do francouzské Jury (Michel Thibaut, mj. Vin Jaune 2009; Philippe Vandelle, mj. Macvin du Jura; Château L´Étoile, mj. Vin de Paille 2013; Domaine Courbet, mj. Poulsard 2015; Fruitiére Vinicole de Voiteur, mj. Crémant du Jura; Château d´Arlay, mj. Rouge Réserve NV; Domaine Berthet-Bondet, mj. Savagnin 2011; Domaine Geneletti, mj. Savagnin pur 2014; Domaine Baud, mj. Savagnin 2013; Luc et Sylvie Boilley, mj. Savagnin Tradition 2012; Domaine de la Pinte, mj. Cuvée d´Automne NV; Domaine Rolet, mj. Chardonnay 2014; Martin Faudot, mj. Savagnin 2014; Jacques Tissot, mj. Vin Jaune 2009; Stéphane Tissot, mj. Trousseau Amphore 2016) via Dolní Franky (Winzer Sommerach, mj. Silvaner Supremus 2012; Michael Frölich, mj. Riesling Grosse Gewächs 2012; Egon Schäffer, mj. Silvaner Erste Lage 2011; Rainer Sauer, mj. Silvaner Ab Ovo 2015). 

Den před koncem školního roku vystavili ostravští vínobuditelé v pořadí třetí vysvědčení kdysi nejrozšířenějšímu kultivaru moravských vinic a jeho blízkým příbuzným. Desetičlenná zkušební komise byla svolána do hotelu Jan Maria a posoudila kvality nové generace Sylvánského zeleného i modrého, novošlechtění Aurelius (Sylvánské je jeho dědečkem z matčiny strany) a archaického Bouvierova hroznu (otcovství Sylvánského dosud testy DNA nepotvrdily, ani nevyvrátily). Titul šampióna putoval do Dolních Franků zásluhou v betonových vejčitých nádobách školeného Ab Ovo Silvaneru Grosse Lage 2015 (Weingut Rainer Sauer, Německo).

Mimořádná  schůze přinesla dlouho očekávaný pomyslný duel „vin jaune vs. sherry” aneb „Není flor jako flór.” V dresu francouzské Jury se představili Crémant du Jura, ouillés Savagnin, sous voilé Savagnin, Vin Jaune, Vin de Paille, Trousseau en Amphorae i Macvin du Jura. Andaluské regiony Jerez a Montilla-Moriles reprezentovala vína Bodegas Barbadillo, Lustau, Gonzales Byass, Bodegas Robles, Toro Albalá a Sánchez Romate.

Projdete-li moravské vinice, třetím nejběžnějším a v průměru druhým nejstarším keřem bude Ryzlink vlašský. Tato odrůda kupodivu nepochází z Itálie ani Valašska. Jeho nejbližším příbuzným je archaický Elbling, známý dnes snad jen v Lucembursku. Chorvaté loni „své” Graševině věnovali mezinárodní konferenci a Maďaři vášnivě diskutovali o návrhu přejmenovat nejrozšířenější odrůdu Panonie na Oris (zkratka Olaszrisling), Némes (”Ušlechtilé”) či Mandola (”Mandlové”). Ostravští vínobuditelé hodnotili „vlašáky” na Bazalech v hotelu Best. Šampiónem se stal úřadující šampión Salonu vín Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr (Zámecké vinařství Bzenec).

Milujete Cabernet Sauvignon a neradi riskujete při výběru vína? Merlot je sázka na jistotu. Druhý nejrozšířenější kultivar světa (právě po Cabernetu Sauvignon), jehož otcem je Cabernet franc a znovunalezenou matkou Magdeleine noire des Charentes, hodnotil K.A.H.A.N. poprvé teprve v roce 2011 (ještě o deset let dříve byly jeho výsadby u nás zanedbatelné). Svědkem loňského listopadového klání byl beskydský hotel Zlatý orel, někdejší lovecký zámeček majitele vítkovických hutí barona A. M. Rothschilda. Titulem šampióna a devátou velkou zlatou medailí v historii klubu byl ověnčen Merlot 2009 výběr z hroznů (Vinařství Trpělka & Oulehla).

Zimní výjezdní zasedání otevřela návštěva Milana Sůkala (mj. Pinot noir 2015 výběr z hroznů) v Novém Poddvorově. Druhý den se nesl ve znamení jantarové barvy kvevri vín Dobré Vinice (mj. Veltlínské zelené 2012) a znojemského Navajnu (mj. Tramín červený 2017). Večerní degustace proběhla ve sklepích Vinařství Dobrovolný (mj. Šaldorský Kravák 2016). Třetí den zahájila ochutnávka v Bojanovském sklepě Uherek (mj. Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr) a završila vína Štěpána Maňáka (mj. Cabernet Moravia 2013 pozdní sběr) v Žádovicích.

Teinturies alias barvířky jsou ojedinělou skupinou modrých odrůd z nichž nelze vyrobit bílé víno. Obsahují totiž antokyaninová barviva nejen ve slupce, ale i v dužnině, a jejich mošt je vždy zbarvený do červena. Vedle Neronetu a Tintetu (později Rubinet), které vyšlechtil profesor Vilém Kraus, či Alibernetu (původně Oděsskij čornyj), považují někteří mylně za barvířku i Dornfelder, dávající vína černočervené barvy. Šampiónem „černých” vín byl v restaurantu Bernie´s na rohu Stodolní ulice vyhlášen dokonale vyzrálý šampión Vinofora 2007 Pardubice Alibernet 2006 výber z hroznů (Víno Mrva & Stanko, Slovensko).

Šedesátá devátá řádná schůze klubu se uskutečnila v ostravském Hotelu Nikolas. Zasvěcena byla nadmíru populárnímu kultivaru, jenž svého času pro mnohé Američany představoval synonymum bílého vína podobně jako kdysi Müller Thurgau pro obyvatele České republiky a Slovenska. Šampiónem se stalo „ouillés” Côtes du Jura Les Isles Chardonnay 2014 (Domaine Courbet, Francie). Skutečnost, že občas nejen červená potřebují čas, potvrdilo druhé nejvýše hodnocené víno, jímž bylo Chardonnay 2010 pozdní sběr (Vinařství Trpělka & Oulehla).

 

Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.