VIII. výroční zpráva o činnosti klubu

Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů neboli  K.A.H.A.N.® byl založen 13. 5. 2002 jako občanské sdružení ostravských vínobuditelů. Funkci čestného prezidenta přijal prof. Vilém Kraus. Během osmi let bylo klubem uspořádáno 38 odrůdových degustací vín, posouzeno 715 nominovaných vzorků, uděleny 4 velké zlaté, 48 zlatých, 113 stříbrných a 99 bronzových medailí. Soutěžní vzorky jsou nominovány jednak porotou, tvořenou pěticí víceprezidentů klubu, přizvanými členy-sympatizanty a čestnými hosty, jednak úspěchem na nominačním večeru degustační skupiny ostravských kardiologů. Anonymnímu hodnocení stobodovým systémem dle Mezinárodní unie enologů předchází přednáška o historii a současnosti zvolené odrůdy. Setkání kulminuje enogastronomickým snoubením pod taktovkou členů Slow Food® Moravia a šéfkuchařů Clarion Congress Hotelu Ostrava, Zámku Zábřeh, hotelu Zlatý Orel a restaurantu Koras. Mimořádné schůze klubu byly věnovány vínům Beneluxu, Skandinávie, Blízkého i Dálného Východu, odrůdám Vitis rotundifolia, aestivalis nebo labrusca, moravským novošlechtěním i archaickým kultivarům, jakými jsou Modrý Janek či Tramín bílý. Výjezdní zasedání mířila za vinaři od Užhorodu po Lipsko a od polského Jasla po maďarskou  Tolcsvu. Každoročním vrcholem činnosti, a také oslavou narozenin klubu, probíhající za účastí profesorů Viléma Krause a Fedora Malíka v Clarion Congress Hotelu Ostrava (dříve Hotel Atom) či Divadélku pod Věží, je hodnocení kupáží, asambláží a známkových vín Cuvée Ostrava, což je jediná mezinárodní soutěž vín v Moravskoslezském kraji. A co vše prožili ostravští vínobuditelé v osmém roce existence?

Sedmý ročník mezinárodní soutěžní přehlídky vín Cuveé 2009 Ostrava se uskutečnil za podpory Moravských vinařských závodů  Bzenec  a za spolupráce s Cechem  českých  vinařů a svazem moravských vinařů Moravín. Odborné komise pod vedením prof. Viléma Krause a prof. Fedora Malíka přiznaly tituly šampiónů moravskému Patria cuvée 2007 výběr z hroznů (Patria Kobylí a.s.) a chilskému Concha y Toro Trio Reserva 2006 (dovozce Bacchus Vins & Champagnes). Vítězem kategorie bílých vín s vyšším zbytkovým cukrem se stalo Cuvée Waldberg 2008 (Waldberg Vrbovec s.r.o.) a nejlépe hodnoceným rosé chilské Morando Pionero Rosé 2008 (dovozce Vicom s.r.o.). Kategorie vín šumivých a vín likérových ovládlo Španělsko: Sumarocca Cava Cuvée Especiale Gran Reserva  2004 (dovozce  Petrus spol. s r.o.) a Leyenda  Oro Sherry (dovozce  Vinicola s.r.o.). Cenu mezinárodní organizace novinářů píšících o víně, Prix FIJEV, obdrželo zemské víno Craig´s Reserve 2007 (Stapleton-Springer s.r.o.) spolu s asambláží La Livre Cuvée Blanc 2007 (Vinohrad CZ s.r.o.). Hodnocení odborné jury se konalo v Národním vinařském centru Valtice, komise veřejnosti zasedaly díky spolupráce s hotelem Atom (dnes Clarion Congress Hotel Ostrava) v Divadélku pod Věží. Šampiónem veřejnosti bylo moravské Quatree 2006 (Dobrá Vinice a.s.) a portugalské Herdade da Capela 2005 (dovozce Moravia Vitis s.r.o.).

Rozvětvená rodina muškátových odrůd révy vinné zahrnuje kultivary širokého spektra barev a nej- různějšího původu. Ochutnat lze vína či hrozny muškátů bílých, žlutých, růžových, hnědých, černých, alexandrijských, moravských, oděských, hamburských, jen ne těch převislých… Před šesti lety, při prvním hodnocení ostravskými vínobuditeli, slavili výjimečný double (zlato a stříbro) Glosovi z Moravské Nové Vsi. V červnu 2009 v Clarion Congress Hotelu Ostrava byl Muškát moravský 2005 výběr z cibéb (Helena a Lubomír Glosovi, Moravská Nová Ves) opět šampiónem a dokonce držitelem teprve třetí velké zlaté medaile v historii klubu (první v případě vína s vyšším zbytkovým cukrem).

Mimořádná schůze klubu byla věnována vinařství Nového Mexika, Floridy, Virginie a Severní Karolíny. Ochutnávala se vína Vitis rotundifolia, jejíž plody se neobírají, ale setřásají (San Sebastian Vintners White NV), Vitis aestivalis neboli letní révy (Horton Norton 2007, Virginie), nejúspěšnějšího kultivaru z novošlechtění Florida Hybrid Bunch Grapes (Lakeridge Blanc du Bois 2007, Florida), sekt z Nového Mexika (Gruet Blanc de Noirs NV), germánsky ryzlink ze Severní Karolíny (Biltmore American Riesling NV) a bordeaux-like cuvée z Virginie (Prince Michael Racoon Ridge 2003).

Letní výjezdní zasedání bylo zaměřeno na vína Malých  Karpat.  Navštíveno bylo Villa Vino Rača (zaujala  mj. Frankovka modrá 2005), Vínne pivnice  Svätý Jur (Cabernet-Merlot 2007 n.z.), Víno Matyšák (Rizling   čierny 2007 ružové),  Pavelka-Sobolič (Dunaj 2008 v.z h.), Fedor Malík & syn. (Sahral noir 2007), Karpatská perla  (Frankovka modrá 2007 n.z.), Roman Janoušek (Rizling vlašský 2008 n.z.), Martin Pomfy (Tramín  2008 v.z h.) a Michal Petrík (Ferdinand Lesseps 2007).

Zelený muškatel,  Tarant nebo Ryvola bílá, to jsou synonyma  Veltlínského zeleného,  typického kultivaru střední Evropy od časů  Rakousko-Uherska. Šampiónem premiérového hodnocení potomka Tramínu a Červenošpičáku, jehož vína voní mletým pepřem, mandlemi či rozkvetlou lípou, byl v roce  2003  rakouský Smaragd GV F. X. Pichlera z Wachau. O šest let později  v Roth- schildově salónku beskydského  hotelu Zlatý orel zvítězilo Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr (Vinařství Mikrosvín Mikulov). Archaický Modrý Janek (Veltlínské  modré) zůstal bez medaile…

Mimořádná schůze  klubu byla zasvěcena vínům  Polska,  která vůbec  poprvé  uspěla  v mezi- národní  soutěži  vín. Stříbrnou  medaili  Vinofora  2009 Trenčín  vybojovalo Cuvée  Golesz  2007 z Podkarpatí, na bronz  byla nominována vína Winnice  Jaworek z údolí Odry a Uniwersytetu Jagielloński v Krakově.  Zaujal Seyval  blanc Winnicy  Płochockich a Hibernal  Winnicy  Solaris.

Původem  burgundský modrý kultivar Pinot noir, v České republice  díky nevědomosti úředníků a lhostejností vinařů nesmyslně nazýván  Rulandské  modré na počest německého obchodníka s vínem  J. S. Rulanda, propagátora Pinot  gris (alias  Ruländer), byl ve středověku zásluhou Karla IV. nejrozšířenější modrou odrůdou Království českého. V roce 2004 se suverénním vítězem stal barikovaný výběr z hroznů Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic, loni na podzim triumfovalo (a byl to pro moravské patrioty docela šok) Rulandské modré 2006 výběr z hroznů (Vinné sklepy Kutná Hora).

Zimní výjezdní zasedání bylo tradičně zacíleno na mladá vína. Členové klubu navštívili Milana Sůkala v Novém Poddvorově (např. Ryzlink rýnský 2009 p.s., Merlot 2009 v.z h.), čestného prezidenta K.A.H.A.N.u  prof. Viléma Krause (Kofranka 2008), Vinařství Pavlov (Rulandské bílé 2009 p.s.), Martina  Šebestu  (Rulandské modré 2009 v.z h. klaret), Vinohrad  CZ Aleše Galy (Tramín červený 2009 v.z h.) a Vinařství Trpělka & Oulehla v Nových Bránicích (Sauvignon 2009 p.s.).

Třetí  nejběžnější kultivar našich  vinic  je odborníky řazen  k tomu  nejlepšímu, co může  Morava světu milovníků  vín nabídnout.  V regálech vinoték přesto nebývá sortiment  vlašáků nejpestřejší. Prý o něj není zájem…  Možná se blýská na časy: Volná místa v jury ostravských vínobuditelů tentokrát mizela stejnou rychlostí jako dříve u sauvignonů! Znovuobjevenou  odrůdu našich vinic hodnotil K.A.H.A.N. poprvé před sedmi lety. Tehdy zvítězil kabinetní Ryzlink vlašský 1997 Radomila Balouna z Velkých Pavlovic. Letos se z titulu šampióna v ostravském restaurantu Koras a čtvrté velké zlaté medaile v osmileté historii klubu těšil Ryzlink vlašský 2007 výběr z hroznů (Vinařství Mikrosvín Mikulov).

Třicátá osmá řádná schůze klubu se odehrála v Panorama restaurantu Golf resortu Ostravice na dohled Lysé hory. Teinturiers, barvířky neboli inkoustníky jsou ojedinělou skupinou odrůd s modrými hrozny, z nichž nelze vyrobit bílá vína. Na rozdíl od ostatních  modrých kultivarů révy vinné totiž obsahují antokyaninová  barviva nejen ve slupce bobulí, ale i v dužnině. Ostravští vínobuditelé hodnotli barvířky ve společnosti křtitele Alibernetu (původně Oděskij čornyj), šlechtitele Neronetu a Tintetu (z moci úřední později Rubinet), prof. Viléma Krause, již před pěti lety. Tenkrát uspěly moravské  a německé Tintety a slovenské Alibernety.  Nyní byli titulem šampióna  honorováni Alibernet 2007 výber z hrozna (VPS Pezinok) a Neronet 2008 výběr z hroznů (Čebav Tvrdonice).

 

Kompletní výroční zpráva ke stažení ve formátu pdf zde.