Modrý Portugal

Nejběžnější modré odrůdě českých a moravských vinohradů prvé poloviny 20.století byl věnován únorový enogastronomický večer Klubu Amatérských Hodnotitelů Alkoholických Nápojů (K.A.H.A.N.).

Dvanáctka místních vínobuditelů (členů klubu K.A.H.A.N. a jejich hostů) posuzovala nominovaná vína stobodovým systémem dle O.I.V. Medailemi bylo v anonymním hodnocení oceněno sedmero vín, kvalitativně velmi vyrovnaných (84…86.5 b.). Titul šampióna až po přepočítání výsledků (při rovnosti mediánu rozhodoval vyšší bodový průměr) získali vinaři z Nových Bránic (Trpělka & Oulehla). Modrý Portugal 2003 (86.5 b.) okouzlil porotce (zejména z řad hostů) vysokou barvou, třešňovou vůní, plností a harmonií chuti (hodnotili-li by jen členové klubu, byl by vítězem a držitelem zlaté medaile (90 b. !) v konečném účtování „pouze“ bronzový (84.5 b.) Modrý Portugal 2000 (Trpělka & Oulehla), neobvykle vyzrálý s vůní ostružin a doutnajícího dřeva).

Druhé místo absolutního pořadí obsadilo líbivé temně rubínové Cuvée Harmony Modrý Portugal 2003 (Vinselekt Michlovský) s aróma lučních květů. Stříbrná medaile patřila i  svěžímu a  dlouze doznívajícímu Modrému Portugalu 2002 z Habánských sklepů (86 b.). Bronzové medaile v Ostravě vybojovaly vzorky s označením Modrý Portugal 2003 pozdní sběr – plné fialkami vonící „acid-free“ víno Petra Skoupila (85 b.), výrazný „dornfelderovský“ portugal Jana Vaňka (84.5 b.) a vanilkou přetékající „barik“ Jaroslava Hrdiny (84 b.).

Medailové ambice Jiřího Horta zhatila vyšší kyselinka a nižší intenzita vůně (po zahřátí přezrálá jablka!) – Modrý Portugal 2003 (82 b.). Modrý Portugal 2002 pozdní sběr (Forman, Nové Bránice) příjemně voněl sušeným senem, ale plností neodpovídal pozdnímu sběru (80 b.). Chlorofylové tóny a krátká perzistence nepřinesly kýžený bodový zisk vzorku Vinných sklepů Rakvice Modrý Portugal 2003 (78.5 b.). Vysokým očekáváním nedostál ani jemnou vůní pražené kávy oplývající, bohužel však poněkud prázdný, Modrý Portugal 2003  výběr  z hroznů  (Škrobák, Čejkovice) (77.5  b.).  Velmi rozporuplně (58…86 b.) byl místními vínobuditeli přijat Modrý Portugal 2003 (Rajský, Collegium Vinitorum) s vůní „venkovského dvorku a koňského sedla“ (76 b.). Rovněž kdysi ukázkový Modrý Portugal 2000 (Musil, Dolní Kounice) „nedožil“ (snad vinou nevhodných skladovacích podmínek) ostravského ocenění (74 b.). Modrý Portugal 2003 (Château pod Martinkou) zaujal jen a pouze pěknou etiketou… (70 b.). Dokonce i nejhorší víno soutěže, Modrý Portugal 2003 (69 b.), produkt Vinných sklepů Kyjov se sídlem v Ostravě-Zábřehu, se pyšnilo výhodnějším poměrem cena kvalita (a to bylo zařazeno jako zkouška bdělosti ostravských vínobuditelů).

Tradiční snoubení nominovaných vín a pokrmů připravil pro moravskoslezské příznivce Slow Food® „high-class“ restaurant Koras. Důkazem skutečnosti, že Modrý Portugal dávno není jen „svačinovým vínem“ budiž úspěšná kombinace vysoce ceněného vzorku z Habánských sklepů a králičí terinky s mozaikou ze sušených švestek na zrcadle z dýňového oleje a jablečného octa; kontraverzního vína Collegia Vinitora a ravioly plněné hříbky, kozím sýrem a černými olivami s omáčkou ze šalotky a hlívy ústřičné;  nenápadně  šedivého  portugalu  Vinných  sklepů  Rakvice  a  telecích  jater  grilovaných s citrónovým pepřem s omáčkou demi glase, hráškovým pyré a bramborovým chipsem; či téměř kříšeného  vína  z Dolních  Kounic  a  bažantího  stehýnka  na  bramborovo-mandlové  placičce  se slaninovou redukcí a jalovcovou vůní…

 


Hodnocení ve formátu Excel